Samojezdny BVL V-Mix Drive Maximus Plus w testach
Renomowana niemiecka firma BVL z powodzeniem zaspokaja potrzeby rolników zainteresowanych nietuzinkowymi, samojezdnymi wozami paszowymi o kompaktowych rozmiarach. Dowodem na potwierdzenie tej tezy jest jednoślimakowy model V-Mix Drive Maximus Plus 15-1S testowany niedawno w gospodarstwie rolnym Walentego Przybyła z wielkopolskiej miejscowości Brzezie.
Nowoczesne systemy Pellon do przygotowania i zadawania pasz dla bydła
Chów bydła, zwłaszcza produkcja mleka, mimo zauważalnych postępów w zakresie techniki rolniczej, nadal wiąże się z dużym wydatkiem pracy, co staje się istotną barierą w dalszym rozwoju. Wszakże przygotowanie i podawanie pasz pozostają jednymi z najtrudniejszych do zmechanizowania i zautomatyzowania zadań. A jest tak przede wszystkim ze względu na niejednorodność pasz objętościowych.
Keenan MechFiber z plusem
Coraz więcej klientów poszukuje efektywnych rozwiązań w zakresie przygotowania mieszanki TMR. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są wozy paszowe firmy Keenan wyróżniające się unikalną konstrukcją. Wyposażone są bowiem w rzadko spotykany łopatowy system mieszania, z umieszczonym centralnie, w osi zbiornika, poziomym wałem z łopatami swobodnie „przegarniającymi” paszę.
Sześć serii wozów RMH
Izraelskie wozy samojezdne RMH oferowane są w 6 seriach produktowych, w wersjach ze ślimakiem pojedynczym lub podwójnym i o pojemności od 14 do 30 m³. Z tego powodu przeznaczone są więc dla średnich i dużych gospodarstw, i są w stanie obsłużyć stada od 110 do 230 krów na jeden cykl. Wozy są jednocześnie bardzo solidne, wyróżnia je wysoka jakość wykonania. Ich główne podzespoły są produkowane przez znanych producentów. Mamy tutaj np. silniki Volvo i Deutz, hydraulikę Sauer Danfoss oraz osie i układy hamulcowe Carraro.
Samojezdne z unikalnym ślimakiem BvL
Wozy paszowe firmy BvL zostały stworzone w celu uzyskania jak najlepszej struktury paszy. Mają wiele innowacyjnych rozwiązań, jak np. dopracowany ślimak mieszający, opatentowany profilowany walec zamiast frezu pobierającego oraz inteligentny system sterowania. Wybór odpowiedniej opcji rozładunku zależy od hodowcy. Modele V-MIX Drive Maximus Plus 1S mają pojemność skrzyni od 11 do 17 m³ i są przeznaczone do obsługi stada o wielkości 76-131 krów, natomiast wersje V-MIX Drive Maximus Giant 2S o pojemności 17-21 m³ są w stanie przygotować paszę dla 106-153 sztuk.
Wóz Triotrac od Triolieta
Samojezdne wozy paszowe Trioliet są dostępne w wielu rozmiarach i z różnymi opcjami wyładunku. Ponadto posiadają unikalny system cięcia i załadunku, który pozostawia gładką, bardzo gęstą strukturę kiszonki, a tym samym znacznie zmniejszają ryzyko wtórnego jej nagrzewania. Modele Triotrac M z rotorem załadowczym dostępne są w pojemnościach 14 i 17 m³, natomiast wersje Triotrac z 17, 20 lub 24 m³.
Wozy Sgariboldi z trzema systemami mieszania
Włoska firma Sgariboldi oferuje szeroki asortyment produktów w trzech systemach mieszania: poziomym, pionowym oraz poziomym panelowym. Mamy tutaj linie MAV i Combi z technologią Monofeeder o pojemności zbiorników od 11 do 28 m³, następnie modele Guliwer z panelowym systemem mieszania i zbiornikami od 11 do 31 m³ oraz serię Grizzly wyposażoną w pojedynczy lub podwójny pionowy system mieszania, ze zbiornikami od 10 do 30 m³. Wyjątkowym rozwiązaniem jest również przeznaczony dla małych gospodarstw bardzo prosty model Koala z pojedynczym lub podwójnym pionowym ślimakiem i zbiornikiem od 2,5 do 4,5 m³.
Paszowozy samojezdne Martin RBS
Seria wozów samojezdnych Martin RBS zawiera modele zarówno pionowe o pojemności od 11 do 16 m³, jak i poziome od 14 do 24 m³. Zaawansowane technicznie maszyny Martin można dostosować do potrzeb każdego hodowcy, zapewniają one kompaktowe wymiary połączone z dużą mocą, dobrą widocznością oraz solidnym wykonaniem. Konserwacja i serwis napędu są przy tym łatwe i bezpieczne.
Wozy Seko do gospodarstw małych i dużych
Wozy paszowe marki Seko znajdą zastosowanie głównie w dużych gospodarstwach, a do ich zalet można zaliczyć solidną, wytrzymałą budowę, niewielkie zużycie paliwa, a także szybkie i jednocześnie dokładne przygotowanie wartościowej paszy. Włoski producent ma w swoim portfolio całą gamę różnych modeli, które można skonfigurować pod indywidualne potrzeby hodowcy. Najmniejsza seria 450 to modele o pojemności zbiornika od 7 do 11 m³, największa 650 oferuje aż 27 m³. Ciekawostką jest, że oprócz wersji spalinowych są dostępne również modele zasilane prądem elektrycznym o napięciu 400 V.
Faresin Leader w różnych wersjach
Wozy paszowe Leader firmy Faresin o pojemności od 11 do 33 m³ charakteryzują się niezwykłą prostotą użytkowania i ekonomią. Stworzone zostały jednak z wysokiej jakości komponentów i w oparciu o innowacyjne rozwiązania produkcyjne oraz najnowsze wzorce technologiczne. Wyróżniają się przy tym ergonomiczną kabiną kierowcy oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa obsługi. Wozy Leader w wersji Compact ze względu na swoje gabaryty przeznaczone są do obsługi nawet niskich budynków inwentarskich, są w stanie obsłużyć 60-90 sztuk bydła. Te o większych pojemnościach są przewidziane dla dużych gospodarstw i firm usługowych i mogą obsługiwać stada do 175-255 sztuk.
Modele Strautmann od Sherpy do Verti-Mix SF
W kategorii samojezdnych wozów paszowych niemiecka firma Strautmann oferuje model Sherpa o pojemności 12-14 m³, który jest szczególnie zwinny poprzez tylną oś kierowaną oraz Verti-Mix SF o pojemności zbiornika paszowego 11-22 m³ jako optymalne rozwiązanie do profesjonalnego karmienia. Maszyny Strautmanna wyposażono w innowacyjny ślimak mieszający IMS oraz wydajny frez, a warianty wysypu można dopasować indywidualnie dla każdego gospodarstwa.
Wozy paszowe Lucas Autospire z jednym i dwoma ślimakami
Samojezdne wozy paszowe Lucas Autospire dostępne są w wersjach 1- lub 2-ślimakowych o pojemności zbiorników od 12 do 24 m³. Modele serii Classic to prostsze maszyny do codziennych zastosowań w gospodarstwach indywidualnych różnej wielkości. Niezawodne i wydajne rozwiązanie to maszyny serii Performance, przystosowane do intensywnego i długotrwałego użytkowania w dużych gospodarstw hodowlanych i firmach świadczących usługi.
Samojezdne wozy paszowe Kuhn
Oferta francuskiej firmy Kuhn zawiera samojezdne wozy paszowe serii SPV Access/Power/Intense ze zbiornikami od 12 do 17 m³, z pojedynczym ślimakiem i bocznym wysypem paszy, które zostały opracowane z myślą o gospodarstwach indywidualnych dla stad liczących od 60 do 130 sztuk oraz stworzone dla dużych gospodarstwach rolnych oraz firm usługowych dwuślimakowe wersje SPW Intense ze zbiornikami od 14 do 27 m³, z systemem dystrybucji paszy z przednim przenośnikiem poprzecznym, przeznaczone dla stad liczących od 75 do 215 sztuk.
Wozy paszowe Verti-Mix S firmy Strautmann
Tylko niektóre z firm zajmujących się produkcją klasycznych i samojezdnych wozów paszowych oferują także ich specjalną wersję - paszowozy stacjonarne. Te maszyny są używane do produkcji TMR w ramach zautomatyzowanych systemów karmienia zwierząt oraz wytwarzania komponentów dla biogazowni. Firma Strautmann oferuje dwa typy tych maszyn. Ich wspólną cechą użytkową jest brak podwozia, a wanny są osadzone na stabilnych stelażach, wykonanych ze stalowych kształtowników.
Wozy Metal-Fach pod wymiar
Wśród maszyn firmy Metal-Fach wspierających produkcję zwierzęcą znajdują się również wozy paszowe. Producent z Sokółki na Podlasiu oferuje maszyny z pionowymi ślimakami mieszająco-rozdrabniającymi, które na polskim rynku są zdecydowanie częściej wybierane przez rolników niż wozy poziome, m.in. ze względu na prostą budowę i niewielkie ryzyko nadmiernego rozdrobnienia składników paszy.
Największy na świecie wóz paszowy
Ma pojemność 70 m³, wymaga ciągnika o mocy 300 KM (min.), ma nieco ponad 13,0 m długości i jest uważany za największy na świecie wóz paszowy.
Omas wóz paszowy jednoosiowy Florida (80 KM)
Włoska firma Omas w ofercie wozów paszowych o pojemności 12 m³, ma modele o oznaczeniu Florida oraz California. Florida (80 KM) to jednoosiowy, jednoślimakowy wóz paszowy o prostej, kompaktowej budowie przeznaczony do małych i średnich gospodarstw. Istnieje także wersja z dwoma ślimakami, jej zapotrzebowanie na moc wynosi 70 KM.
Wóz paszowy A-Lima-Bis Evo 12
Polska firma A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej oferuje wozy paszowe w kilku typach. Linia Evolution w kategorii pojemności 12 m³ reprezentuje wozy paszowe jednoosiowe z jednym ślimakiem. Maszyna oznaczona jest według producenta symbolem EVO 12. Zapotrzebowanie na moc to tylko 35 KM. Wozy Evolution wyposażone są w zabezpieczony przed uszkodzeniami ślimak o wysokości optymalnie dobranej do wysokości kosza co gwarantuje równomierne mieszanie paszy.
Wozy paszowe - Dwunastometrowe do TMR-u
W nowoczesnym chowie krów wysokomlecznych stosowanie wozów paszowych staje się standardem, gdyż znacznie zmniejsza nakłady pracy, jednocześnie zapewniając zwierzętom wysokiej jakości paszę. Wybór optymalnych rozwiązań technicznych w zakresie doboru parametrów wozów paszowych uzależniony jest przede wszystkim od wielkości prowadzonej produkcji, gabarytów budynku inwentarskiego oraz jego wyposażenia. W Polsce najpopularniejsze są wozy paszowe o pojemności ok. 12 m³, co wystarcza do obsługi - zależnie od deklaracji producenta - od 60 do 90 krów.