Jak przygotować maszyny John Deere do zbioru roślin gruboziarnistych?
Sezon zbiorów roślin gruboziarnistych, takich jak kukurydza, słonecznik, groch czy fasola, wymaga specjalnego przygotowania maszyn, aby zapewnić maksymalną wydajność i minimalne straty plonów. Kombajny serii T, S i X od John Deere oferują szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, które pozwalają na skuteczną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. W zależności od rodzaju upraw, wilgotności ziarna oraz warunków pogodowych, kombajny te mogą być wyposażone w specjalistyczne osprzęty i akcesoria, które znacząco usprawniają zbiór.
Uniwersalne rozwiązania w kombajnach Claas dla zmiennych warunków pogodowych
Coraz bardziej kapryśna pogoda i nakładające się na siebie żniwa zmuszają rolników do poszukiwania uniwersalnych kombajnów, które można szybko przestawić z rzepaku i jęczmienia na zboża podstawowe i inne gatunki. Sprawdźmy, jakie rozwiązania pomagają operatorowi kombajnu w szybkim przygotowaniu maszyny do zbioru różnych rodzajów upraw.
Zbiór ziemniaków z kombajnem Ploeger AR-4BX
Kombajny AR-4BX marki Ploeger to zaawansowane maszyny do efektywnego zbioru ziemniaków. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym oraz dbałości o jakość zbiorów sprawdzą się pod wieloma szerokościami geograficznymi.
Innowacje Fantini w zbiorze kukurydzy i słonecznika
Firma Fantini, założona w 1968 roku we Włoszech, od lat cieszy się renomą w zakresie przystawek do zbioru kukurydzy i słonecznika. Dobrym tego przykładem są przystawki L03, LH3, L04 oraz LH4, które cechują się solidnością, trwałością oraz wszechstronnością, oferując użytkownikom wysoką wydajność i efektywność w zbiorach. Na rynku polskim interesy marki Fantini reprezentuje firma Agromarket Jaryszki.
Wydajne adaptery Optigep do zbioru kukurydzy
Adaptery do zbioru kukurydzy OptiCorn węgierskiej firmy Optigep oferują nowoczesne, wydajne i ekonomiczne rozwiązania dla rolników pragnących maksymalizować swoje zbiory przy minimalnym nakładzie pracy i kosztów. Ich importerem na rynku polskim jest firma Daw Rol z Opolszczyzny.
Przystawki Ziegler Corn Champion czyli wydajnie w kukurydzy
Znana z produkcji specjalistycznych hederów, a także adaptacji do rzepaku, firma Ziegler ma w swojej ofercie cieszące się dużym uznaniem użytkowników przystawki Corn Champion do zbioru kukurydzy na ziarno, które cechują się wysoką wydajnością zbioru. Ich dystrybucją na rynku polskim zajmuje się firma Raiffeisen Waren.
Przystawki do zbioru kukurydzy Oros Cornado i Classic HSA
Przystawki do zbioru kukurydzy marki Oros to nowoczesne urządzenia, zapewniające wysoką wydajność i niezawodność w każdych warunkach. Generalnie przystawki Oros Cornado (6-18 rzędów, rozstaw – 50,8-80 cm) zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej efektywności i łatwości użytkowania. Dzięki zastosowaniu kółek przechwytujących z nożami i żebrami urządzenia te zapewniają skuteczne podcinanie łodyg kukurydzy.
Przystawki Emmarol dla każdego
Rolnicy niezbyt chętnie zaopatrują się w hedery do zbioru kukurydzy na ziarno u producentów kombajnów, z różnych względów decydując się na przystawki innych marek. Dużym uznaniem użytkowników cieszą się zatem przystawki firmy Emmarol, jedynego krajowego producenta maszyn tego typu.
Przepis na perfekcyjne baloty z firmą Kuhn
20 czerwca w miejscowości Mikicin-Kolonia na Podlasiu stał pod znakiem pokazów polowych najnowszych modeli pras i prasoowijarek marki Kuhn. Wydarzenie zostało zorganizowane pod hasłem „The Perfect Bale”, bo też przedstawiciele produktowi Kuhna - również z fabryki w Geldrop, wiele uwagi poświęcili wyjaśnieniu jak oferowana technologia wpływa na tworzenie idealnych bel. Wzięli nim udział dziennikarze oraz zaproszeni hodowcy bydła.
Poznaj historię kombajnów Claasa
Claas od dekad jest jednym z kluczowych innowatorów w dziedzinie rozwoju kombajnów. Wprowadzając w 1936 roku Mäh-Dresch-Binder (M.D.B.) o zasadzie przepływu poprzecznego, Claas zrewolucjonizował zbiór zboża w Europie. Ogromny sukces przyszedł w 1946 roku wraz z serią Super, która od 1953 roku była dostępna także z silnikami nadbudowanymi, a od 1958 roku jako Super Automatic z hydraulicznym napędem zespołu żniwnego. Ponad 60 tys. egzemplarzy Super zostało sprzedanych na całym świecie, znajdując nabywców nawet w Kanadzie i Urugwaju.
Trendy w technologii procesu zbioru roślin omłotowych
Podczas targów Agritechnica 2023 czołowi producenci kombajnów zaprezentowali innowacje w obszarach omłotu, separacji oraz rozwiązania zapewniające stabilność wydajności i jakości pracy. Przedstawiono bardzo dużą liczbę nowych technologii od półautomatycznych procedur kalibracji monitora strat i technologii gromadzenia danych dotyczących składników omłotu, aż po technologie kontroli, obejmujące kompensację nachylenia i zarządzania słomą/plewami. Priorytetem pozostaje niezmiennie zapewnienie, aby technologie te były przystępne cenowo i opłacalne ekonomicznie.
Wysokowydajna prasa Krone z konstrukcją pasową
W szerokiej asortymencie firmy Krone warto zwrócić uwagę na wprowadzoną przed kilku laty pierwszą prasę rolującą tej marki z konstrukcją pasową, czyli model VariPack V 165 XC Plus. Generalnie prasy z tej serii przeznaczone są dla firm usługowych oraz mniejszych gospodarstw rolnych, a cechują się wysoką wydajnością, dużym stopniem zgniotu oraz łatwym serwisowaniem i konserwacją.
Zbiór kombajnowy - sieczkarnie coraz bardziej złożone
W ostatnich latach wprowadzono wiele udoskonaleń w zakresie techniki rozdrabniania i rozrzucania w kombajnach. W zależności od producenta istnieją duże różnice techniczne w szczegółach. Temu zagadnieniu poświęcony jest artykuł autorstwa prof. dr. Thomasa Rademachera, reprezentującego Uniwersytet Techniczny Bingen w Niemczech.
Nowości w serii kombajnów Grimme Rexor
Na sezon zbiorów 2022 firma Grimme dokonała zasadniczych zmian w swojej serii kombajnów buraczanych. Mają być one wyznacznikiem nowych standardów pod względem wysokiej wydajności, korzyści ekonomicznych i komfortu. Modele Rextor 6200 o pojemności zbiornika 30 m³ oraz 6300 ze zbiornikiem 45m³ wyposażono w innowacyjną przystawkę wyorującą, a także systemy obsługi i wspomagania odciążające operatora w pracy.
Prasa John Deere w zbiorze miskanta
Alternatywne źródła energii odnawialnej budzą coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów, jak i konsumentów. Ceny paliw kopalnych oraz coraz bardziej restrykcyjne regulacje prawne dotyczące ich spalania spowodują już w niedalekiej przyszłości dużą potrzebę stosowania zamienników węgla, ropy naftowej czy też gazu ziemnego. Biomasa daje na tym polu szerokie możliwości. Do jednych z najbardziej wydajnych energetycznie roślin zalicza się miskanta olbrzymiego, który jest tani w uprawie, lecz niestety trudny w zbiorze. Prasy z serii 960 i V451R John Deere’a doskonale poradziły sobie jednak z tym zadaniem na plantacji Mariusza Antonówa z Ciesznowa na Opolszczyźnie.
Stałokomorowa prasa Jar-Met Z329
Prasę stałokomorową w swoim asortymencie produktowym ma również polska firma Jar-Met z Węgrowa. Prasa Z329 to prosta konstrukcja o niewielkim zapotrzebowaniu na moc na wałku WOM wynoszącym 40 KM.
Uniwersalna prasa Unia DF do zbioru wszystkich rodzajów materiału
Polskim przedstawicielem w niniejszym zestawieniu jest firma Unia, oferująca prasę stałokomorową, łańcuchowo-walcową DF 1,8 V oraz 1,8 VD w wersji z docinaczem. Jest to model uniwersalny do zbioru wszystkich rodzajów materiału, który można również dodatkowo wyposażyć w aplikator płynów zakwaszających. Prasa Unia DF wymaga sprzężenia z ciągnikiem o mocy WOM 70-80 KM i wytwarza bele o średnicy 1,2 m. Jej podbieracz wyposażony jest w 5 rzędów palców i przy szerokości podbierania 2,1 m zapewnia wysoką wydajność oraz dokładne zbieranie materiału z pola.
Zasady prawidłowej eksploatacji pasów klinowych w kombajnach zbożowych
Jakie są zasady prawidłowej eksploatacji pasów klinowych w kombajnach zbożowych? Pamiętać należy, iż po zamontowaniu przekładni i wyregulowaniu naprężenia pasa przekładnia pasowa praktycznie nie wymaga konserwacji. Aby zapewnić zadowalającą i bezawaryjną pracę przekładni oraz długi czas żywotności pasa, należy jednak postępować według poniższych wskazówek.
Lisicki - kombajn do zbioru owoców jagodowych
Polska jest znaczącym producentem owoców jagodowych zarówno w skali europejskiej, jak i światowej. Specyfikacja uprawy na plantacjach, niejednokrotne trudności ze znalezieniem pracowników sezonowych oraz wysokie koszty pracy skłaniają plantatorów do inwestycji w wydajne maszyny do zbioru owoców.
Kombajny uczą się widzieć
Podczas ubiegłorocznej edycji targów Agritechnica w Hanowerze producenci techniki do omłotowych prac żniwnych zaprezentowali nadzwyczaj dużo nowości w zakresie sprzętu i oprogramowania. W centrum uwagi znalazły się technologie informacyjne i omłotowe.
Jaki kombajn zbożowy o mocy poniżej 200 KM
W segmencie kompaktowych kombajnów zbożowych o mocy poniżej 200 KM gospodarstwa rodzinne mają w czym wybierać. Większość producentów proponuje bowiem maszyny również tej klasy, skrojone pod areały już od kilkudziesięciu hektarów. Prezentujemy ofertę kilku czołowych marek w zakresie najmniejszych maszyn żniwnych dostępnych na polskim rynku.