Technika Kombajny, prasy i sieczkarnie

Gąsienice na polu – przyszłość rolnictwa z napędem Claas

Data publikacji:

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych w Wielkiej Brytanii czy USA wyposażonych jest w podwozia gąsienicowe. To rozwiązanie w rolnictwie staje się coraz bardziej popularne, a wszystko to za sprawą firmy Claas.

    Gąsienice na polu – przyszłość rolnictwa z napędem Claas

Ciężko na polu? Ratunek w napędzie gąsienicowym

Tegoroczna pogoda – majowe upały, okresy suszy i lokalne deszcze – spowodowała chaos w cyklu wegetacyjnym zbóż. Zatarł się podział na małe i duże żniwa. Gotowość zbiorczą równocześnie uzyskały ozime rzepak, jęczmień oraz zboża podstawowe, takie jak pszenica i pszenżyto, a nawet mieszanki jare.

Ewolucja technologii napędu na użytkach rolnych przeszła długą drogę – od płóz po koła, aż po wózki gąsienicowe, które udoskonaliła firma Claas. Problem dotyczy nie tylko zbyt mokrych pól, gdzie koła zawodzą. Gleba jest kluczowym zasobem, więc stopień jej ugniatania ma bezpośredni wpływ na dalszą produktywność. To szczególnie ważne dla rolników praktykujących rolnictwo regeneratywne.

Hodowcy bydła, korzystający z łąk na paszę, dobrze wiedzą, jak ważna jest ochrona darni. Współczesne wózki gąsienicowe z systemem ochrony na uwrociach zmniejszają powierzchnię przylegania gąsienic podczas zawracania, co pomaga w minimalizacji szkód.

 

Kombajn na gąsienicach?

Claas ma wieloletnie doświadczenie w konstrukcji podwozi gąsienicowych. Już w 1987 roku na rynek trafił model kombajnu Dominator CS na wózkach Caterpillar, choć niewiele egzemplarzy trafiło do Europy. Największym problemem tamtej konstrukcji był brak amortyzacji i zbyt duża szerokość – ponad cztery metry.

Jednak korzyści z zastosowania gąsienic – lepsza trakcja i mniejsza kompresja gleby – były na tyle istotne, że Claas rozwijał technologię dalej. W 1997 roku kombajny Lexion pojawiły się na wózkach gąsienicowych. Kolejne generacje tych maszyn, m.in. w 2004 roku, przyniosły znaczną poprawę komfortu jazdy dzięki zastosowaniu gumowych amortyzatorów.

Przełom nastąpił w 2011 roku wraz z wprowadzeniem hydropneumatycznego zawieszenia Terra Trac (TT), co pozwoliło na większą prędkość maszyn na drogach – aż do 40 km/h. Technologia ta zaczęła zdobywać popularność wśród rolników i dostawców usług rolniczych. Kombajny Lexion na gąsienicach, bez konieczności transportu lawetą, stały się bardzo pożądane. Dziś w USA aż 70% modeli Lexion sprzedawanych jest na gąsienicach, a w Wielkiej Brytanii – ponad 90%.

 

 

Rozwój technologii gąsienicowej Claas

W 2019 roku Claas rozpoczął seryjną produkcję dwóch modeli ciągników z serii Axion Terra Trac, które były prototypowo prezentowane na targach Agritechnica w 2017 roku. To jedyne dostępne na rynku półgąsienicowe ciągniki z pełną amortyzacją. Rok później firma wprowadziła sieczkarnię Jaguar z podwoziem gąsienicowym, które posiada system ochrony na uwrociach, a w 2021 roku także serię Trion z opcją gąsienic TT.

Testy polowe modelu Axion serii 900 Terra Trac wykazały aż o 156% niższe zużycie paliwa i o 213% wyższą wydajność w porównaniu do wersji kołowej. Testy potwierdziły również o 15-20% mniejszy nacisk na podłoże w warstwie uprawnej (0-25 cm).

Claas przeprowadził także testy komfortu jazdy przy użyciu akcelerometru, które wykazały, że Axion Terra Trac to najbardziej komfortowy ciągnik gąsienicowy dostępny na rynku. Do dziś Claas sprzedał niemal 40 tysięcy podwozi Terra Trac, które są wykorzystywane m.in. w kombajnach ziemniaczanych, burakowych oraz wozach asenizacyjnych.

 

Przyszłość gąsienic w rolnictwie

Ostatnia premiera Claas na Agritechnice 2023 – ciągnik Xerion TT serii 12 – to doskonały przykład ewolucji tej technologii. Model Xerion, który można zamówić wyłącznie na wózkach gąsienicowych Terra Trac, oferuje prędkość do 40 km/h przy prędkości obrotowej silnika wynoszącej 1400 obr./min. Każdy wózek wyposażony jest w oddzielny układ smarowania i tłumienia drgań.

Z każdym rokiem technologia napędu gąsienicowego staje się coraz bardziej zaawansowana, a Claas nie zamierza zwalniać. Przyszłość rolnictwa z pewnością należy do gąsienic – a nowości Claas, takie jak maszyny autonomiczne na gąsienicach, już zaczynają pojawiać się w ofercie.

 

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.