Zobacz więcej
Straty spowodowane przez powódź na południu Polski są olbrzymie, a najdotkliwiej uderzyły w sektor rolniczy. Powódź zalała aż 120 tys. hektarów działek rolnych, co stanowi ponad 2 proc. wszystkich gruntów w kraju. W efekcie poszkodowanych zostało ponad 4 tys. rolników. Niestety, tylko część z nich była w pełni ubezpieczona, co dodatkowo potęguje ich problemy finansowe.
Pobieranie prób glebowych po żniwach to najpopularniejszy i najlepszy termin. Jak wykonywać badania i na co zwracać uwagę, aby mieć wiedzę i co najważniejsze - więcej pieniędzy w kieszeni?
Z komunikatu IUNG-PIB wydanego w sierpniu 2024 r. wynika, iż susza rolnicza występowała na terenie 10 województw. Największy jej zasięg występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 436 gminach. W tych regionach rolnicy będą mogli mieć problem z przygotowaniem odpowiedniej ilości kiszonki o wysokiej wartości pokarmowej.
Choć liczba rodzin pszczelich w Polsce stale rośnie i jest już porównywalna z liczbą pszczół w znacznie większych Stanach Zjednoczonych, produkcja krajowego miodu maleje. Mimo że rośnie zapotrzebowanie na miód, polscy producenci nie są w stanie sprostać temu popytowi, co zmusza ich do importu. W Polsce spożycie miodu jest nadal niższe niż średnia unijna, a przetwórcy blendują miód importowany z krajowym, aby zaspokoić potrzeby rynku.
Rolnicy, którzy nie korzystają z międzyplonów, tracą nie tylko pieniądze, ale i potencjał plonotwórczy gleby. Międzyplony pozwalają spełnić wymogi unijnych dopłat oraz uczestniczyć w programie węglowym.
Korzystając z państwowych dotacji, pszczelarze mogą rozwijać swoje pasieki i poprawiać warunki produkcji miodu oraz innych produktów pszczelich. Termin składania wniosków o płatność mija, ale w październiku może pojawić się nowa okazja na dofinansowanie.
Określenie optymalnego terminu zbioru kukurydzy jest zadaniem wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Decyzję tę determinują głównie kierunek użytkowania, odmiana, przebieg wegetacji, warunki atmosferyczne oraz rejon uprawy.
Główny Lekarz Weterynarii Japonii w dniu 12 lipca 2024 r. zniósł zakaz eksportu do tego państwa mięsa drobiowego oraz produktów jajecznych ze wszystkich polskich województw.