Zobacz więcej
Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił wsparcie o wartości 3 miliardów euro dla rolnictwa w UE, mające na celu poprawę zrównoważonego rozwoju, zdrowia gleby oraz wsparcie młodych rolników.
Przedwiośnie to kluczowy moment w ochronie plantacji ozimin. Jak skutecznie zadbać o rośliny, unikając ograniczeń temperatury i ryzyka fitotoksyczności? Odpowiedzią jest miedź systemiczna – rewolucyjne rozwiązanie dla współczesnych rolników.
W obliczu rosnących temperatur i okresów suszy utrzymanie wilgoci w glebie staje się kluczowe. Latem, a coraz częściej także wiosną i jesienią, zapasy wód gruntowych maleją. Jednak istnieją innowacyjne metody, które mogą pomóc rolnikom w magazynowaniu, oszczędzaniu, a nawet „pozyskiwaniu” wody.
Polska wieś stoi przed poważnym wyzwaniem demograficznym. Migracja młodzieży do miast i starzenie się mieszkańców obszarów wiejskich prowadzą do zmian, które mogą zagrażać sektorowi rolnemu. Według danych GUS, w 2023 roku aż 17,2% mieszkańców wsi miało 65 lub więcej lat, co oznacza, że niemal co piąta osoba na wsi jest w wieku poprodukcyjnym. Tymczasem młodzież w wieku 18-29 lat masowo rezygnuje z pracy w rolnictwie – ponad 75% badanych deklaruje brak zainteresowania tym zawodem.
Kukurydza wciąż jest sensownym wyborem. Tym bardziej, iż nie ma dobrej alternatywy dla tego gatunku. Tradycyjnie, pod koniec roku pojawiają się dyskusje na temat opłacalności jej produkcji oraz zmian w podejściu do agrotechniki. Technologia uprawy, w porównaniu z agrotechniką innych roślin, nie jest bardzo skomplikowana. Jednak, by osiągać satysfakcjonujące wyniki finansowe – stale zwiększać wydajność produkcji, warto wprowadzać innowacje.
Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Aż 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia. Mimo to problem niedoubezpieczenia pozostaje aktualny – co trzeci rolnik nie sprawdza aktualnej wartości majątku przy zakupie polisy, a co piąty wycenia go „na oko”.
Rok 2024 przynosi istotne zmiany w polskim rolnictwie, na które wpływają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i geopolityczne. Santander Leasing zaprezentował szczegółową analizę, która ukazuje kondycję sektora oraz prognozy na najbliższą przyszłość. Oto najważniejsze wnioski, które wypływają z tego dokumentu.
Kukurydza kiszonkowa zebrana w tym roku zdążyła się już zakisić, a w wielu przypadkach rolnicy otworzyli pryzmy i zaczęli ją skarmiać. Jakość kiszonki w dużej mierze uzależniona jest od warunków uprawy. Jaki był rok 2024 i jakiej jakości kiszonkę udało się w tym sezonie wyprodukować?