Zobacz więcej
Pracownicy Grupy Top Farms alarmują, że brak jasnych decyzji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczących gruntów wracających do Zasobu Skarbu Państwa może doprowadzić do likwidacji nowoczesnej infrastruktury, grupowych zwolnień i wzrostu zależności Polski od zagranicznych dostawców. 14 kwietnia odbył się protest przed poznańskim oddziałem KOWR, w którym uczestniczyli pracownicy spółek Top Farms Wielkopolska, Jagrol i Książ-Rol. Ich głównym postulatem było natychmiastowe podpisanie wniosków o utworzenie Ośrodków Produkcji Rolniczej w Starym Gołębinie i Mchach.
Według wyników badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, rolnicy mniej negatywnie niż w poprzednich okresach oceniają zmiany ogólnej sytuacji prowadzonych przez siebie gospodarstw rolnych. Również prognozy na I półrocze 2025 r. są mniej pesymistyczne. Wskaźnik zmiany ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych pozostaje negatywny, ale poprawił się o 6,8 pkt w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r.
Spadek cen surowców rolnych przy jednoczesnym utrzymaniu się wysokich kosztów środków produkcji doprowadził do obniżenia realnych dochodów rolników w Unii Europejskiej. W konsekwencji osłabł również popyt na ciągniki i maszyny rolnicze, ściśle powiązany z kondycją finansową sektora rolnego.
Jest kwiecień. Zbliża się kwitnienie rzepaku. Jego przebieg determinuje wielkość plonu. W tym czasie ustala się końcowa liczba łuszczyn, nasion w łuszczynie i MTN. To krytyczna faza dla roślin pod względem zaopatrzenia w wodę i pierwiastki pokarmowe. Pojawiające się w tym czasie zagrożenia, mogą zniweczyć wszystkie starania włożone w dotychczasową pielęgnację plantacji.
Prognozy rolników dotyczące opłacalności produkcji rolniczej w 1 półroczu 2025 r. są niekorzystne (saldo minus 30,3). Jednak w porównaniu z wynikami badania dotyczącymi 2 półrocza 2023 r. oraz 1 półrocza 2024 r. rolnicy byli mniej pesymistyczni w swoich przewidywaniach — wzrosty sald odpowiednio o 6,2 pkt i 3,4 pkt.
Rolnicy mniej negatywnie niż w poprzednich okresach ocenili zmiany ogólnej sytuacji prowadzonych przez siebie gospodarstw rolnych, jakie miały miejsce w 2 półroczu 2024 r. Również prognozy na 1 półrocze 2025 r. są mniej pesymistyczne. Wskaźnik zmiany ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych pozostaje negatywny, ale poprawił się o 6,8 pkt w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r.
Wiosna to ostatni moment na wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy do zbioru na kiszonkę. Choć często pomijana, strawność włókna okazuje się jednym z najistotniejszych parametrów wpływających na wartość żywieniową paszy i wyniki produkcyjne w gospodarstwie.
Od 2027 roku w Czechach zacznie obowiązywać zakaz chowu klatkowego kur. Minister rolnictwa Marek Výborný apeluje do Komisji Europejskiej o wprowadzenie takiego zakazu w całej UE.