[ATR] Aktualności SadzarkiMiedema

Miedema - sadzenie w czterech rzędach

Data publikacji:

Miedema, będąca marką należącą do firmy Dewulf od 2014 roku, specjalizuje się w maszynach do uprawy i składowania ziemniaków. Oferta produktów Miedema obejmuje cztery grupy maszyn służących do: przygotowania gleby, sadzenia, sortowania i składowania ziemniaków. W kategorii sadzenia znajduje się właśnie sadzarka ziemniaków MS 4000, którą teraz można skonfigurować z dzieloną formą dla systemów sadzenia na zagonie.

Zobacz także: Solan czyli siła doświadczenia

Sadzarki zagonowe są coraz bardziej popularne w Polsce. Służą do sadzenia w zagon po separatorach kamieni i gród. Miedema 4000 to 4-rzędowa sadzarka strukturalna zawieszana lub ciągniona (wersja L - zawieszana, wersja P - ciągniona), która zapewnia precyzję sadzenia, dużą prędkość roboczą wynoszącą do 11 km/h oraz ochronę struktury ziemniaka przed mechanicznymi uszkodzeniami. Sadzarka MS 4000 jest obecnie dostępna z dzieloną formą dla systemów sadzenia na zagonie. Rozwiązanie to pozwala uzyskać lepsze dopasowanie do indywidualnych konturów zagonów, co potwierdziły już prowadzone w zeszłym sezonie testy polowe w Irlandii i Francji.

W konfiguracji sadzarki z dzieloną formą, belka z redlicami jest również podzielona na dwie części, tak że każda połowa ma dwie redlice i własną formę tworzącą redliny. W ten sposób uzyskiwane są dwa dwurzędowe zagony,  między redlicami a formą w części środkowej jest zamocowana przegroda, która zapobiega gromadzeniu się ziemi. Ważną cechą sadzarki MS 4000 w wersji ciągniętej jest możliwość uzyskania asymetrycznych redlin o rozstawie wynoszącym: 75-90-75 cm (górna szerokość redliny 23 cm), 80-90-80 cm (28 cm), 86,4-96,4-86,4 cm (28 cm) i 80-100-80 cm (28 cm).

Dlaczego jest to tak ważne? W systemach separacji kamieni stosuje się inne rozstawy redlin. Dzięki pracy separatorów wpierw tworzy się zagony, które następnie są przesiewanie. Wolna od zanieczyszczeń i kamieni, luźna ziemia tworzy ostatecznie zagon, który wykorzystywany jest do sadzenia ziemniaków. Oddzielone kamienie są natomiast usypywane w redlinę pomiędzy zagonami. Przy takim systemie stosowanie sadzarki o rozstawie np. 90 cm skutkowałoby uszkodzeniem lemiesza kombajnu podczas wykopów. 

Wyposażenie sadzarki MS 4000 zawiera 2 czujniki MR-control i 2 zawory proporcjonalne służące do regulacji wysokości (jeden lewy i jeden prawy), redło dla płytkiej lub głębokiej bruzdy środkowej oraz system odciążania kół kopiujących, zapobiegający ich zapadaniu się w miękkiej ziemi zagonu. Opcjonalnie dostępny jest także m.in. zestaw podsiewania nawozów Ferti-Flow, który został przystosowany do stosowania w uprawie zagonowej z większymi talerzami redlic.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.