Rolnictwo 4.0 Nowości

Isobus w wersji High Speed

Data publikacji:

Centrum Kompetencyjne Isobus siedzibą w niemieckim Osnabrucku to stowarzyszenie założone w 2009 roku przez firmy Grimme, Krone, Kuhn, Lemken i Rauch. Obecnie CCI liczy już ponad 40 członków - firm z branży, a celem organizacji jest współpraca nad rozwojem produktów dla inteligentnego rolnictwa. Oprócz rozwoju terminali i oprogramowania Isobus szczególny nacisk kładziony jest również na współpracę w celu ustanowienia i dalszego rozwoju standardu Isobus.

    Isobus w wersji High Speed

Isobus (International Organization for Standardization Bus) to międzynarodowy standard stosowany w rolnictwie do komunikacji między maszynami rolniczymi a terminalami, monitorami, czy innymi urządzeniami kontrolnymi. Jego celem jest ułatwienie komunikacji i integracji różnych maszyn i urządzeń rolniczych różnych producentów. Jest także istotnym krokiem w kierunku zwiększenia interoperacyjności i efektywności w rolnictwie, ułatwiając rolnikom korzystanie z różnych maszyn i urządzeń w spójny sposób.

Szybki Isobus CCI na Agritechnice 2023

Standard Isobus został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Agritechnica w 2001 r. Dziś u progu 2024, potrzebny jest transfer danych ze znacznie większymi prędkościami. Przy udziale CCI i jej członków, Fundacja Elektroniki Przemysłu Rolniczego (AEF) pracuje nad nowymi standardami i protokołami dla szybkiej magistrali Isobus.

Szybki HSI został po raz pierwszy zademonstrowany przez AEF podczas North American 2022 Plugfest podczas targów Commodity Classic w Nowym Orleanie, a niedawno także na targach Agritechnica 2023. Ma to być kolejny kamień milowy w historii technologii rolniczej. Dzięki większej przepustowości i większej szybkości połączenia, około 4000 razy szybszej niż oryginalna technologia, HSI otworzy nowe możliwości dla innowacji i będzie służyć branży daleko w przyszłości, gdzie wymagana będzie jeszcze większa wydajność i automatyzacja.

– Isobus nadal bardzo dobrze służy branży i będzie to robić przez wiele lat, jednak branża zdała sobie sprawę, że Isobus wstrzymuje rozwój znacznie bardziej wymagających systemów, których celem jest wyższa wydajność i dokładność sterowania – powiedział Andrew Olliver, wiceprezes AEF.

Obecny Isobus zapewnia wystarczającą wydajność do współczesnych zastosowań, jednocześnie umożliwiając inżynierom oprogramowania z zakresu rolnictwa precyzyjnego projektowanie HSI na przyszłość. Przykłady nowych technologii wykorzystujących HSI będą obejmowały wyższą wydajność sterowania i kontroli na poziomie rzędów w dużych siewnikach lub w przypadku poszczególnych dysz opryskiwacza. Zapewnią wyższą wydajność interfejsu użytkownika, pozwalająca zobaczyć dokładny stan każdego rzędu w czasie rzeczywistym, podczas gdy obecnie operator może widzieć aktualizacje ekranu z pewnym opóźnieniem. Kolejne zastosowania przyszłości to zdalny podgląd procesu za pomocą bardziej zaawansowanych kamer cyfrowych oraz umożliwienie wyższego poziomu automatyzacji, usprawnienie diagnostyki i szybsze aktualizowanie oprogramowania systemowego maszyn.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.