Fenix Drive 1000 to wersja ciągana o szerokości roboczej wynoszącej 3 m. Część uprawową agregatu stanowi brona talerzowa, redlice dwutalerzowe, wał oponowy oraz opcjonalna włóka. Maszyna posiada zbiornik na nasiona o pojemności 1000 l oraz uniwersalny aparat objętościowy FX. Fenix Drive 1000 wyróżnia się przy tym swoją zwrotnością oraz małym zapotrzebowaniem na moc uciągową. Zalecana jest w jego przypadku agregacja z ciągnikiem o mocy od 100 KM.
Sprawdzony pneumatyczny system wysiewu
Za dozowanie materiału siewnego odpowiada aparat objętościowy FX, który znany jest z innych zestawów Fenixa. Zaletą tego rozwiązania jest jego uniwersalność, aparat pozwala bowiem zarówno na „mikro wysiew” drobnych nasion w małych dawkach jak i wysiew standardowych zbóż, i to bez konieczności wymiany rolki wysiewającej. Napęd aparatu zapewnia koło kopiujące lub silnik elektryczny. W tym drugim przypadku pracę siewnika kontroluje terminal Touch 800 zgodny ze standardem Isobus, a prędkość odczytywana jest z czujnika GPS. Możliwa jest także zmiana dawki w trakcie jazdy oraz szybka kalibracja wysiewanej dawki materiału siewnego. Napęd elektryczny oraz obsługa siewnika przez sterownik ME Touch 800 stanowi jednak wyposażenie opcjonalne.
Część uprawowa
Równoległa brona talerzowa wyposażona jest w talerze o średnicy 460 mm. Układ jest bardzo wytrzymały mechanicznie. Talerze posiadają bezobsługowe łożyska, skręcane piasty oraz amortyzatory gumowe trójkątne zabezpieczające przed szybkim zużyciem. Wał oponowy o średnicy 670 mm, umieszczony w centralnej części agregatu odpowiada za właściwe zagęszczenie przed siewem oraz transport. Dodatkowo przed częścią uprawową można zamontować włókę sprężynową, która służy do wstępnego wyrównania powierzchni w uprawie konwencjonalnej.
Nowy zestaw Fenix otrzymał również redlice dwutalerzowe, przemienne Shell z talerzami o średnicy 300 mm oraz kółkiem kopiującym 330x50 mm. Maksymalny docisk każdej redlicy wynosi około 25 kg, rozwiązanie to sprawdzi się zarówno na glebach lekkich jak i średniozwięzłych z resztkami pożniwnymi. Za redlicami siewnymi umieszczono jeszcze zagarniacz klawiszowy, który końcowo wyrównuje powierzchnię gleby.