Nowości

Proekologiczny zestaw Fendta

Data publikacji:

Firma Fendt zapewnia wsparcie rolnikom w celu spełnienia założeń europejskiego programu „Zielony Ład”, dotyczącego redukcji ilości stosowanych środków chemicznych i ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Narzędziem do realizacji tego celu może być projekt Fendt łączący akumulatorowo-elektryczny ciągnik Fendt e100 Vario, urządzenie zwiększające zasięg i skutecznie wydłużające czas jego pracy, a także elektrycznie napędzany spulchniacz.

    Proekologiczny zestaw Fendta

Ten ciekawy zestaw, firma Fendt opracowuje wspólnie z Lauwen Agro Engineering, a urządzenie zwiększające zasięg stworzone  zostało w wyniku partnerskiej współpracy z AGCO Power i BlueWorld. Prezentowana koncepcja stanowi mocną podstawę do przyszłej pracy autonomicznej.

Różne kierunki zastosowania

Ciągnik Fendt e100 Vario przeznaczony jest do prowadzenia prac w uprawach specjalnych, warzyw i owoców, w gospodarstwach ukierunkowanych na hodowlę zwierzęcą, także tych z własną produkcją energii oraz w sektorze komunalnym.

Napęd ciągnika Fendt e100 Vario zapewnia silnik elektryczny połączony w działaniu ze skrzynią biegów Fendt Vario. Dostępne są tutaj trzy różne tryby pracy i oferowanej mocy. Jest podstawowy tryb Eco z mocą 50 kW, następnie Dynamic z mocą ciągłą 55 kW oraz tryb Dynamic + z krótkotrwałą mocą szczytową do 66 kW. Dodatkowo w ciągniku zaimplementowano funkcje takie jak start-stop lub przełącznik nożny w celu zwiększenia rekuperacji, poprawiające ogólną sprawność energetyczną maszyny. Wobec rolniczych maszyn z napędem elektrycznym stawiane są wysokie wymagania związane z masą i jej stosunkiem do mocy. Akumulatory przeznaczone do napędu maszyn elektrycznych muszą charakteryzować się wysoką pojemnością i szybkim czasem ładowania.

Nowo opracowany ciągnik Fendt e100 Vario, agregowany ze zgrabiarką jednokaruzelową uzyskuje czas pracy około 4-6 h w średnim zakresie obciążenia częściowego. Optymalizację i wydłużenie czasu pracy zapewnia dedykowane urządzenie zasilające.

Dwa razy dłuższy czas pracy

Urządzenie zwiększające zasięg jest innowacyjnym rozwiązaniem, które dostarcza 100 kWh energii, podwajając jednocześnie czas pracy. Skonstruowane jest z ogniwa paliwowego oraz zbiornika metanolu, a poprzez skomplikowane reakcje chemiczne przekształca wspomniany alkohol w energię elektryczną. To połączenie nie tylko generuje prąd, ale także istotnie ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Urządzenie jest w pełni zgodne z magistralą Isobus, umożliwiając sterowanie bezpośrednio z kabiny ciągnika za pomocą terminala. Może być montowane zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Zasila obwód napięcia pośredniego prądu stałego pojazdu, dostarczając energii na poziomie 15 kWh/h przy wykorzystaniu interfejsu AEF. To sprawia, że ciągnik bezpośrednio wykorzystuje generowaną energię, eliminując tym samym straty związane z etapami pośrednimi.  Czysta energia jest efektywnie i bezpośrednio wykorzystywana, co przekłada się na optymalną efektywność pracy ciągnika. Obsługa, porównując to z typowym generatorem awaryjnym z silnikiem wysokoprężnym, jest bardzo łatwa. Kolejną zaletą urządzania jest to, że w niedalekiej przyszłości będzie mogło być wykorzystywane jako samodzielne i niezależne źródło energii w gospodarstwie. Z pewnością zmniejszy zależność rolników od sieci elektrycznej.

Elektrycznie napędzany spulchniacz

Ciągnik Fendt e100 Vario zasila modułowy spulchniacz, który bezpośrednio pobiera energię z gniazda AEF. Spulchniacz przekształca napięcie o wartości 700 V, dostarczane przez pojazd, za pomocą przetwornicy DC-DC, na napięcie stałe 24 V. To innowacyjne rozwiązanie eliminuje tradycyjne etapy konwersji, takie jak generowanie mocy elektrycznej za pomocą silnika hydraulicznego z alternatorem, które prowadziłoby do znacznych strat energii.

Dzięki napędowi elektrycznemu, ciągnik i narzędzia uprawowe efektywnie wykorzystują dostępną energię, a to przekłada się już na ogólną wydajność zestawu sięgającą nawet 92%, przy znacznie zredukowanych stratach. Jest to szczególnie zauważalne w czasie pracy. Przykładowo, zespół składający się z ciągnika z napędem akumulatorowym i spulchniacza międzyrzędowego napędzanego hydraulicznie osiąga czas pracy do 8 h, a kombinacja ciągnika z napędem akumulatorowym i spulchniacza międzyrzędowego do 10 h, przy niższym obciążeniu częściowym.

Jeśli ciągnik jest dodatkowo wyposażony w urządzenie zwiększające zasięg, czas pracy zespołu wzrasta ponad proporcjonalnie do nawet 25 h. Jak widać, przerwy na ładowanie są zminimalizowane, a krótkie okresy robocze są optymalnie wykorzystywane, co stanowi kluczowy element przy tworzeniu warunków sprzyjających przyszłej pracy autonomicznej przez wiele godzin. Pozostając w kwestii autonomizacji procesów roboczych. Mechaniczne zwalczanie chwastów może być uciążliwym i długotrwałym działaniem, a wobec braku wykwalifikowanych pracowników, maszyny autonomiczne mogą stanowić idealne rozwiązanie. 

W przypadku zestawu z ciągnikiem Fendt, pracę spulchniacza mogą nadzorować dwie kamery. Przednia identyfikuje położenie i rodzaj roślin oraz odróżnia rośliny uprawne od chwastów, druga umieszczona z tyłu kontroluje efekty zwalczania chwastów. Układ kamer i czujników zastępując kierowcę, pozwala na automatyczną pracę maszyny tylko w miejscach, gdzie jest to potrzebne. Mechaniczne zwalczanie chwastów wpisuje się w obecnie promowaną ideę ekologicznej uprawy roślin.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.