Opinie użytkowników

Jakie silosy są najlepsze?

Data publikacji:

Rodzina Kapka ma dobra rękę do biznesu, co potwierdzają dotychczasowe działania familii na niwie gospodarczej potwierdzone dotychczasowym rozwojem Młynów Kapka, firmy rodzinnej z ponad 70-letnią tradycją młynarską. Tajemnica sukcesu tkwi m. in. w doborze właściwej strategii działania, ale także najlepszych rozwiązań do podejmowanych zadań, tak jak w wypadku uruchomionej przez Młyny Kapka w 2023 r. okazałej bazy magazynowej na 70 tys. ton ziarna zrealizowanej przez firmę Riela.

    Jakie silosy są najlepsze?

Na początek przedstawmy samego inwestora. Młyny Kapka posiada trzy nowoczesne młyny zlokalizowane w południowo-wschodniej Polsce: młyn pszenny w Tarnogrodzie (woj. lubelskie) oraz dwa młyny w Jarosławiu (woj. podkarpackie) – pszenny i żytni. Łączna wydajność produkcyjna wynosi 200 tysięcy ton rocznie, co czyni firmę jednym z największych producentów mąki w Polsce. Mąka Jarosławska, jeden z czołowych produktów firmy, jest wytwarzana zgodnie z tradycyjnymi recepturami, co gwarantuje jej wysoką jakość i uznanie wśród klientów​.

– Skupujemy głównie pszenicę i żyto, które następnie przetwarzamy. Nasze młyny przetwarzają około 200 tysięcy ton zboża rocznie, co faktycznie daje nam pozycję jednego z największych producentów mąki w kraju – mówi Piotr Kapka, prokurent firmy​. Warto dodać, iż Młyny Kapka, dzięki własnej sieci logistycznej oraz rozbudowanej flocie transportowej, są w stanie elastycznie dostosowywać się do potrzeb swoich kontrahentów. Dostarcza mąki zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny, współpracując z piekarniami, cukierniami, hurtowniami, a także zakładami przetwórstwa spożywczego.

 

Inwestycje w rozwój – nowoczesne elewatory

Jednym z kluczowych elementów działalności Młyny Kapka jest inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę magazynową. Firma z powodzeniem korzysta już z nowo wybudowanego elewatora zbożowego w m. Krupiec k. Krasnegostawu, który posiada 24 silosy o łącznej pojemności 70 tys. ton. Elewator który może przyjąć do 400 t/h (2 kosze przyjęciowe po 200 t/h), wyposażony w nowoczesne systemy sterowania i zarządzania zasobami, pozwala firmie na efektywne zarządzanie procesami magazynowania zboża przez cały rok

– Baza magazynowa w Krupcu – dofinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy - została uruchomiona w 2023 r. Jest to jeden z większych obiektów tego typu w Polsce. Posiadamy 12 silosów po 5000 ton oraz 12 o pojemności 800 ton – co daje łączną pojemność magazynową na poziomie około 70 tys. ton – wyjaśnia Piotr Kapka​.

 

Dlaczego Riela? Firma Młyny Kapka zdecydowała się na współpracę z firmą Riela, która wcześniej zrealizowała rozbudowę elewatora w Jarosławiu, tworząc powierzchnię magazynową o pojemności 20 tys. ton. Pozytywne doświadczenia z przedniego projektu skłoniły firmę do ponownego wyboru tego dostawcy technologii. 

– Z firmą Riela współpracowaliśmy już przy rozbudowie elewatora w Jarosławiu i byliśmy bardzo zadowoleni z efektów, choć przeprowadzenie inwestycji w czasie pandemii nie było prostym tematem. Dlatego zdecydowaliśmy, że będą również odpowiednim wykonawcą dla inwestycji w Krupcu. Ich systemy magazynowe są bardzo zaawansowane technologicznie, a Riela uchodzi za jednego z liderów na rynku producentów silosów. Przygotowanie terenu było po naszej stronie, ale wykonawca zapewnił nam cały projekt budowlany dostosowując rozwiązania do naszych potrzeb. Przykładem jest to, że w silosach lejowych leje zostały wykonane wyżej, z tego względu, że musieliśmy umieścić procentowniki czyli regulatory przepływu – tłumaczy właściciel firmy​.

Elewator w Krupcu został wyposażony w nowoczesne systemy monitorowania, które umożliwiają pełną kontrolę nad procesami magazynowania. Silosy są wyposażone w czujniki poziomu zasypania oraz sondy temperatury, co pozwala na zdalne zarządzanie obiektem. 

– Riela dostarczyła nam system komputerowy do zarządzania wszystkimi urządzeniami, w tym system pomiaru temperatury i czujniki poziomu ziarna w silosach – po 6 w większych zbiornikach oraz po jednym – w mieszczących 800 ton ziarna. Cały obiekt może być kontrolowany przez jednego pracownika, co znacznie usprawnia codzienną eksploatację – dodaje Piotr Kapka​.

 

Plany na przyszłość

Firma nie zwalnia tempa – we wrześniu uzyskała pozwolenie na budowę nowego młyna w Krupcu, który ma być integralną częścią infrastruktury elewatora. Zwiększenie mocy przerobowych jest naturalnym krokiem w rozwoju firmy, która stale poszukuje nowych sposobów na jeszcze bardziej efektywne przetwórstwo zbożowe. 

– Wybudowana przez nas baza magazynowa została w zasadzie zaprojektowana z myślą o przyszłym młynie, który planujemy uruchomić w przyszłym roku. Dodatkowo planujemy rozbudowę obiektu o 12 mniejszych silosów technologicznych, co jeszcze bardziej usprawni nasze procesy produkcyjne – mówi Piotr Kapka​.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.