[ATR] Nowości Dammannopryskiwacze

Dammann GreenView na wojnie z chwastami.

Data publikacji:
Dammann GreenView na wojnie z chwastami.

W 2019 roku firma Dammann po raz pierwszy wprowadziła system GreenView. Przeznaczony on jest do precyzyjnego dawkowania środków ochrony roślin na polu, chociaż może być również stosowany do usuwania uciążliwych chwastów np. w kolejnictwie wokół torowisk. GreenView przeszedł już pozytywnie okres testowy, a Dammann z powodzeniem rozwija swój produkt.

Dammann stawia na kierunek przyszłości, jakim jest rolnictwo precyzyjne. System GreenView dokładnie wpisuje się w ten trend, ponieważ daje benefity zarówno środowiskowe jak i ekonomiczne. Według zapewnień producenta ten przyjazny dla środowiska system sterowania aplikacją pozwala na zmniejszenie zużycia herbicydów nawet o 80%, jest szybki i wydajny w działaniu, a dodatkowo redukuje koszty operacji.

Jak działa system Dammann GreenView?

GreenView umożliwia precyzyjne dawkowanie środków chemicznych w uprawie roślin dzięki wykorzystaniu inteligentnego systemu kamer. Obrabiany obszar jest skanowany w czasie rzeczywistym podczas przejazdu, a samouczące się kamery wykrywają „zielone” chwasty na „brązowej” glebie (GoB - Green on Brown). Układ złożony jest z kamer rejestrujących rośliny na całej szerokości roboczej, przy czym może być stosowany na belach polowych do szerokości nawet 42 m. Każda kamera steruje kilkoma dyszami, ponieważ pole widzenia jest cyfrowo podzielone na mniejsze sekcje. W ten sposób system wykrywa nawet pojedyncze zielone łodygi i odpowiednio reaguje - wszystko co „zielone” jest poddawane opryskowi. Dammann idzie jednak o krok dalej i rozwija wykorzystywanie technologii cyfrowego obrazowania w swoich opryskiwaczach. Obecnie testuje nowe algorytmy wykrywania tzw. „zielony na zielonym” (GoG Green on Green). Dzięki temu będzie możliwe wykrywanie chwastów np. w pszenicy i precyzyjne ich usuwanie. GreenView pozwala także na mapowanie chwastów na indeksie pola.

Interfejs obsługowy w kabinie operatora

Pierwsze jednostki wyposażone w system GreenView są już z powodzeniem stosowane u klientów, a informacje na temat potencjalnych oszczędności są obiecujące. Obsługa systemu jest możliwa z poziomu kabiny operatora, gdzie wszystkie istotne informacje są wyświetlane na dedykowanym monitorze. Aby zachować wymaganą wysokość transportową, poszczególne mocowania kamer są automatycznie składane. GreenView ma duże szanse stać się ważnym wsparciem dla rolników, tym bardziej że szybki rozwój technologii cyfrowych, miniaturyzacja kamer oraz coraz niższe koszty sprzętu sprzyjają rozwojowi tej prośrodowiskowej technologii.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.