Głównym komponentem infrastruktury magazynowej są stalowe silosy marki Prive – francuskiego producenta obecnego w branży od 1958 r. Zbiorniki te wykonywane są z galwanizowanej blachy falistej o wysokiej odporności na korozję, co zapewnia im wyjątkową trwałość oraz długowieczność – potwierdzoną 10-letnią gwarancją producenta.
Modularna konstrukcja silosów pozwala na ich precyzyjne dopasowanie do potrzeb zarówno mniejszych gospodarstw, jak i dużych zakładów przetwórczych. Odpowiednio zaprojektowany system odpowietrzania, systemy monitorowania temperatury oraz zautomatyzowane opróżnianie zapewniają bezpieczne i efektywne przechowywanie surowca bez ryzyka utraty jego jakości. Silosy te są wykorzystywane m.in. w zakładach Cargill, Zespole Młynów Jelonki czy gospodarstwie B. Jasina w Metelinie – potwierdzając ich przydatność w zastosowaniach przemysłowych.
Skuteczna separacja i precyzyjne przygotowanie ziarna
Efektywność czyszczenia ziarna jest kluczowym elementem każdej infrastruktury zbożowej. Fracop oferuje zaawansowane technologicznie czyszczalnie renomowanych producentów: Marot (CFCAI), Denis oraz Schneider-Jaquet. Urządzenia te różnią się konstrukcją mechaniczną i przeznaczeniem, co pozwala na ich idealne dopasowanie do warunków gospodarstwa czy zakładu.
Czyszczalnie Marot charakteryzują się konstrukcją modułową i wysoką wydajnością – nawet do 400 t/h przy czyszczeniu pszenicy. Dzięki systemowi aspiracji wstępnej i finalnej oraz zastosowaniu okrągłych sit bębnowych o dużej perforacji, zapewniają bardzo wysoką skuteczność separacji zanieczyszczeń.
Schneider-Jaquet oferuje rozwiązania oparte na płaskich sitach z ruchem planetarnym. Taki układ mechaniczny minimalizuje wibracje i równomiernie rozprowadza ziarno, co zwiększa efektywność procesu.
Nowoczesna linia czyszczalni Denis NSD (modele 1, 2 i 3) to połączenie solidnej konstrukcji z innowacyjnymi rozwiązaniami serwisowymi. Maszyny te wyposażone są w klapy rewizyjne, automatyczne systemy czyszczenia sit, ergonomiczne punkty dostępu oraz podwójne systemy aspiracyjne, które pozwalają usuwać kurz i lekkie zanieczyszczenia zarówno na początku, jak i na końcu procesu.
Energooszczędne rozwiązania
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na suszenie kukurydzy, słonecznika i rzepaku, Fracop wraz z producentem – firmą CFCAI oferuje dwa rodzaje suszarni: LAW i SATIG. Obie linie projektowane są z myślą o dużych gospodarstwach i zakładach przetwórczych, które potrzebują niezawodnych i oszczędnych urządzeń do suszenia dużych ilości surowca.
Suszarnie LAW mogą pracować z wydajnością do 650 t/dobę, redukując wilgotność ziarna z 35 do 15%. Kluczowe technologie to: odzysk ciepłego powietrza (zmniejszający zużycie energii), możliwość stosowania różnych paliw (gaz, olej, biomasa, para), automatyczny system czyszczenia kolumny ziarna, komputerowa kontrola procesu oraz system monitoringu dostępny przez Internet.
Z kolei suszarnie SATIG osiągają wydajność do 2600 t/dobę. Ich konstrukcja zawiera dwie strefy suszenia z oddzielnymi palnikami, co pozwala na wyjątkowo jednorodne suszenie. Efektywność energetyczna osiągana jest poprzez odzysk do 57% ciepłego powietrza, w pełni izolowane ściany oraz systemy zdalnej kontroli i bezpieczeństwa (czujniki ognia, wilgotnościomierze, natryski ochronne, przyciski awaryjne).
Oba typy suszarni cechują się niską emisją pyłów (żaluzje anty-pyłowe i system filtracji) oraz niskim poziomem hałasu, co ułatwia ich lokalizację w pobliżu obszarów mieszkalnych. Możliwość zastosowania elewacji w wybranym kolorze zwiększa estetykę instalacji i odporność na warunki atmosferyczne.