Zwyżka sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2022

Data publikacji:
Zwyżka sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2022

Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2022 r. wzrosła w porównaniu do pierwszego miesiąca 2021 r. Wystarczy rzut oka na dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), które wskazują, iż w tym czasie klienci zarejestrowali 718 szt. nowych ciągników rolniczych. Wolumen rynku po styczniu br. jest wyższy o 17,7% niż w analogicznym okresie 2021 r. (610 sztuk).

Mariusz Kisiel, właściciel firmy Kisiel, dilera marek Case IH i Steyr w południowo-wschodniej części Polski:

– Rok 2021 był dla nas rekordowy, bo sprzedaliśmy grubo ponad 350 sztuk ciągników obu marek. W ślad za tym mogę stwierdzić, że i przychody firmy były rekordowe. Należy przy tym jednak pamiętać, że obsługiwany przez nas obszar działania jest dosyć zróżnicowany - z jednej strony jest Świętokrzyskie, Małopolska czy Podkarpacie, gdzie dominują drobne gospodarstwa i sprzedaż ciągników obejmuje przede wszystkim modele o mocy do 100-120 KM, z drugiej zaś województwo lubelskie, gdzie potencjał wielu gospodarstw jest znacznie większy.

Widzimy lekkie zahamowanie sprzedaży na rynku ciągników. Nie ma typowego dla tej części roku ożywienia - w pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. podpisaliśmy około 100 umów na zakup nowych traktorów, podczas gdy w pierwszych tygodniach br. - jedynie około 30. Może być ono spowodowane m.in. nadal wysokimi cenami nawozów i oczekiwaniem na to co się może wydarzyć, ale już teraz widać, że wielu rolników wstrzymuje się z zakupami. Oczywiście sprzedaż ciągników nadal się odbywa, realizujemy chociażby transakcje jeszcze z ubiegłego roku. Sporo maszyn zamówiliśmy jeszcze jesienią 2021 r. i wiele wskazuje na to, że w 80% sprzedaży uda się zrealizować w miesiącach od kwietnia do września br. Są jednak maszyny produkowane w USA, czy też dość mocno zindywidualizowane np. pod kątem wyposażenia w elektronikę czy GPS, co w takich przypadkach oznacz termin realizacji na poziomie wiosny 2023 r.
Sprzedaż maszyn w roku 2022 będzie na plusie, ale w przypadku ciągników spadnie. I o ile zeszłoroczny rynek ciągników wyniósł około 14 tys. sztuk, tak teraz stawiam, że sprzedaż w tym roku to będzie 11-12 tys. sztuk. Poza wspomnianymi wyżej czynnikami na tę liczbę wpłynie także fakt, że część firm zarejestrowała w zeszłym roku „na siebie” sporo ciągników niespełniających normy Stage V.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.