[ATR] Aktualności

Światowe rezerwy zbóż w kilku rękach

Data publikacji:
Światowe rezerwy w kilku rękach

Każdego miesiąca amerykański Departament Rolnictwa (USDA) publikuje bilans, na który cały rynek czeka jak na pierwsze wydanie Biblii. Dla wielu funduszy inwestycyjnych i inwestorów giełdowych wszystko zależy od tych liczb. A podane tam przez USDA wartości są chętnie przyswajane i w większości przypadków przyjmowane bez wątpliwości.

Liczby te przedstawiają światowe rezerwy pszenicy i innych płodów rolnych. Wartości, na które wielu inwestorów zwraca uwagę. To, jak dokładne są dane USDA, nie jest głównym pytaniem. Przecież nic lepszego nie jest dostępne, a wartości te w większości przypadków całkiem dobrze zgadzają się z innymi danymi. Dużo ważniejsze jest to, gdzie znajdują się szacowane zapasy. W końcu tona pszenicy w sensie metrycznym to zawsze tona. Ale nie każda tona jest dostępna na rynku światowym. Niektóre rezerwy po prostu nie są na sprzedaż.
 

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Chin już od dłuższego czasu. Kraj ten gromadzi obecnie blisko 2/3 światowych rezerw zbóż - z tendencją rosnącą. A zawartość silosów w Chinach jest dostępna tylko na rynku krajowym, bez eksportu na inne rynki zbytu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Pomimo swoich ogromnych rezerw Chiny nadal importują zboże. Indie, największy na świecie eksporter ryżu, mają również ogromne zapasy pszenicy - mniej więcej tyle, ile wynoszą przeciętne roczne zbiory w Niemczech. Jednak poza marginalnymi ilościami wysyłanymi do krajów sąsiednich, zboże to nie jest sprzedawane za granicę. Również w przypadku cukru Indie nie eksportują prawie wcale i utrzymują bardzo duże zapasy, które nie są przeznaczone na eksport.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.