[ATR] Technika Fliegl

Rozlewacz Fliegl z systemem płóz wleczonych

Data publikacji:
Rozlewacz Fliegl z systemem płóz wleczonych

Rozlewacz gnojowicy z systemem płóz wleczonych zapewnia najlepsze warunki dla efektywnej aplikacji nawozu z jednoczesnym maksymalnym ograniczeniem emisji zanieczyszczeń oraz strat azotu amonowego. Fliegl Skate 150 został przetestowany i zatwierdzony przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze DLG, otrzymując wysokie oceny we wszystkich badanych kryteriach.

Dystrybutor gnojowicy Fliegl Skate jest kompatybilny z wozami asenizacyjnymi z pompą - próżniowymi i wysokociśnieniowymi. Testowany model ma szerokość roboczą 15 m, do tego dwa rozdzielacze śrubowe Fliegl, każdy po 30 wylotów, z średnicą wewnętrzną węży 40 mm. Urządzenie wyróżnia się przy tym niską masą własną i wysoką stabilnością podczas pracy, a to dzięki specjalnej konstrukcji ramy.

Ze względu na to, że cały dystrybutor oparty jest o podłoże, nie występuje tutaj utrata obciążenia pionowego, pomaga w tym również system automatycznej kompensacji nachylenia terenu. Optymalne kopiowanie zapewniają natomiast sprężynowe, szczelinowe nakładki. Szacowany nacisk na pojedynczą redlicę wynosi 8 kg, a straty azotu są minimalizowane. Ponadto w sytuacji gdy nie jest wymagana cała szerokość robocza, możliwa jest regulacja sekcji za pomocą hydraulicznego sterowania. Istnieje też możliwość mechanicznego odłączania pojedynczych węży wylotowych.

Oprócz standardowo montowanych płóz wleczonych, dla rozlewacza można opcjonalnie wybrać podwójne dysze płozowe w kształcie litery V, które rozdzielają przepływ gnojowicy i podwajają jej objętość. Jednocześnie zmniejsza się o połowę ilość gnojowicy na pojedynczy wylot, zmniejsza to ewentualne zanieczyszczenie roślin i zwiększa efektywność operacji.

Rozlewacz oferowany jest w szerokościach roboczych 6/7,5/9/12/15/18/21/24 m. Zapewnia niskie zużycie oleju i może być z powodzeniem montowany nie tylko w zbiornikach na gnojowicę Fliegl, ale także w wielu zbiornikach innych producentów. Dla wersji o szerokości roboczej 15 m, szerokość transportowa wynosi zaledwie 2,6 m, co gwarantuje dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Ponadto, dzięki specjalnemu mechanizmowi, węże wylotowe nie są zaginane podczas rozkładania i składania.

Zatwierdzony przez DLG

Dystrybutor z płozami wleczonymi Fliegl Skate 150 został przetestowany przez DLG, a otrzymane wyniki są więcej niż zadowalające. Omawiany test służył podkreśleniu poszczególnych innowacji i kluczowych kryteriów przedmiotu badań. Rozlewacz zamontowano na wozie asenizacyjnym PFW Jumbo Line Plus 18000 i testowano na firmowym stanowisku badawczym Fliegl.

Oceniano dwa moduły: „funkcja i zasada działania” oraz „obsługa i konserwacja”. Pierwszy obejmował jakość dystrybucji gnojowicy bydlęcej i świńskiej oraz określenie czasu potrzebnego na dotarcie materiału do wszystkich wylotów na początku aplikacji. Drugi moduł oceniał, w jaki sposób i z jakim nakładem można wykonać typowe czynności operacyjne i prace konserwacyjne.

Testowanie modułu 1

Podczas aplikacji dwóch rodzajów gnojowicy, przy wydajności 560 obr./min i 390 obr./min stwierdzono niewielkie średnie odchylenia od 3% do 3,8%. Oznacza to, że wszystkie wyniki testów można ocenić jako bardzo dobre. Zaopatrzenie wszystkich 60 wylotów dystrybutora z gnojowicą zajęło maksymalnie 2,6 s. Test wykazał, że im wyższy przepływ objętościowy i im cieńsze podłoże, tym ten czas jest krótszy.

Testowanie modułu 2

W tej kategorii ocenie poddano cztery parametry. Przejście z pozycji transportowej do pozycji roboczej oraz odwrotnie zajęło tylko 26 s, przy czym prędkość składania jest ograniczona przez specyfikacje norm bezpieczeństwa. Funkcja Easy Comfort Control doskonale obsługuje proces składania i rozkładania, opcjonalnie także przez Isobus.

Smarowanie nie stanowi żadnego problemu. Punkty smarowania znajdują się na obu wspornikach zabezpieczenia transportowego oraz na dwóch wspornikach nośnych wyrównania nachylenia. Są łatwo dostępne i można je smarować w pozycji roboczej/w pozycji pionowej. Całość zajęła 63 s.
Ostatnim testem modułu było opróżnienie skrzynek magazynowych. Ponieważ Skate 150 ma dwa rozdzielacze śrubowe, trzeba było opróżnić dwa pojemniki do przechowywania. Odbywa się to poprzez hydrauliczne otwieranie mosiężnych zasuw. Proces, od uruchomienia do opróżnienia, trwa od 5 do 7 s, jednocześnie usunięte zostały wszelkie niepożądane zanieczyszczenia.

Podsumowując zebrane wyniki testów, można śmiało stwierdzić, że dystrybutor/rozlewacz gnojowicy z systemem płóz wleczonych imponuje swoimi doskonałymi właściwościami aplikacji, najlepszymi czasami oraz łatwą i wygodną konserwacją.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.