Nowości

Claas Nexos w nowej odsłonie

Data publikacji:

Firma Claas odnawia swoją serię ciągników specjalnych o wąskim rozstawie kół - Nexos. Na pierwszy rzut oka widoczny jest nowy design „Y” i przeprojektowana kabina operatora, ale większość usprawnień kryje wnętrze maszyny. Nowością w serii Nexos są silniki Stage V, skrzynia biegów, a także opcje Maxi Care znane z wyższych segmentów maszyn Claas. Ciągnik Nexos mają być w stanie sprostać każdemu wyzwaniu.

Na wstępie należy wspomnieć o zmianach, jakie zaszły w strukturze serii modelowych ciągników Claas. Oznaczenia serii Nexos VE, VL i F zmieniono na S, M i L o identycznych szerokościach zewnętrznych. Producent oferuje obecnie sześć serii modelowych z 35 ciągnikami o mocy od 75 do 120 KM i szerokościach zewnętrznych od 1 do 1,55 m, w tym nowy flagowy model Nexos 260, który jest jednym z najmocniejszych ciągników o wąskim rozstawie kół na rynku, a także wąskie serie bez kabiny Nexos MD i Nexos LD o mocy maksymalnej od 75 do 103 KM i szerokości 1,25 i 1,45 m przeznaczone do obsługi sadów owocowych.

Silniki Stage V i nowa przekładnia 

Ciągniki serii Nexos wyposażono w oszczędne, 4-cylindrowe silniki Stage V firmy FTP z układem oczyszczania spalin SCR, na ich potrzeby opracowano nowy wariant przekładni z prędkością Eco i komfortową funkcją Smart Stop. Przekładnia zapewnia teraz więcej komfortu podczas obsługi i zwiększa wydajność ciągników. W wariancie Eco prędkość maksymalna 40 km/h jest dostępna już przy 1700 obr./min. Dla zmiany kierunku jazdy można wybrać wersję mechaniczną lub wygodny rewers elektrohydrauliczny Revershift. Nowością jest też funkcja Smart Stop, która powoduje automatyczne rozłączenie przekładni po wciśnięciu hamulca nożnego, natomiast zwolnienie pedału hamulca ją ponownie załącza.

Układ hydrauliczny o wydajności 87 l/min można wyposażyć w maksymalnie 4 zawory hydrauliczne dwustronnego działania ze sterowaniem mechanicznym lub elektronicznym. Dla podnośnika tylnego przewidziano oddzielny układ obiegu oleju o wydajności 27 l/min. Maksymalny udźwig z tyłu wynosi 3,11 t, a z przodu 2,8 t. Standardowo seria Nexos jest dostarczana z tylnym WOM z 540 obr./min, opcjonalnie dostępny jest WOM z dwoma prędkościami 540/540E lub 540/1000 obr./min.

Kabina operatora o zwiększonej ergonomii

Nowa sześciosłupkowa kabina z niemal płaską podłogą i zmodernizowanym obszarem roboczym po prawej stronie operatora wyposażona jest w system filtrów kategorii 4, nową, krótką dźwignię zmiany biegów i maksymalnie 8 reflektorów roboczych halogenowych lub LED umieszczonych w dachu. Starannie uszczelniona kabina jest osadzona na silentblokach, dobrze tłumi więc drgania, a zgodnie z normą EN 15695 chroni operatora przed pyłem i szkodliwymi dla zdrowia aerozolami i oparami. Opcjonalnie dostępna jest również funkcja Dynamic Steering, zmniejszająca liczbę obrotów kierownicy. Rozwiązanie to stanowi znaczne odciążenie dla operatorów, którzy w winnicy, w sadzie owocowym lub między rzędami chmielu muszą wykonywać nawet kilkaset manewrów skrętu dziennie.

W przyszłości planowana jest rozbudowa serii Nexos o jeszcze bardziej wszechstronne funkcje i pakiety cyfrowe, w tym funkcje z obszaru Easy dla rolnictwa precyzyjnego.
Dla wszystkich modeli ciągników Nexos można także zamówić pakiety Maxi Care. W wersji Protect obejmuje przedłużenie ochrony gwarancyjnej, natomiast Maintenance zawiera dostosowane do liczby motogodzin pracy ciągnika pakiety serwisowe o określonym czasie obowiązywania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.