[ATR] Aktualności John Deere

„Zielony ład” z technologiami oprysku firmy John Deere

Data publikacji:
opryskiwacze john deere

Europejski Zielony Ład wyznacza nowe zasady dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w celu bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, przejściu na czystą gospodarkę, przeciwdziałaniu utraty różnorodności biologicznej i zmniejszeniu poziomu generowanych zanieczyszczeń. Tym samym do 2050 r. UE chce stać się kontynentem neutralnym dla klimatu. Nowe prawo to spore wyzwanie dla rolnictwa, które musi przejść technologiczną transformację.

Dla rolników kluczowe są zaprezentowane przez KE strategie „Od pola do stołu” oraz „Na rzecz bioróżnorodności”, które wymagają zachowania równowagi pomiędzy środowiskiem, a produkcją rolną.

Jak powiedział dr Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu, jednym z podstawowych aspektów niezbędnych dla spełnienia zakładanych celów jest konieczność ograniczenia stosowanych środków ochrony roślin i związanych z nimi zagrożeń o 50% do 2030 r. oraz ograniczenie nawozów o co najmniej 20%.

Ważnym wsparciem w realizacji założeń Zielonego Ładu będą więc nowoczesne rozwiązania technologiczne w maszynach rolniczych, które zapewnią precyzję działań. W ten sposób oddziaływanie rolnictwa na środowisko będzie mniejsze, ponadto ograniczone zostaną koszty produkcji.

Rolnictwo precyzyjne i opryskiwacze John Deere

Już dziś istnieją na rynku rozwiązania techniczne, które pozwalają na precyzyjną i bardziej kontrolowaną aplikację środków ochrony roślin. Karol Zgierski, specjalista ds. rolnictwa precyzyjnego i opryskiwaczy w John Deere Polska wskazuje, że rośnie zainteresowanie takimi rozwiązaniami zwłaszcza ze strony dużych gospodarstw rolnych, natomiast zmiany prawne zobligują także osoby prowadzące rodzinne gospodarstwa do precyzyjnego planowania zabiegów agrotechnicznych.

Popularne obecnie w nowoczesnych opryskiwaczach jest korzystanie z danych z GPS. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie oprysku z dokładnością do 15 cm przy użyciu darmowego sygnału korekcyjnego SF1, a przy korzystaniu z sygnału RTK osiągana dokładność jest na poziomie nawet 2,5 cm.

Stosując opryskiwacz samojezdny John Deere, uzyskuje się zawsze tę samą dawkę, ponieważ sekcje belki mogą być włączane i wyłączane automatycznie, można nawet sterować pojedynczymi dyszami. Ponadto dzięki technologii dysz pulsujących o wysokiej częstotliwości ExactApply można kontrolować moc dawki i wielkości kropli. W przypadku gdy nie jest utrzymany wydatek i ciśnienie, operator otrzymuje stosowny komunikat i powinien wówczas sprawdzić, czy nie doszło do awarii sprzętu.

Przyczyną niejednorodnego oprysku mogą być także nierówności terenu. Technologia stosowana w opryskiwaczach John Deere pozwala na utrzymanie belki na stałym, określonym poziomie. Czujniki systemu Terrain Command Pro sprawiają, że belka porusza się w sposób równoległy stały ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Przydatnym rozwiązaniem na nierównym terenie jest też możliwość hydraulicznej regulacji rozstawu kół w  krótkim czasie, tylko 1-2 minuty.

W opryskiwaczach starszego typu kłopotliwe może być mieszanie cieczy oraz wytrącające się osady, które powodują uszkodzenia roślin lub zapychają dysze. Aby rozwiązać ten problem, John Deere wdrożył w swoim samojezdnym opryskiwaczu system Aktywnej Pauzy, gdzie czysta woda w rozwadniaczu pozwala regularnie wypłukiwać niepożądane pozostałości w zbiorniku. Zastosowane materiały oraz kształt zbiornika ułatwiają ponadto czyszczenie i ograniczają gromadzenie osadów.

Samo napełnienie opryskiwacza trwa ok. 5 minut i odbywa się w tempie 1200 l/min. Dla optymalnego wykorzystania okna pogodowego, szczególnie przy większym areale, duże znaczenie ma prędkość robocza. Opryskiwacze John Deere zapewniają wysoką efektywność zabiegu, z jednoczesnym utrzymywaniem wielkości kropli. Przy wydatku cieczy 1000 l/min mogą pracować z prędkością 20-25 km/h, a w przypadku zastosowania belki karbonowej, osiągana prędkość wzrasta do 30 km/h.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.