[ATR] Technika

Wojna na Ukrainie. Spichlerz świata zamyka drzwi

Data publikacji:
Wojna na Ukrainie. Spichlerz świata zamyka drzwi

Jak wynika z danych VDMA Landtechnik całkowity eksport maszyn rolniczych z Niemiec do Wspólnoty Niepodległych Państw opiewał w roku 2021 na kwotę 1,2 mld euro. Około 50% z tego stanowił eksport do Rosji. Około 300 mln euro przypadło na Ukrainę. Eksport w kierunku wschodnim jest równie istotny dla krajowych producentów maszyn rolniczych.

Na tę chwilę trudno jest przewidzieć ekonomiczne i polityczne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Być może zakres sankcji nie został jeszcze wyczerpany. Należy poczekać z oceną ich wpływu na przemysł maszyn rolniczych - tak uważa dr Bernd Scherer, prezes VDMA Landtechnik.

Ludzkie tragedie, biznes czeka

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni obecnym stanem rzeczy. Od kilku dni myślami jesteśmy z naszymi 40 pracownikami na Ukrainie. Utrzymujemy stały kontakt z naszym dystrybutorem w Kijowie, dzięki czemu regularnie komunikujemy się z tymi pracownikami. Nie zastanawiamy się nad dalszym rozwojem i ewentualnymi skutkami gospodarczymi, ponieważ na ten moment byłyby to rozważania czysto teoretyczne – takie jest z kolei stanowisko firmy Claas, której fabryka znajduje się w rosyjskim Krasnodarze. Są tam produkowane kombajny zbożowe i duże ciągniki. Jak szacują eksperci, kombajny Claas stanowią około 15% kombajnów na rynku rosyjskim....

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.