Gospodarka i rolnictwo

Priorytety rządu

Data publikacji:

Najważniejszymi wyzwaniami dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres są walka z afrykańskim pomorem świń, zbudowanie systemu ubezpieczeń rolnych i uruchomienie holdingu spożywczego - poinformował podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

– Wielkim wyzwaniem jest afrykański pomór świń. Przygotowujemy rozwiązania, które skutecznie eliminowałyby źródło choroby, a więc mocno chcemy regulować populację dzików

– powiedział Kowalczyk.

W tym przypadku chodzi nie tylko o proponowanie nagród za odstrzał dzików, ale także wprowadzenie sankcji za jego brak. Minister dodał, że resort rolnictwa wraz z resortem środowiska pracuje nad sposobem liczenia dzików, aby był on obiektywny. Wicepremier zaznaczył, że nie należy się spodziewać pełnej redukcji choroby. Kowalczyk podkreślił przy tym, że sposób na walkę z ASF to także przestrzeganie zasad bioasekuracji. Minister zapowiedział też zmianę kwot rekompensat za zaprzestanie hodowli. Mają być one zwiększone wielokrotnie; będzie też pomoc przy odnowieniu stad i wznowieniu hodowli.

Kolejnym wyzwaniem są ubezpieczenia rolne.

– Ideałem byłoby, żeby to był system powszechny, choć - do dyskusji - czy obowiązkowy. On musi być przede wszystkim kompleksowy, jeżeli chodzi o rodzaje szkód, i bezpieczny dla rolników i zakładów ubezpieczeniowych – stwierdził minister. Jak mówił, w tym celu będą tworzone ubezpieczenia wzajemne. W ustawie budżetowej na 2022 r. na ubezpieczenia rolne jest w sumie ponad 1,4 mld zł, dodatkowo na rekompensaty z tytułu klęsk żywiołowych 3 mld zł. 

– Dysponując prawie 4,5 mld kwotą można pomyśleć o zbudowaniu systemu ubezpieczeń, z możliwością dopłat 65% kwoty składki, wtedy można pokusić się o ubezpieczenia od wszystkich ryzyk łącznie z suszą – tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Kolejnym zadaniem jest zbudowanie państwowego holdingu spożywczego, który mógłby łamać zmowy cenowe.

– Prace przyspieszyliśmy. Do Senatu wkrótce trafi ustawa, która doprecyzuje, że KOWR ze swoimi spółkami może wejść w to przedsięwzięcie

– powiedział Kowalczyk. Dodał, że chciałby, by holding zaczął działać „do sezonu owoców miękkich”.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.