[ATR] Technika

Prawidłowe zawieszenie maszyny oznacza oszczędność paliwa

Data publikacji:
Prawidłowe zawieszenie maszyny oznacza oszczędność paliwa

Prawidłowe zamocowanie maszyn półzawieszanych i zawieszanych na trzypunktowym układzie zawieszenia ma wpływ nie tylko na jakość pracy maszyn, ale również na zapotrzebowanie mocy pociągowej, wydajność powierzchniową i tym samym na zużycie paliwa. Poniżej opisujemy, na co należy w takich wypadkach zwrócić szczególną uwagę.

Poniżej kilka uwag dla maszyn montowanych na TUZ, takich jak kultywatory, pługi lub agregaty uprawowo-siewne oraz dla narzędzi zaczepianych na łącznikach dolnych, takich jak półzawieszane narzędzia do uprawy gleby.

Dla bezpieczeństwa użytkowników i w celu zapobiegania wypadkom wszystkie części zaczepu powinny poruszać się płynnie w ramach dopuszczalnego zużycia i nie powinny być zgięte lub zniekształcone. Należy regularnie sprawdzać sworznie i tuleje trzypunktowego zaczepu. Te elementy są wystawione na działanie ekstremalnych obciążeń, szczególnie w przypadku większych maszyn, a mniejsze uszkodzenia, takie jak złamany sworzeń, często prowadzą do kosztownych napraw, także w zaczepionych maszynach.

Parametry zaczepu trzypunktowego lub, w przypadku urządzeń półzawieszanych, dolnego łącznika są określone w normie DIN 730-1.

Za co należy zwrócić uwagę w ciągniku jeszcze przed zawieszeniem maszyn:

  • sprawdzić ciśnienie w oponach, po obu stronach równomiernie, zgodnie z zaleceniami producenta,
  • zwrócić uwagę na rozpiętość cięgieł dolnych - 825 mm dla kat. 2 lub 965 mm dla kat. 3,
  • ustawić wieszaki do podnoszenia na równą długość

...
 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.