[ATR] Technika BKTopony rolnicze

Opony rolnicze IF i VF firmy BKT

Data publikacji:
maszyna rolnicza

Firma BKT ma w swoim portfolio 2700 produktów, ponieważ każdy użytkownik potrzebuje konkretnej opony do swojej specyficznej gleby, zastosowanej maszyny, trybu pracy lub innych wymagań. Wysokie wymagania stawiane oponom rolniczym wynikają ze specyficznych warunków ich użytkowania. Zoptymalizowane opony rolnicze muszą przenosić duże obciążenia, zapewniać odpowiednią przyczepność w trudnych warunkach terenowych oraz umożliwiać jak najlepsze wykorzystanie mocy maszyny. Według producenta gamy opon IF i VF są najlepszym wyborem, zarówno jeśli chodzi o zwiększenie osiągów sprzętu, jak i jednoczesną ochronę gleby.

Zastosowane oznaczenie IF lub VF producent umieszcza przed rozmiarem opony. Opony IF (Increased Flexion) mogą przenosić do 20% większe obciążenia niż standardowa opona radialna w odpowiadającym rozmiarze. Wersje opon VF (Very Increased Flexion) są w stanie przenosić nawet o 40% większe obciążenia. Stosując opony IF i VF, można zmniejszyć ciśnienie powietrza odpowiednio o 20 lub 40% i nadal utrzymywać żądaną masę ładunku. W ten sposób opony BKT minimalizują zagęszczenie gleby i chronią jej strukturę, a dodatkowo zwiększają efektywność transportu.

W czym tkwi sekret takich możliwości? Opony IF i VF mają większą elastyczność ścian bocznych niż standardowe opony o takim samym obwodzie. Przenoszą większy ładunek przy takim samym ciśnieniu, co tradycyjne opony. Jednocześnie nie tracą przy tym ani komfortu jazdy, ani przyczepności do nawierzchni. Kolejną zaletą opon IF i VF jest utrzymywanie stałego ciśnienia niezależnie od prędkości. Opony te zapewniają również zwiększoną mobilność pojazdów nawet na trudnym lub wilgotnym gruncie.

Problemy użytkowników z ogumieniem mogą wynikać przede wszystkim z niewłaściwego ich użytkowania. Mogą być wówczas niebezpieczne, a także wykazują szybkie zużywanie się. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy ekspertów w dziedzinie opon rolniczych, którzy pomagają wybrać optymalne rozwiązania, także w zakresie monitoringu stanu technicznego użytkowanych już opon. Częstym błędem jest zakładanie opony VF na niedopasowane koła.

W takim wypadku może wystąpić zjawisko zmniejszenia ilości powietrza w środkowej części opony, czego skutkiem jest niestabilność i uszkodzenie. Innym niedopatrzeniem jest używanie niewłaściwej opony do niewłaściwego zastosowania lub myślenie, że oponę można łatwo dostosować do innych celów niż te przewidziane. Jako przykład można tutaj podać sytuację ciągnika z ładowaczem czołowym. Założenie opony o mniejszych dopuszczalnych obciążeniach sprawia, że ciężar przekraczający nośność opony powoduje jej szybkie uszkodzenie przed upływem typowego okresu eksploatacji.

Oferta opon

Gama opon radialnych BKT Agrimax, która została stworzona z myślą o potrzebach ciągników w nowym rolnictwie, w niektórych modelach posiada technologie IF i VF. Oto przykładowe serie. Agrimax V-Flecto, poprawia osiągi ciągników nowej generacji dzięki zmniejszonemu ugniataniu gleby i większej nośności (+40%) przy tym samym ciśnieniu, co standardowa opona o tym samym rozmiarze. Ponadto gwarantuje wydłużony o co najmniej 10% cykl życia w stosunku do jego standardowego odpowiednika, gwarantując wyraźną redukcję kosztów eksploatacji i utrzymania.

Agrimax Force, specjalnie zaprojektowana do ciągników o dużej mocy (powyżej 250 KM), oferuje większą nośność przy niższym ciśnieniu powietrza w porównaniu do standardowych opon o tym samym rozmiarze, z korzyścią dla terenu, który podlega znacznie mniejszemu zagęszczeniu.

Agrimax Teris, przeznaczona m.in. do kombajnów, posiada doskonałą zdolność flotacyjną, zapewnia najlepszą możliwą ochronę gleby i lepszą wydajność zbioru. Jednocześnie jest wyjątkowo odporna na przecięcia i uderzenia, co oznacza długą żywotność i ograniczone przestoje maszyny.

Agrimax Spargo, przeznaczona specjalnie do prac w uprawach rzędowych. V-Flexa, opona flotacyjna dla przyczep, łącząca technologię VF ze stalowymi pasami wzmacniającymi karkas. W przypadku tego produktu firma BKT wprowadziła niedawno trzy nowe rozmiary.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.