[ATR] Nowości Kuhnkosiarki rolnicze

Nowości Kuhn do zbioru zielonek

Data publikacji:

W szeregu nowości prezentowanych w bieżącym sezonie przez firmę Kuhn nie brakuje sprzętu do zbioru zielonek i produkcji sianokiszonki. Maszyny te polskie przedstawicielstwo renomowanego francuskiego producenta zaprezentowało podczas tegorocznych targów w Bednarach.

W grupie maszyn do zbioru zielonek nowością jest kosiarka FC 3115. Jej szerokość robocza wynosi 3,1 m. Ma belkę tnącą OptiDisc Elite, kompletnie nowe zawieszenie, a kinematyka zawieszenia Lift Control pozwala dostosowywać dociążenie belki do istniejących warunków terenowych, by uzyskać największą wydajność.

Jej konstrukcja jest o tyle ciekawa, że ta kosiarka może się składać do pionu o 123° za ciągnikiem - na czas transportu, a w magazynie zajmuje mniej miejsca. Można ją wyposażyć w dodatkowe obciążniki, gdy współpracuje z lekkim traktorem. Kosiarka ma zamontowany zgniatacz pokosu, który może pracować z dwoma prędkościami - 880 lub 1000 obr./min.

Można regulować jej intensywność pracy dzięki specjalnej obudowie zgniatacza, która przytrzymuje skoszony materiał dla trawy twardej, bądź walców o dużej średnicy 24 cm w przypadku zbioru lucerny. Maszyna ma hydropneumatyczną regulację docisku belki do podłoża oraz automatyczne zabezpieczenie belki tnącej typu non-stop, więc po uderzeniu o przeszkodę na łące belka tnąca szybko odchyla się do tyłu o 11° i unosi się automatycznie na wysokość 40 cm, po czym błyskawicznie wraca do pozycji roboczej.
 

Z jednym wirnikiem

Zgrabiarka GA 4201 to nowa maszyna jednowirnikowa, lekka (masa własna ok.600 kg), a jej środek ciężkości znajduje się blisko ciągnika. Przy szerokości roboczej 4,1 m uzyskuje dużą wydajność nawet przy współpracy z ciągnikami o mocy 22 kW. W jej konstrukcji zastosowano sprężyny śrubowe ściskane, które amortyzują przeciążenia działające na TUZ ciągnika podczas długich przejazdów.

Konstrukcja ramion jest taka, jak w największych zgrabiarkach: większe średnice wirników, zgrabianie trawy na prawą stronę, dzięki czemu rolnik ma doskonały widok na formowany pokos. Podwozie wirników może mieć 2 koła lub 4 w układzie tandemowym. By podczas unoszenia maszyny nie dochodziło do przeciążeń na przegubach wałka odbioru mocy, przeniesiono go w inne miejsce. Wtedy ma on większą długość i jego krzyżaki nie pracują pod tak dużym kątem.
 

8,7 metra szerokości

Przetrząsacz GF 8700 to nowy model, trzeci z serii maszyn o szerokości roboczej 8,7 m. Ma 8 wirników - każdy o średnicy 1,5 m (6 ramion). Koła kopiujące podwozia znajdują się blisko palców ramion, a do przeniesienia napędu zastosowano sprzęgło palcowe DigiDrive. Zmniejszono masę maszyny po to, by mogła współpracować z ciągnikami o mniejszej mocy.

Duża szerokość robocza jest istotna, gdyż coraz więcej rolników użytkuje zestawy kosiarek o szerokości 8-9 m i ten przetrząsacz doskonale nadaje się do współpracy z nimi. Mniejsza masa, przybliżenie położenia środka ciężkości do ciągnika, zastosowanie głowicy o nowej konstrukcji i zmienione zawieszenie pozwalają na sprawną pracę traktorami o mocy obniżonej do 120-130 KM, przy zachowaniu wysokiej jakości pracy przetrząsacza. Ilość i wielkość wirników oraz system kopiowania powierzchni łąk jest taki, jak w większych, profesjonalnych maszynach.

Zgrabianie na taśmie

Nowością ekspozycji marki Kuhn w Bednarach - pod względem szerokości roboczej - była zgrabiarka taśmowa Merge Maxx 760. Spółka z podpoznańskiego Jelonka od kilku lat sprzedaje w Polsce takie zgrabiarki o szerokości 10,5 m, które wymagają współpracy z ciągnikami o mocy 120 KM. Obecnie koncern wprowadza na nasz rynek maszyny o mniejszej szerokości roboczej - 7,5 m, zaczepiane do ciągników o mocy ok. 90 KM. Elementami roboczymi są 2 podbieracze taśmowe - każdy ma szerokość 2,75 m.

Taka zgrabiarka formuje wał zielonki z pokosu o szerokości 7,5 m i układa go między dwoma przenośnikami. Gdy układa wał zielonki z lewego lub prawego boku maszyny, zbiera pokos o szerokości 5,5 m. Jest lżejsza, ma prostą budowę oraz wydajność większą niż typowe zgrabiarki karuzelowe. Ponieważ formuje wał roślin o bardzo dużej jednorodności, prędkość robocza kolejnych maszyn w technologii zbioru można zwiększyć o 3 km/h.

Ważną zaletą tych maszyn jest wszechstronność - bez problemu co do sposobu układania wału pokosu, rodzaju i długości oraz gęstości użytków zielonych, a także słomy, zbioru całych roślin, siana, mieszanek zbożowych, roślin strączkowych z zachowaniem ich pełnej wartości odżywczej.

Podbierany pokos jest delikatnie podbierany i odkładany, co ogranicza straty powodowane kruszeniem się listków lucerny i koniczyn, a ilość zanieczyszczeń i kamieni w paszy jest ograniczona do minimum. To propozycja dla średnich i większych gospodarstw rodzinnych, zajmujących się chowem bydła i produkcją mleka.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.