[ATR] Technika Waryński

Mocniejsze i bezpieczniejsze wały przegubowe marki Waryński

Data publikacji:

Firma Waryński zmieniła konstrukcję produkowanych przez siebie wałów przegubowo-teleskopowych. Dzięki tej modyfikacji produkty te stały się o wiele bezpieczniejsze dla użytkownika i według testów przeprowadzonych przez producenta, są mocniejsze o ponad 15%. Poza tym objęte są typową dla tej marki żelazną gwarancją.

Zmianie uległ widłak, zarówno ten montowany od strony ciągnika, jak i od maszyny. Poza tym usunięte zostały trzpienie służące do blokowania przekaźnika na wale odbioru mocy ciągnika (WOM) oraz na wale przyjęcia mocy maszyny (WPM). Poprzednie rozwiązanie było bardzo popularne wśród większości producentów jak i wśród rolników, choć stanowiło zagrożenie, iż wystająca część blokady może stanowić zaczep.

Tym samym mogło to grozić zaplątaniem elementów ubioru w przekaźnik. Tymczasem firma Waryński od samego początku zastosowała w większości wałów bezpieczniejszy system blokady w postaci pierścienia zabezpieczającego.

Duża część rolników wybierała jednak powszechniejsze rozwiązanie, m.in. ze względu na różnicę w cenie produktu. Uwarunkowania rynkowe, a dokładnie wprowadzona w zeszłym roku nowo obowiązująca norma na rynku europejskim sprawiła, że stosowanie widłaków z trzpieniem zabezpieczającym jest w tym momencie niedozwolone.

Kosztowne zmiany konstrukcyjne wynikające z dostosowania się do nowo obowiązującej normy Waryński wykorzystał także dla podniesienia sprawności i wytrzymałości wałów. Nową serię R cechuje całkowity brak elementów mogących stanowić zaczep.

Używany w przeszłości trzpień blokujący nie jest już stosowany, a w nowym rozwiązaniu sprężyna została umieszczona wewnątrz mechanizmu. Poza tym całość - jak podkreśla producent - pracuje bardzo lekko, wał można zabezpieczyć lub odbezpieczyć jedną ręką, a nowa konstrukcja jest solidna i zabezpiecza użytkownika na wypadek odpięcia się wału czy wciągnięcia w maszynę.

– Widzimy, że rolnicy mają coraz większą świadomość bezpieczeństwa podczas użytkowania maszyn. Świadczy o tym chociażby duża ilość zapytań od rolników o obudowy do wałów. Mamy nadzieję, że użytkowanie wałów bez obudowy czy chociażby z obudową, która nie została bezpiecznie przypięta nieruchomo do maszyny i ciągnika nie ma już miejsca. Stanowi to ogromne niebezpieczeństwo dla użytkowników

– zwraca uwagę Piotr Dąbrowa, menedżer produktowy w firmie Rolmar.

Warto przy tym podkreślić, iż Waryński stawia duży nacisk na samą obudowę wału. Jest ona grubsza i wykonana z materiału odpornego na uderzenia oraz działanie promieni UV i niską temperaturę. Zapewnia to długotrwałą ochronę osób pracujących w otoczeniu wału.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.