Technika Kombajny, prasy i sieczkarnie

Lisicki - kombajn do zbioru owoców jagodowych

Data publikacji:

Polska jest znaczącym producentem owoców jagodowych zarówno w skali europejskiej, jak i światowej. Specyfikacja uprawy na plantacjach, niejednokrotne trudności ze znalezieniem pracowników sezonowych oraz wysokie koszty pracy skłaniają plantatorów do inwestycji w wydajne maszyny do zbioru owoców.

Zobacz także: Połączenie danych z pól i maszyn

Takie właśnie rozwiązania dostarcza swoim klientom firma Lisicki z Rawy Mazowieckiej, która w ofercie posiada między innymi kombajn całorzędowy Z864 przeznaczony do zbioru owoców jagodowych.
Podstawę konstrukcji prezentowanego kombajnu stanowi stalowa rama z układem jezdnym zawierającym dwa skrętne koła jezdne. Zastosowane rozwiązania zapewniają również zmienny prześwit pod ramą. W przedniej części maszyny znajduje się dyszel skrętny umieszczony wzdłuż jednej z bocznych podłużnic ramy, umożliwiający zaczep do ciągnika rolniczego. Poprzez zastosowanie hydraulicznego siłownika dwustronnego możliwe jest skręcanie kół kombajnu oraz łatwe manewrowanie zarówno podczas pracy, jak również w czasie transportu.

Kombajn Z864, przy masie własnej wynoszącej 3950 kg, wymaga sprzężenia z ciągnikiem o mocy co najmniej 54 KM (40 kW). Na ramie zabudowane są elementy układu roboczego. W jego skład wchodzą napędzane przez silniki hydrauliczne dwa otrząsacze, zawierające razem 14 elementów otrząsających, przenośniki taśmowe transportujące zebrane owoce, podbieraki, a także podesty robocze i magazynowe. Kombajn wyposażony jest w instalację hydrauliczną zasilaną z ciągnika rolniczego. Sposób działania kombajnu nie jest skomplikowany.

Podczas przejazdu ciągnika pomiędzy rzędami krzewów do komory roboczej kombajnu za pomocą podbieraków wprowadzane są całe rzędy krzewów, co z kolei ogranicza ilość koniecznych przejazdów podczas zbioru owoców. Dalej w komorze kombajnu otrząsacze, dzięki wymuszonym drganiom, strącają owoce na pas przenośnika, nie uszkadzając ich struktury. Poprzez wykorzystanie nadmuchu powietrza z zainstalowanego wentylatora sprawnie usuwane są liście, drobne gałązki i inne zanieczyszczenia, a owoce ostatecznie trafiają do skrzynek zbiorczych. Kombajn posiada na wyposażeniu również listwy z rolkami umożliwiające wyładunek skrzyń z owocami, oświetlenie drogowe, sygnalizacyjne oraz robocze.

Główne zalety stosowania kombajnu od firmy Lisicki to uproszczenie i skrócenie procesu zbioru, ograniczenie udziału czynnika ludzkiego oraz pozyskanie owoców o pożądanej, wysokiej jakości. Szacowana przez producenta wydajność kombajnu Z864 wynosi do 0,5 ha/h.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.