Aktualności

Klimat biznesowy według CEMA wciąż pozytywny

Data publikacji:

Wydaje się, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w branży maszyn rolniczych w Europie osiągnął swój szczyt w maju i czerwcu br. (z najwyższymi poziomami od 2008 r.). We wrześniu indeks nieznacznie spadł trzeci miesiąc z rzędu, choć nadal znajduje się na wysokim poziomie (do 63 punktów w skali od -100 do +100). Spadek jest tym razem wynikiem nieco mniej korzystnej oceny bieżącej działalności przez część firm.

Utrzymuje się niepewność, na ile uda się zrealizować zamówienia w sytuacji skrajnego wzrostu cen i niedoborów po stronie dostawców. Tymczasem 40% firm spodziewa się w nadchodzącym miesiącu wstrzymania produkcji z powodu braku pewnych części.

Z drugiej strony popyt ze strony klientów końcowych w Europie wydaje się pozostawać na solidnym poziomie. Przemysł maszyn rolniczych nadal widzi dużą potrzebę inwestycji w prawie całej Europie, zwłaszcza wśród rolników z Europy Środkowej i Wschodniej. W związku z tym podział regionalny pokazuje, że na każdym rynku europejskim większość uczestników ankiety spodziewa się wzrostu obrotów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, przy czym np. kraje b. ZSRR przesunęły się najbardziej w górę w rankingu rynków.

Na tym tle przedstawiciele przemysłu europejskiego są przekonani, że zakończą rok z dobrymi wynikami. W odniesieniu do całego roku 2021 uczestnicy ankiety oczekują dla swoich firm wzrostu obrotów o +13% (średnia arytmetyczna) lub +10% (mediana).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.