[ATR] Aktualności Claas

Fabryka przyszłości Claas w Le Mans

Data publikacji:

Zakończyła się trwająca 3 lata przebudowa fabryki ciągników firmy Claas we francuskim Le Mans. Zakład nazwany przez producenta „fabryką przyszłości” został przede wszystkim naszpikowany najnowszymi technologiami cyfrowymi.

Zielone światło dla kolejnej dużej inwestycji w znanym z wyścigów samochodowych Le Mans firma Claas dała w 2017 r. Od tego czasu zainwestowano tam kwotę 40 mln euro, przeznaczoną przede wszystkim na kompletną modernizację linii montażowej i cyfrową transformację zakładu. Tym samym łączna wartość inwestycji w fabrykę w Le Mans, centrum rozwojowe w Vélizy i centrum testowania i walidacji w Trangé od momentu przejęcia Renault Agriculture w 2003 r. wynosi już ok. 80 mln euro.

Transformacja cyfrowa

Modernizacja zakładu daje większe możliwości produkcji coraz bardziej zaawansowanych i indywidualnie skonfigurowanych ciągników. W tym celu na nowo zorganizowano wiele złożonych procesów, zwłaszcza w obszarze logistyki wewnętrznej.

W Le Mans firma Claas postawiła m.in. na technologię wirtualnej rzeczywistości, która pozwala na cyfrową symulację wszystkich procesów już na etapie planowania fabryki i to nawet dla modeli ciągników, których produkcja jeszcze się nie rozpoczęła. Dzięki animacji 3D i okularom VR odtworzono całą gamę scenariuszy, aby przejść przez wszystkie etapy montażu - od układu napędowego aż do gotowego i przetestowanego ciągnika.

Dzięki temu na wczesnym etapie zidentyfikowano również konieczne zmiany strukturalne. Automatyzacja produkcji stała się możliwa również dzięki wprowadzeniu 40 autonomicznych pojazdów transportowych AGV, które w pełni automatycznie i bez udziału kierowcy przewożą ciągniki od pierwszego do ostatniego stanowiska montażowego i mogą przemieszczać ładunki o masie do 20 t. Docelowo w ten sposób ma być produkowanych nawet 60 ciągników dziennie, co oznacza zdolność produkcyjną na poziomie 13 tys. ciągników rocznie (obecnie - 10 tys. sztuk w skali roku).

To co najnowocześniejsze

Dzięki nowej infrastrukturze logistycznej skorzystali również pracownicy, którzy mają teraz znacznie więcej miejsca na ergonomicznie zaprojektowanych stanowiskach montażowych - na taśmę dostarczane są bowiem tylko te części, które są potrzebne natychmiast. Na niektórych stanowiskach pracownicy mają możliwość łatwiejszej komunikacji za pomocą zestawów słuchawkowych. Ponadto jasne kolory w połączeniu z najnowszą technologią oświetlenia LED zapewniają sprzyjającą skupieniu i przyjemną atmosferę pracy w warunkach zbliżonych do światła dziennego.

– Przy projektowaniu nowego zakładu produkcyjnego poza wydajnością skupiliśmy się przede wszystkim na warunkach pracy. Udało nam się znacznie rozwinąć procesy i ergonomię, co zwiększa zarówno motywację, jak i koncentrację naszych pracowników. Wraz z nową logistyką stanowi to podstawowy element produkcji ciągników według najwyższych standardów jakości

– wyjaśnia dr Martin von Hoyningen-Huene, kierownik działu ciągników i członek zarządu Claas.

Produkcja we Francji

Obecnie w Le Mans produkowanych jest 5 serii ciągników o mocy od 75 do 460 KM. Razem z centrum rozwojowym w Vélizy pod Paryżem oraz centrum testowania i walidacji w Trangé Claas zatrudnia w zakładach w Le Mans ok. 1000 pracowników. Zakłady te ściśle współpracują z innymi centrami rozwojowymi i fabrykami, np. z Claas E-Systems w Dissen lub z Claas Industrietechnik w Paderborn (oba w Niemczech), gdzie budowane są napędy Terra Trac dla ciągników Axion 900 Terra Trac oraz przekładnie bezstopniowe z rozdziałem mocy dla serii Arion 500 i Arion 600.

We Francji Claas posiada jeszcze otwarte niedawno centrum technologiczne w Ymeray koło Chartres, a także działającą od 1958 r. fabrykę pras w Metz - łącznie zatrudnia tam ponad 2200 pracowników.

Wirtualny spacer

Z okazji oficjalnego ponownego otwarcia na witrynie internetowej Claas została uruchomiona osobna strona poświęcona fabryce ciągników w Le Mans, na której można znaleźć informacje, dane i fakty dotyczące fabryki, zakładów w Le Mans oraz ich historii, a także przegląd najważniejszych kamieni milowych i innowacji w dziedzinie techniki. Ponadto 360-stopniowy wirtualny spacer po zakładzie, galerie zdjęć i liczne filmy wideo pozwolą lepiej poznać fabrykę i jej pracowników.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.