[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Eksport polskiej żywności rośnie

Data publikacji:
Eksport polska żywności rośnie

W I kwartale br. polski eksport towarów rolno-spożywczych osiągnął poziom 10,2 mld euro i był o 16,2% wyższy w porównywalnym okresie 2021 r. Polskie produkty trafiały przede wszystkim na rynek UE. W strukturze wywozu dominowało mięso - tak wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Podobnie jak w latach poprzednich krajowe produkty rolno-spożywcze znalazły nabywców przede wszystkim na rynku Unii Europejskiej. W pierwszym kwartale 2022 r. dostawy do krajów UE-27 przyniosły 7,6 mld euro (wzrost o 21%), co stanowiło 75% przychodów uzyskanych z eksportu tych towarów ogółem. Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń-marzec 2022 r. wyeksportowano z Polski żywność o wartości 2,6 mld euro, o 4% większej niż w okresie trzech pierwszych miesięcy 2021 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych dominowały mięso i przetwory mięsne. W I kwartale br. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej w ramach tej grupy towarowej były o 28% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 2 mld euro, stanowiąc 20% wartości całego polskiego eksportu żywności. Drugą pod względem wartości pozycję z 12-proc. udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż wzrosła o 3%, do 1,2 mld euro.

Polska w ubiegłym roku wyeksportowała produkty rolno-spożywcze o rekordowej wartości ponad 37 mld euro tj. ok. 3 mld więcej niż rok wcześniej. Także na rekordowym poziomie było saldo obrotów w handlu żywnością i wyniosło 12,7 mld euro.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.