Nowości

Do płytkiej i głębokiej uprawy z oferty Kvernelanda

Data publikacji:

Gdy trzeba uprawić glebę płytko lub głęboko, na której powierzchni zalega duża ilość resztek pożniwnych (rżysko po kukurydzy, rzepaku, słoneczniku lub międzyplonach), wprowadzić do warstwy ornej dużo masy organicznej i szybko doprawić pole przed siewem - dobrym rozwiązaniem jest użycie maszyny, którą łatwo przygotować do pracy w różnych warunkach.

    kverneland enduro pro

Oferta rynkowa kultywatorów jest bogata, a jedną z ciekawszych propozycji są maszyny Kverneland Enduro. Cechuje je przestrzenna rama - spawana, z zamkniętych profili, wykonanych ze stali drobnoziarnistej - zaprojektowana z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Dzięki temu ma jednakową, wysoką wytrzymałość na zmienne obciążenia na całej szerokości roboczej, co przekłada się na bardzo wysoką jakość pracy na każdym polu, także zakamienionym.

Dotyczy to także maszyn o większej szerokości roboczej, z ramami składanymi hydraulicznie, współpracujących z ciągnikami o mocy 350 KM. Kultywator ten może pracować z dużą prędkością roboczą przy zachowaniu stałej głębokości pracy i dużej wydajności powierzchniowej.

W uproszczonych systemach uprawy wytwarza odpowiednią strukturę gleby, zachowuje w niej wilgoć i ogranicza jej erozję. Przerywa tzw. „zielony most”, zakłócając przenoszenie na kolejne uprawy chorób, chwastów i szkodników - np. ślimaków - i redukuje dawki stosowanych herbicydów.

Sekcja uprawowa

Marka Kverneland oferuje 2 modele kultywatorów Enduro. W modelu Enduro Pro sekcja równająca i wał zagęszczający są zawieszone na podwójnym równoległoboku, a regulacja głębokości pracy odbywa się hydraulicznie, z kabiny ciągnika. Model Enduro jest wersją lżejszą, bez równoległoboku, z hydrauliczną regulacją głębokości pracy zębów za pomocą przekładek dystansowych, montowanych na tłoczyskach siłowników hydraulicznych. Zęby sekcji uprawowych tych maszyn są mocowane na trzech poprzecznych belkach ramy. W modelach z ramą sztywną rozstaw zębów wynosi 285 mm, w maszynach z ramą składaną - 270/275 mm.

Taki rozstaw zapewnia płynny przepływ gleby i jej odpowiednie mieszanie z resztkami pożniwnymi. Przykręcane skrzydełka podcinające z systemem mocowania Knock-on mają szerokość 320 mm. Zapewniają pełne podcięcie gleby, nawet podczas płytkiej uprawy. Duży odstęp między rzędami zębów - 750 mm - oraz wysoki prześwit pod ramą - 870 mm, zapewniają pracę bez zapychania się maszyny w każdych warunkach polowych. Głębokość pracy zębów elastycznych zębów Triflex (mogą się wychylać na boki na 7 cm oraz w górę o 27 cm) można regulować bezstopniowo (wersja Pro) w zakresie od 5 do 35 cm (wersja Enduro - do 30 cm).

Maksymalna siła nacisku na wąską redlicę - uruchamiająca unoszenie zęba z zabezpieczeniem resorowym - wynosi 700 kG, a należy podkreślić, iż elastyczny trzon zęba jest w środku pusty (wykonany w technologii „heat treated”). Prześwit pod ramą oraz elastyczne i wytrzymałe zęby pozwalają na wykonanie płytkiej uprawy pożniwnej lub uprawy głębokiej nawet na glebach zlewnych, ciężkich.

Sekcje równające

W tych kultywatorach są dostępne są dwa rodzaje sekcji równającej: listwy lub talerze równające. Są one zabezpieczone za pomocą sprężystych ramion lub amortyzatorów gumowych. Listwy równające to proste i ekonomiczne rozwiązanie w przypadku równania gleby z mniejszą ilością resztek pożniwnych na lżejszych typach gleb. By uzyskać dobrze wyrównaną powierzchnię gleby po przejściu sekcji uprawowej, możliwa jest regulacja głębokości i kąta pracy elementów sekcji równającej.

W Enduro Pro jest ona zawieszona na równoległoboku, dzięki czemu po zmianie głębokości roboczej nie ma konieczności jej ponownej regulacji. Jako alternatywę dla wału i sekcji równającej producent oferuje potrójną bronę palcową (Enduro Pro), która zapewni dobre wyrównanie gleby i ograniczy wschody chwastów. W przypadku dużej ilości resztek pożniwnych oraz pracy na cięższych i gliniastych glebach lepszym rozwiązaniem będą talerze równające.

Talerze lub listwy równające są zamontowane pojedynczo, dzięki czemu nawet na polach z dużą ilością kamieni gleba będzie dobrze wyrównana. By zwiększyć lub zmniejszyć ich agresywność pracy można regulować kąt pracy elementów roboczych sekcji równającej. Regulacja pozycji sekcji równającej w łatwy sposób zmienia się za pomocą korb.

Potrójna brona palcowa (Enduro Pro) zapewnia dobre wyrównanie gleby i ogranicza wschody chwastów. Przednie koła kopiujące kontrolują głębokość roboczą kultywatora. Kąt pracy brony palcowej jest regulowany mechanicznie. Dzięki zastosowaniu równoległoboku i hydrauliki nacisk na glebę można regulować z kabiny ciągnika.

Wymiary i wyposażenie

Szerokość robocza kultywatorów Kverneland Enduro/Enduro Pro wynosi 3; 3,5; 3,85; 4,4 oraz 4,9 m. Maszyny z ramą sztywną mają szerokość transportową 3 i 3,5 m, natomiast wersje z ramą składaną hydraulicznie - od 3,85 do 4,9 m - po złożeniu na czas transportu mają jednakową szerokość - 2,85 m. Liczba zębów sekcji uprawowych wynosi od 10 do 18 sztuk, a potrójna brona palcowa wchodzi w skład sekcji równających maszyn wyłącznie w wersji Enduro Pro.

Jak podaje producent, moc ciągników współpracujących z tymi kultywatorami wynosi od 240 KM dla maszyn o szerokości roboczej 3 m, 270 KM dla maszyn o szerokości 3,5 m, 300 KM dla maszyn 4-metrowych, 325 KM dla maszyn o szerokości roboczej 4,4 m oraz 350 KM dla kultywatorów o szerokości 4,9 m. Istotnym parametrem tych zawieszanych na TUZ maszyn jest ich masa własna. Najmniejsze - z wałem rurowym - mają masę 1750 kg, z talerzami równającymi i wałem Actiflex (ma pierścienie ze stali sprężystej) - 1870 kg, z talerzami i wałem Actipack (z karbowanymi talerzami) – 2020 kg. Masa najszerszych kultywatorów wynosi odpowiednio 3480, 3830 oraz 4140 kg.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.