[ATR] Aktualności CEMA

CEMA wskazuje na gwałtowny wzrost cen surowców

Data publikacji:
Wykres CEMA

Od marca br., inflacja gwałtownie wzrosła we wszystkich krajach uprzemysłowionych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnęła 4,24% w kwietniu, najwyższy roczny wynik od 2008 r. Aby zobaczyć inflację na takim poziomie, trzeba cofnąć się do początku lat 90. Chociaż ogólny wzrost cen w Europie nie osiągnął jeszcze takiego tempa, istnieje jasno określone ryzyko, zgodnie z danymi Eurostatu, że inflacja przyspieszy w nadchodzących tygodniach z powodu gwałtownego wzrostu cen towarów, jaki ostatnio zaobserwowano. Zjawisko to w znacznym stopniu wpływa na działalność firm - producentów i dilerów - w branży maszyn rolniczych.

Przejdźmy zatem od ogólnego wniosku do konkretów. Przykładowo zatem, ceny energii elektrycznej wzrosły nawet o 13% w ujęciu rocznym i nieuchronnie znajdują one swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji i cenach produktów końcowych. Niestety dla branży techniki rolniczej wzrost cen nie dotyczy wyłącznie prądu, gdyż obowiązuje w odniesieniu praktycznie do wszystkich surowców, które są niezbędne do produkcji sprzętu rolniczego.

Dotyczy to w szczególności ceny stali, która wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu jednego roku, z 550 euro do 1250 euro za tonę. W branży techniki rolniczej stal, w zależności od rodzaju produkowanych maszyn, stanowi od 30 do 40% średniego kosztu produkcji.

Tworzywa sztuczne wykorzystywane w przemyśle w ciągu pół roku podrożały o 70%, zaś bardzo dotknięte ogólnym wzrostem cen są także takie metale nieżelazne jak aluminium (od kwietnia 2020 r. wzrost o 50%) i miedź.

W zależności od kontraktów na dostawy firmy mogą tymczasowo płacić inne ceny. Nie ma to jednak wpływu na trend inflacyjny. W perspektywie ostatnich 9 miesięcy wyraźnie widać wzrost cen produktów odlewniczych (+90%), miedzi (+63%) i kauczuku naturalnego (+36%). Do tego obrazu należy dodać głęboki kryzys w branży komponentów elektronicznych, który od marca dotknął wszystkie gałęzie przemysłu.

Mimo że produkcja powróciła do poziomu sprzed pandemii, gwałtowny wzrost popytu na pojazdy elektryczne czy telefony komórkowe spowodował niedobór dostaw, co doprowadziło do wzrostu kosztów, a w niektórych przypadkach do opóźnień w produkcji. Brakuje również dostępnych statków i kontenerów. Ceny za kontener wzrosły w ostatnich miesiącach trzykrotnie, z 2500 do 7500 USD. Prowadzi to również do dodatkowych kosztów i opóźnień w imporcie części i akcesoriów z Azji do Europy.

Klimat biznesowy może osiągnąć swój szczyt

Ogólny wskaźnik klimatu biznesowego dla przemysłu maszyn rolniczych w Europie w czerwcu br. osiągnął prawdopodobnie swój szczyt na rekordowym poziomie +72 punktów (tak samo jak w zeszłym miesiącu) w skali od -100 do +100.

Podczas gdy wielkość zamówień jest na rekordowym poziomie, branża boryka się z ekstremalnym wzrostem cen i niedoborami po stronie dostawców. Oczekiwania uczestników badania dotyczące dalszego wzrostu liczby zamówień po raz pierwszy w tym roku osłabły. Poza tym pozytywny efekt bazowy wynikający z porównania z rokiem ubiegłym może się wkrótce wyczerpać przy ocenie bieżącej działalności.

Mimo to aktualne prognozy obrotów przedsiębiorstw na cały rok 2021 pozostają średnio we wszystkich segmentach bardzo pozytywne. Również w odniesieniu do rynku europejskiego podział regionalny pokazuje, że większość uczestników badania spodziewa się wzrostu obrotów w nadchodzących sześciu miesiącach.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.