[ATR] Technika

Aplikacja wężami bezpośrednio na pole

Data publikacji:
Aplikator gnojownicy

W saksońskiej firmie Koberland eG Niederalbertsdorf (Niemcy) aplikacja gnojowicy i pofermentu odbywa się w całości za pośrednictwem systemu węży. Korzyści rolnicy upatrują w optymalnym dla wzrostu roślin, a mimo to oszczędzającym podłoże nawożeniu wczesną wiosną. Również mniejsze gospodarstwa mogą odnosić profity przy zastosowaniu takiego rozwiązania.

Marco Bräunlich, prezes Koberland eG Niederalbertsdorf, zna te zdziwione albo nawet sceptyczne spojrzenia, kiedy traktor ciągnie przez pole urządzenie do rozprowadzania gnojowicy o szerokości roboczej 12 m z ogromną szpulą i iniektorami gnojowicy.

Podczas równomiernej jazdy w jedną stronę i z powrotem wąż o grubości ramienia rozwija się i zwija na urządzeniu do aplikowania gnojowicy. Wąż prowadzi do pompy na skraju pola, która w sposób ciągły dostarcza do systemu nawóz zwierzęcy. Zestaw wykonuje pracę na polu nieprzerwanie do momentu, aż przewidziana ilość gnojowicy zostanie zaaplikowana.

– Rozprowadzamy nawóz zwierzęcy na obszarze naszego działania za pomocą systemu węży już od 8 lat. W trakcie sezonu będzie to około 50 tys. m³. W regionie, w którym do tego zadania wykorzystuje się poza tym jedynie wozy asenizacyjne, przede wszystkim samojezdne, znajdujemy się pod baczną obserwacją

– relacjonuje Bräunlich.

48-latek jest jednak pewien, że wraz z systemem aplikacji za pomocą węży znalazł bardzo dobre rozwiązanie dla swoich warunków gospodarowania. Jest to wynik oceny dokonanej po korzystaniu z różnych technik i systemów urządzeń.

Cel: wydajnie i skutecznie dla roślin

Gospodarstwo rolne na skraju saksońskiej wyżyny Vogtland gospodaruje na ok. 2300 ha użytków rolnych, z czego 1900 ha stanowią grunty orne. Na glebach gospodarstwa w 60% rosną zboża i rośliny strączkowe. Do tego dochodzi produkcja mleczna z liczbą 500 krów i własnym przychówkiem. W znajdującej się obok obory wytwórni biogazu o mocy elektrycznej 498 kW po wytworzeniu energii pozostaje rocznie ok. 25 tys. m³ pofermentu. Do rozprowadzanej ilości materiału dochodzi jeszcze 25 tys. m³ gnojowicy z położonej nieopodal fermy świń.

Aplikacją za pośrednictwem systemu węży zajmuje się firma Nates, spółka córka Koberland.

– Jesteśmy klasycznym dystrybutorem techniki rolniczej, zajmujemy się jednak także usługami zarówno w ramach przedsiębiorstwa, jak i dla zewnętrznych podmiotów

– informuje prezes Bernd Gerstner.

Oprócz aplikacji gnojowicy do oferty usług należy także prasowanie słomy, nawożenie Cultan, mulczowanie, prace komunalne oraz zbiór zbóż. To ostatnie według wypowiedzi 56-latka charakteryzuje się tendencją spadkową, ponieważ coraz więcej gospodarstw rolnych chętniej samodzielnie zarządza całym łańcuchem zbioru zbóż.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.