Rolnictwo 4.0

Nowa mieszanka viterra Drohne do wysiewu z powietrza

Data publikacji:

Nowa mieszanka poplonowa firmy Saaten-Union opracowana z myślą o wysiewie dronami ma umożliwić wcześniejsze założenie międzyplonów i lepsze wykorzystanie warunków polowych jeszcze przed żniwami.

    Nowa mieszanka viterra Drohne do wysiewu z powietrza

Saaten-Union Europe wprowadza na rynek mieszankę międzyplonową viterra Drohne, zaprojektowaną specjalnie do wysiewu z wykorzystaniem dronów. Rozwiązanie to pozwala na rozpoczęcie siewu nawet około 14 dni przed planowanym zbiorem rośliny głównej, bez konieczności wjazdu maszyn na pole. Takie podejście umożliwia lepsze wykorzystanie wilgoci resztkowej w glebie oraz wydłużenie okresu wegetacji międzyplonu w końcówce lata. 

Skład i właściwości mieszanki dostosowane do wysiewu z powietrza

Mieszanka viterra Drohne została opracowana z uwzględnieniem specyfiki wysiewu lotniczego - zarówno pod kątem właściwości aerodynamicznych nasion, jak i ich zdolności do równomiernego kiełkowania po rozsiewie z wysokości.

W skład mieszanki wchodzą:

  • 26% chia
  • 19% facelia Angelia (otoczkowana)
  • 19% koniczyna Michelis (otoczkowana)
  • 18% lnianka Zoltan
  • 16% koniczyna aleksandryjska 

Istotnym elementem jest brak roślin krzyżowych, co ma znaczenie dla gospodarstw prowadzących intensywne płodozmiany z udziałem rzepaku. Mieszanka charakteryzuje się również dobrą zimotrwałością w kontekście przemarzania - rośliny zamierają w okresie zimowym, co ogranicza konieczność ich mechanicznej likwidacji.

Chia, należąca do rodziny szałwii, wyróżnia się szybkim pokryciem gleby oraz zdolnością do głębokiej penetracji wierzchniej warstwy gleby. Wysoki udział roślin bobowatych - 37% w strukturze nasion i 46% w przeliczeniu na masę - pozwala spełnić wymagania przepisów nawozowych oraz wspiera bilans azotu w glebie. Producent określa mieszankę jako „N-elastyczną”, co wskazuje na jej zdolność do dostosowania się do różnych warunków nawożenia azotem.

Parametry użytkowe i zastosowanie w gospodarstwie

Zalecana norma wysiewu dla mieszanki wynosi 15 kg/ha, co - w połączeniu z możliwością wcześniejszego siewu - ma zapewnić wysoką efektywność wykorzystania materiału siewnego. Okno siewu określono od początku lipca do końca sierpnia. Mieszanka może być stosowana na różnych typach gleb.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Valtra Serie N 135 w rodzinnym gospodarstwie Państwa Pszonka! #valtra #atrexpress #rolnictwo


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz systemu TIM w Braszowicach!


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.