Aktualności

1,8 mln euro wsparcia rządowego dla firmy Krone

Data publikacji:

Jak można rozwijać w zrównoważony sposób często bardzo ciężkie ramy dużych maszyn rolniczych, a tym samym znacząco obniżyć ich ciężar struktur nośnych? Do tego zadania dedykowany został wspólny projekt „Agrilight”, w którym oprócz firmy Krone uczestniczą również: M+D Composites Technology, Uniwersytet Leibniza w Hanowerze i Politechnika Clausthal. Projekt ten uzyskał wsparcie rządu Niemiec wynoszące prawie 1,8 mln euro.

    W ramach projektu „Agrilight” sprawdzano możliwości wyraźnego zmniejszenia masy struktury nośnej ramy, np. sieczkarni Big X.

W toku projektu „Agrilight”, w pierwszej kolejności poddano analizie bardzo ciężką strukturę nośną ramy wraz z sąsiadującymi podzespołami sieczkarni Krone Big X i ponownie skonstruowano ją i podano szeroko zakrojonym badaniom w ramach zintegrowanego funkcjonalnie, lekkiego zespołu wykonanego z kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym i węglowym (GFK/CFK).

Szczególne wymaganie polega w tym przypadku na połączeniu różnych nowych materiałów, częściowo różniących się zasadniczo właściwościami mechanicznymi, elektrycznymi i chemicznymi. Kompozyty włókniste wymagają jednocześnie stosowania innych metod produkcji, oferując jednak również nowe możliwości formowania, znane np. z branży lotniczej.

Po skonstruowaniu pierwszego, funkcjonalnego wzorca nowej ramy poddano go szeroko zakrojonym badaniom na specjalnych stanowiskach symulujących realistyczne zastosowanie. Na podstawie uzyskanych wyników badań można było postawić wnioski dotyczące możliwości seryjnej produkcji ramy o lekkiej konstrukcji. W przypadku udanego skonstruowania znacznie lżejszej ramy z użyciem nowych materiałów kompozytowych i nowych metod formowania przez uczestników projektu, fakt ten stanowiłby przełomowy krok na drodze całej branży techniki rolniczej. Niewielka masa całkowita urządzenia przekładałaby się również na znacznie mniejsze zużycie paliwa i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.