Wywiady Aktualności

Kverneland Polska z nowym prezesem - Arkadiusz Miler o strategii i trendach w rolnictwie

Data publikacji:

Polskie przedstawicielstwo firmy Kverneland ma od września 2024 r. nowego prezesa. Został nim Arkadiusz Miler, który w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem mówi o swojej drodze zawodowej, zmianach w rolnictwie, wyzwaniach na rynku maszyn rolniczych i strategii firmy na przyszłość.

    Kverneland Polska z nowym prezesem - Arkadiusz Miler o strategii i trendach w rolnictwie

Zanim objął Pan funkcję prezesa zarządu Kverneland Polska związany był z tą firmą od wielu lat. Proszę zatem przybliżyć naszym czytelnikom dotychczasową ścieżkę kariery…

Funkcję prezesa zarządu objąłem 1 września 2024 r. Moja przygoda z firmą Kverneland rozpoczęła się już w 2006 r., co oznacza, że pracuję w firmie od ponad 18 lat. Początkowo byłem zatrudniony w dziale serwisu, gdzie odpowiadałem za części i serwis jako całość. W miarę jak firma się rozwijała, doszło do podziału tych dwóch obszarów. Wówczas przejąłem zarządzanie działem części. Trzy lata temu zostałem dyrektorem handlowym i przejąłem odpowiedzialność za dział maszyn. Dzięki tym doświadczeniom poznałem firmę z wielu perspektyw – od serwisu, przez części, aż po sprzedaż, co pozwoliło mi w pełni zrozumieć jej strukturę i wyzwania.

Skoro mówi Pan o wyzwaniach, proszę powiedzieć, jakie obecnie wpływają w największej mierze na rynek maszyn rolniczych?

Największym wyzwaniem dla Kverneland Polska jest spadek zainteresowania tradycyjną orką na rzecz technologii bezorkowych. Odnotowaliśmy spadek sprzedaży pługów – w 2024 r. sięgnął on blisko 50%. Jednocześnie widzimy, że trendy te różnią się regionalnie – w niektórych miejscach orka zaczyna odzyskiwać popularność. Wynika to z ekonomii – technologia bezorkowa wymaga większych nakładów na sprzęt, takich jak ciągniki o większej mocy i specjalistyczne maszyny. Dla mniejszych i średnich gospodarstw, zwłaszcza w krajach bałtyckich, nadal jest to duże wyzwanie.

Jak zmieniające się potrzeby rolników wpływają na ofertę Kvernelanda?

Stale dostosowujemy naszą ofertę, by sprostać nowym wymaganiom. Z jednej strony wprowadzamy nowe produkty, jak maszyny do upraw uproszczonych, a z drugiej rozwijamy technologie precyzyjne. Przykładem jest system Pudama, który pozwala na aplikację nawozów z większą precyzją i wydajnością dokładnie w miejscu, do którego korzenie rośliny mogą dotrzeć i go wykorzystać, bez star nawozu. To nie tylko oszczędność, ale też odpowiedź na rosnące wymagania prawne i zmiany klimatyczne. Nasze fabryki nieustannie pracują nad innowacjami, czego dowodem jest nabycie w 2023 r. francuskiej fabryki pielników BC Technique.

Nasza strategia opiera się na innowacyjności. Współpracujemy zatem w tym obszarze z firmą Kubota, co umożliwia nam korzystanie z jej doświadczenia i zasobów. Inwestujemy w technologie, które pozwalają uprościć pracę rolnikom, a także zwiększyć efektywność i precyzję. Przykładem są wspomniane przeze mnie nasze rozwiązania w zakresie precyzyjnego wysiewu oraz aplikacji nawozów.

Jak wygląda współpraca Kverneland z dilerami oraz ich przygotowanie do obsługi m.in. tych nowinek produktowych?

Naszym priorytetem jest bliska współpraca z dilerami. Regularnie organizujemy szkolenia w naszej siedzibie w Toruniu i na miejscu u dilerów, a także prowadzimy szkolenia polowe. Wspieramy ich również naszym serwisem, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Obecnie współpracujemy z 21 dilerami w Polsce, którzy zatrudniają łącznie około 200 serwisantów odpowiedzialnych za obsługę maszyn Kverneland. Dzięki temu nasi klienci mogą liczyć na wysoką jakość obsługi.

Jak wygląda obecna pozycja marki Kverneland w Polsce?

Kverneland był jednym z pierwszych międzynarodowych producentów maszyn rolniczych, który wszedł na polski rynek. Dzięki temu zbudowaliśmy silną pozycję i stabilną sieć dealerów, która od lat utrzymuje się w dobrej kondycji. Nasze relacje z dilerami są oparte na partnerstwie, co pozwala nam konkurować z największymi graczami na rynku.

Jakie zatem wyglądają Państwa plany na przyszłość? Jakie perspektywy w ogóle rysują się przed rynkiem w 2025 r.?

Planujemy wzmocnić naszą obecność na rynku, koncentrując się na zwiększeniu udziałów w sprzedaży poszczególnych grup produktowych. Chcemy również rozwinąć inicjatywę Demo Team, czyli stworzyć zespół odpowiedzialny za organizację pokazów maszyn bezpośrednio u klientów. Umożliwi to rolnikom poznanie zalet naszych produktów w praktyce. Dążymy również do jeszcze większego zaangażowania w szkolenia i wsparcie dla dilerów, aby mogli skutecznie odpowiadać na potrzeby klientów.

Natomiast przyszłość rynku zależy od wielu czynników, takich jak zmiany klimatyczne, sytuacja geopolityczna czy programy dotacyjne. Liczymy jednak na stabilizację i dalszy rozwój. Wierzymy, że dzięki naszej ofercie i zaangażowaniu w innowacje możemy sprostać wyzwaniom i kontynuować wzrost.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.