Jakie silosy są najlepsze?
Rodzina Kapka ma dobra rękę do biznesu, co potwierdzają dotychczasowe działania familii na niwie gospodarczej potwierdzone dotychczasowym rozwojem Młynów Kapka, firmy rodzinnej z ponad 70-letnią tradycją młynarską. Tajemnica sukcesu tkwi m. in. w doborze właściwej strategii działania, ale także najlepszych rozwiązań do podejmowanych zadań, tak jak w wypadku uruchomionej przez Młyny Kapka w 2023 r. okazałej bazy magazynowej na 70 tys. ton ziarna zrealizowanej przez firmę Riela.
Kompleksowe podejście do ziemniaków AVR
W gospodarstwach zajmujących się intensywną uprawą ziemniaków, kluczowe znaczenie mają maszyny, które nie tylko zapewniają wysoką wydajność, ale również umożliwiają optymalizację procesów produkcji. Właśnie takie korzyści przynosi zastosowanie maszyn marki AVR, które z powodzeniem wykorzystywane są w specjalizującym się w produkcji ziemniaków gospodarstwie w miejscowości Kąty pod Wieluniem (woj. łódzkie), którego właścicielem jest Łukasz Łebek.
Pro Agro - rozrzutniki Strautmann z jednej ręki
Aby móc zaoferować usługi techniczne na najwyższym poziomie, należy legitymować się nie tylko niezbędnym doświadczeniem i wiedzą personelu. Jednym z kluczowych, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest bowiem nowoczesny, ale i sprawdzony park maszynowy, stanowiący gwarancję wysokiej jakości usług. Tak jest bez wątpienia w wielkopolskiej firmie Pro Agro, która w swojej działalności postawiła m.in. na markę Strautmann.
Krukowiak - wybór, który przewyższył oczekiwania
Wybór odpowiedniego opryskiwacza jest kluczowy dla każdego gospodarstwa rolnego. Jednym z coraz częściej wybieranych w Polsce rozwiązań jest opryskiwacz Goliat marki Krukowiak. Decyzja o jego zakupie, początkowo podjęta przez Jarosława Tarnickiego z Tłuchowa w woj. kujawsko-pomorskim z pewnym sceptycyzmem, okazała się strzałem w dziesiątkę, co potwierdza w rozmowie z redakcją atr express.
Dobre doświadczenia z marką Pöttinger
Nowoczesne technologie w rolnictwie stają się kluczowym elementem zwiększania efektywności i jakości produkcji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę w gospodarstwie rolnym z miejscowości Krzykały pod Ornetą w województwie warmińsko-mazurskim, należącym do rodziny Kamińskich. Gospodarstwo rolne o powierzchni 550 ha, specjalizujące się w produkcji mleka, w ostatnich latach zainwestowało m.in. w maszyny marki Pöttinger, co znacząco wpłynęło na wydajność pracy oraz jakość zbieranej paszy.
Czyszczalnia ASM Technology na własne potrzeby
Gospodarstwo Nasienno – Rolne Bovinas prowadzi produkcję rolną na obszarze 2500 ha. Podstawowymi kierunkami działalności tej spółki pracowniczej są produkcja roślinna, m.in. zabezpieczająca pasze dla bardziej dochodowej hodowli bydła mlecznego. Stado liczy ok. 1700 zwierząt, w tym 850 krów mlecznych Holsztyn Fryz oraz Jersey. Prezesem zarządu spółki jest Czesław Janicki, który ponad 50-letnie doświadczenie w rolnictwie wciąż „sprzedaje” w Chodowie ze znakomitym skutkiem.
Firma Maccarese stawia na BKT
Jedna z największych włoskich firm rolniczych, Maccarese, wybrała opony nowej generacji firmy BKT do swojej floty maszyn rolniczych. Maccarese, zlokalizowana na wybrzeżu Lacjum niedaleko Rzymu, jest częścią Grupy Benetton i działa w sektorach rolnictwa, hodowli zwierząt i energii. Firma posiada 3200 hektarów ziemi uprawnej oraz jedną z największych ferm mlecznych we Włoszech, składającą się z 3600 krów, co pokrywa 15% dziennego zapotrzebowania na mleko w okolicznych rejonach.
ASM Technology - po prostu bez zanieczyszczeń
Opinie formułowane przez kolejnych użytkowników potwierdzają, iż separatory firmy ASM Technology zapewniają skuteczne wyselekcjonowanie cennych biologicznie nasion poprzez metodę aerodynamiczną. Profesjonalne gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa chętnie inwestują w tego typu maszyny i tak też jest w przypadku spółki Fruitex Consolidated z Urbanowic na Opolszczyźnie. Tam właśnie separator ASM-300 odpowiedzialny jest za czyszczenie pochodzącego z własnej produkcji materiału siewnego.
Claas. Długość cięcia ma znaczenie
W roku jubileuszu 50-lecia produkcji przez firmę Claas sieczkarni Jaguar, niemiecki producent promuje najnowsze maszyny z tym znakiem wyposażone w technologię Shredlage, która pozwala kondycjonować paszę w taki sposób, iż rośnie wydajność mleczna krów i poprawiają się parametry mleka. Przekonują o tym doświadczenia rolników – podczas majowych targów Zielone Agro Show na stoisku firmy Roltex podzielił się nimi Arkadiusz Bujalski z Motwicy na Lubelszczyźnie.
Separatory ASM Technology: sprawdzone w pszenicy
Separatory aerodynamiczne firmy ASM zyskują coraz większe uznanie na naszym rynku. Przekonują o tym opinie kolejnych zadowolonych użytkowników, które jesienią 2023 r. powiększyło się o wielkopolskie Rolno-Przemysłowe Zakłady Zielarskie Strykowo.
BKT - dobry i ekonomiczny wybór
Wybór ogumienia ułatwiającego pracę i dostosowanego do rodzaju gleby ma zasadnicze znaczenie. Nie mniejsze ma przy tym czynnik ekonomiczny, co oznacza, iż także w tym przypadku warto się dobrze zastanowić podczas zakupu, aby zachować odpowiednią jakość pracy, a przy tym nie przepłacić. Wie o tym doskonale Damian Waleński, rolnik z miejscowości Górki koło Kobylina w Wielkopolsce, który wymieniając ogumienie w ciągniku John Deere 7930 wybrał opony marki BKT.
Ambasador marki SIP spod Krotoszyna
Chyba każdy dystrybutor maszyn rolniczych marzy o posiadaniu ambasadora oferowanej marki. Taki rolnik swoim właśnie przykładem daje rękojmię dobrego doświadczenia z konkretnym produktem czy brandem. Tą drogą idzie również obchodząca w tym roku swoje 70-lecie firma SIP, która przyznała właśnie drugi w naszym kraju tytuł ambasadora marki – otrzymał go Jacek Kalak, prowadzący gospodarstwo hodowlane w Gorzupi pod Krotoszynem.
Oszczędna mechanizacja w gospodarstwie
Gospodarujący na blisko 100 hektarach Mateusz Głowski z miejscowości Żędowo koło Szubina pod Bydgoszczą wybiera maszyny z rozmysłem, biorąc pod uwagę z jednej strony realne potrzeby, także przyszłe, i możliwości finansowe, a z drugiej – funkcjonalność i walory sprzętu. Dlatego w jego parku są maszyny łączące wysoką jakość z dobrą ceną.
Mobilne centrum dowodzenia Agro-Efekt
Czy można dziś wyobrazić sobie nowoczesne gospodarstwo rolne bez zaawansowanych technologii usprawniających codzienną pracę rolnika? Oczywiście nie sposób, a wiedzą o tym doskonale zarówno rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, jak i duże przedsiębiorstwa. Do drugiej z tych kategorii należy niewątpliwie spółka Poznańska Hodowla Roślin – należący do niej zakład produkcyjno-nasienny w Kosieczynie koło Zbąszynku w woj. lubuskim które postawiło na system John Deere Operations Center, dostarczony wraz z maszynami tej marki oraz szeregiem innych nowinek przez firmę Agro-Efekt.
Maszyny Pöttinger z jednego źródła
Rynek usług w rolnictwie rośnie, co dostrzega również coraz więcej rolników różnicujących swoją działalność. Usługi rolnicze stanowią zatem ważny obszar funkcjonowania gospodarstwa Tadeusza Jędrusika z miejscowości Janin koło Starogardu Gdańskiego. Szerokie wyjście poza użytkowane gospodarstwo stawia bardzo wysokie wymagania techniczne w stosunku do parku maszynowego, w którym ważną rolę odgrywają maszyny marki Pöttinger, w które rolnik zaopatrzył się w firmie Agroperfekt, będącej sprawdzonym dostawcą w odniesieniu do znacznej części użytkowanego sprzętu.
Pasza od robota Trioliet
Wiele można dyskutować o zależnościach pomiędzy żywieniem, a produktywnością i zdrowotnością stada. Bardzo dobre efekty przynosi wysoka jakość mieszania połączona z maksymalną precyzją w zakresie załadunku i rozładowywania paszy do koryt. Takie połączenie nie jest dziś już tematem z gatunku science-fiction, wszak firma Trioliet oferuje m.in. automatyczny system żywienia Triomatic, znany również na rynku polskim – odwiedziliśmy użytkujące takie rozwiązanie gospodarstwo Sławomira Stasińskiego z miejscowości Wysokie na Podlasiu, które przeprowadziło pierwszą inwestycję tego typu w naszym kraju.
Optymalne żywienie bydła. Wóz paszowy Fider firmy Zamet w praktyce
Przykład gospodarstwa Mateusza Koczwary z m. Bulkowo na Mazowszu pokazuje stale rosnące zainteresowanie wozami paszowymi wśród rolników specjalizujących się w hodowli zwierząt. W coraz większej liczbie przypadków jego posiadanie jest koniecznością. Zastosowanie paszowozów w istotny sposób wpływa bowiem na zdrowotność stada oraz zmniejszenie zapotrzebowania na siłę roboczą.
Sprytny ładowacz czołowy Quicke ułatwia pracę
Dzięki modelowi Q-Companion firma Quicke scyfryzowała ładowacze czołowe. System ten nadaje się do zastosowania w wielu gospodarstwach rolnych, takich jak gospodarstwo w niemieckiej miejscowości Tann-Aura, w pobliżu granicy Hesji i Turyngii, którego właścicielem jest Matthias Vey.
Deutz-Fahr/BNP Paribas - prawie ćwierć wieku z jedną marką
Odwiedzając gospodarstwa rolne na terenie całego kraju spotykamy też rolników, w których redakcja atr express składa nie pierwszą, a kolejną – drugą czy trzecią wizytę. Tak też było w przypadku Jerzego Lodzińskiego z miejscowości Staw w powiecie gostynińskim na Mazowszu, który mimo upływu lat nadal pełni rolę nieformalnego ambasadora marki Deutz-Fahr, do której przywiązany jest nie tylko z sentymentu, o czym świadczy fakt, iż do tej pory ma na koncie kilkanaście maszyn z tym znakiem. Docenia skryte w ciągnikach i kombajnie z tym znakiem rozwiązania, a także porządne finansowanie fabryczne SDF Finance obsługiwane przez BNP Paribas Leasing Solutions współpracujące z SDF Polska.
Mandam. Poligon doświadczalny w dolinie Odry
W położonych przy granicy Opolszczyzny i Górnego Śląska, ulokowanych w dolinie Odry Dziergowicach, znajduje się gospodarstwo rolne należące do Jacka Krzywniaka. Nie jest to jednak gospodarstwo jedno z wielu, gdyż rolnik ten od wielu lat konsekwentnie stawia na rolnictwo regeneratywne, a także m.in. zajmuje się hodowlą bydła rasy Aberdeen Angus Red. A przy tym jest wdzięcznym „testerem” maszyn produkowanych w niedalekich Gliwicach przez firmę Mandam.
Claas. Sprzęt z jednej ręki u Super Rolnika
Kolejną ciekawą telewizyjną produkcją jest emitowany przez stację TTV program „Super Rolnicy”. Pierwszą edycję zmagań wygrał Mateusz Nawrot z miejscowości Kruszyna pod Częstochową. Co istotne, nie jest tylko i wyłącznie „Super Rolnikiem” na potrzeby telewizyjnego show, bo od wielu lat prowadzi – wraz z ojcem Arkadiuszem i bratem Jakubem – gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 500 ha. Gospodarstwo w którym park maszynowy zdominowany jest przez dwie marki – Claas i Horsch.