[ATR] Technika

Ziarno pod lupą Graintech

Data publikacji:

Firma Graintech z Brzegu specjalizuje się w sprzedaży aparatury do oceny jakości ziarna takich jak różnego rodzaju analizatorów, wilgotnościomierzy, separatorów, a w jej ofercie są urządzenia największych światowych producentów. Ponadto Graintech świadczy usługi w zakresie sprzedaży, serwisowania, kalibracji i legalizacji wag rolniczych oraz przemysłowych.

Jakość ziarna oddawanego do skupu jest jednym z głównych czynników determinujących jego cenę. Podczas transakcji każdorazowo weryfikowane są więc parametry takie jak: zawartość procentowa poszczególnych składników np. glutenu i białka, poziom wilgotności, liczba opadania oraz poziom szkodliwych substancji w zbożu.

Analiza jakości zboża stanowi przez to podstawowe działanie w wymianie towaru między producentami i podmiotami skupującymi ziarno. Firma Graintech dostarcza sprzęt niezbędny do takich czynności i to zarówno w klasie laboratoryjnej, jak i podręczny do zastosowania np. dla rolników.

Analizatory ziarna

Analizatory IAS mogą być stosowane do testowania i analizy upraw, pasz dla zwierząt, artykułów spożywczych i innych produktów w przemyśle rolniczym, mleczarskim, farmaceutycznym oraz chemicznym. Ich producent, firma IAS (Intelligent Analysis Services) opracowuje wysoko wydajne rozwiązania wykorzystujące technologię spektroskopii bliskiej podczerwieni NIR, umożliwiające przeprowadzanie szybkich i precyzyjnych analiz na miejscu, takich które wcześniej były możliwe tylko w specjalistycznych laboratoriach i wymagały znacznie droższego sprzętu i dłuższego czasu testowania.

Przykładem takiego urządzenia może być analizator ziarna IAS-5100 NIR, który jest przeznaczony do oceny upraw zbóż. Analizator jest w stanie szybko, dokładnie i nieniszcząco mierzyć plony zbóż, ryżu, soi, kukurydzy, rzepaku, sorgo itp., a mierzone parametry obejmują białko, tłuszcz, wilgotność, skrobię, kwas erukowy (w rzepaku) i inne. Co ważne, urządzenie jest niewielkie i przenośne, więc można je łatwo zabrać na pole, do magazynu lub na ciężarówkę i przeprowadzić analizę bezpośrednio na miejscu.

Pomiar zajmuje nie więcej niż minutę, a korzystanie z analizatora jest komfortowe i efektywne. Duża pojemność próbki znacznie przyspiesza pracę. Dla użytkowników poszukujących jeszcze bardziej kompaktowych rozwiązań dostępny jest model Grainsense, wykorzystujący tę samą technologię pomiaru NIR. Łatwy w użyciu i ergonomiczny, zapisuje zebrane dane, przesyłając je poprzez Bluetooth do chmury.

Sondy do zboża

Sondy do zboża to urządzenia, które umożliwiają pobranie próbek przeznaczonych do analizy bezpośrednio z naczep samochodów dostawczych/przyczep. Sonda tego typu zbudowana jest z rur przeznaczonych do transportu pneumatycznego oraz próbnika, przez który odbywa się zbieranie przeznaczonego do analizy materiału.

Przykładem urządzenia z tej kategorii może być model Stork 440/440 z odległością przesyłu próbki 40 m (opcjonalnie nawet do 100 m), wysięgiem ramienia 4,4 m, zasięgiem pracy do 8 m oraz kątem obrotu do 350O.

Sonda jest zdalnie sterowana, a wszystkie ruchome mechanizmy zasilane są hydraulicznie. Pompa hydrauliczna o mocy 1,5 kW zapewnia ciśnienie pracy 7 barów. Sonda zagłębia się w ziarno z siłą automatycznie dobieraną do oporu, jakie stawia pryzma ziarna, umożliwia skuteczne pobieranie prób nawet dla bardzo wilgotnego ziarna.

Zaimplementowany system detekcji dna pojazdu zabezpiecza pojazd oraz urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzenie cechuje duża trwałość, odporność na przeciążenia i zużycie mechaniczne, ponieważ pracuje bez wstrząsów.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.