Aktualności

Wystawa w fabryce Pronar

Data publikacji:

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, ale z dużą pompą, firma Pronar w dniu 14 maja oficjalnie otworzyła Centrum Wystawowe w Siemiatyczach. Pod nazwą tą kryje się prezentacja wszystkich produkowanych w 8 fabrykach Pronaru maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych, efektownie pokazywanych w dwóch specjalnie przygotowanych halach oraz na sąsiadującym z nimi placu o łącznej powierzchni 10 ha.

Uroczystość otwarcia Centrum, z uwagi na stan epidemiczny w kraju, miała charakter zamknięty. Uczestniczyli w niej jednak przedstawiciele władz państwowych (m.in. wicepremier Jarosław Gowin) i samorządowych oraz środowisko naukowe.

– Do tej pory to my jeździliśmy na największe światowe targi do Hanoweru, Monachium czy Paryża pokazywać swój sprzęt. Płaciliśmy za to bardzo grube pieniądze, ponieważ roczna skala opłat sięgała od 4 do 5 milionów złotych. Zrodziła się więc idea innowacyjnego podejścia do wystawy i promowania swojego towaru w Europie i na świecie, ale wymagało to bardzo poważnych przygotowań. Zaczęliśmy kilka lat wstecz od budowy własnego lotniska i kupowania kolejnych własnych samolotów. Aby móc sprowadzić klientów, którzy interesują się konkretnym sprzętem do nas

– powiedział, otwierając wystawę Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru.

W halach i na zewnątrz

Centrum Wystawowe firmy Pronar w Siemiatyczach składa się z dwóch części. Pierwszą tworzy ponad 10-hektarowy plac, na którym znajduje się kilkaset maszyn, drugą - dwie hale poświęcone technologii i komponentom.

Dla ułatwienia zwiedzającym plac podzielono na sektory odpowiadające rodzinom produktów firmy: od ponad 130 modeli przyczep różnej konstrukcji i przeznaczenia, poprzez maszyny rolnicze i komunalne, aż po najnowocześniejsze rozwiązania recyklingowe: rozdrabniacze, przesiewacze, przenośniki taśmowe i kanałową prasę belującą. Odwiedzający mogą się z nimi dokładnie zapoznać, aby upewnić się, czy dokładnie spełnią oczekiwania podczas codziennej pracy.

Już niebawem maszyny recyklingowe będzie można zobaczyć również w akcji - Pronar przygotowuje się bowiem do uruchomienia unikatowego w skali Europy poligonu testowego, na którym będą odbywały się szkolenia z obsługi i optymalnego wykorzystania maszyn oraz dynamiczne pokazy pracy sprzętu dedykowanego branży odpadowej, pracującego z odpadami organicznymi, drewnem, biomasą, papierem, tworzywami sztucznymi czy też odpadami wielkogabarytowymi.

W zadaszonej części ekspozycji poświęconej maszynom można bliżej zapoznać się z ich budową. W przypadku maszyn komunalnych oznacza to np. wały kosiarek bijakowych, wykonane z różnych materiałów lemiesze czy szczotki wykorzystywane w zamiatarkach. Część poświęcona maszynom recyklingowym to m. in. elementy robocze przesiewaczy (bębny) i rozdrabniaczy (wały), silniki oraz makieta opracowywanych przez inżynierów Pronaru stacjonarnych linii do przetwarzania odpadów.

Z kolei ekspozycja poświęcona maszynom rolniczym to „rozłożone na części” przyczepa i kosiarka dyskowa, których wszystkie elementy firma wytwarza we własnym zakresie. A warto przy tym dodać, iż Pronar przymierza się do tego, aby dostosowywać swoje maszyny do wymogów stawianych im w dobie rolnictwa precyzyjnego.

Koła, gąsienice, burty

Halowa część ekspozycji obejmuje także prezentację w zakresie komponentów, głównie kluczowych elementów maszyn, jak np. pneumatyka i hydraulika, którą firma produkuje nie tylko na potrzeby własnych rozwiązań (np. przyczep), ale też eksportuje do licznych krajów. Osobne ekspozycje mają również stalowe profile burtowe, w które Pronar zaopatruje blisko 90% polskiego rynku oraz tworzywa sztuczne w szerokiej gamie: od małych elementów izolacyjnych, poprzez zbiorniki paliwa o objętości do 20 tys. l.

Druga z hal jest poświęcona osiom i układom jezdnym, gdzie można zobaczyć również potężne układy gąsienicowe montowane w maszynach recyklingowych, oraz kołom tarczowym - firma zajmuje dziś w ich produkcji drugie miejsce na świecie.

Swój dorobek prezentuje także Centrum Badawczo-Rozwojowe, które na swoim stoisku pokazuje, jak konkretne badania przekładają się na coraz większą jakość komponentów i maszyn oraz narzędziownia odpowiedzialna za opracowywanie oprzyrządowania i optymalnej technologii procesów wytwórczych. Spośród innych jednostek organizacyjnych nie zabrakło także Działu Wsparcia Technicznego i Centrum Obsługi Posprzedażowej.

Producent z Podlasia już teraz zapewnia, iż fabryczna ekspozycja będzie mieć charakter stały i będzie z czasem rozwijana. A ułatwieniem w dotarciu do niej, obok faktu posiadania przez firmę własnego lotniska i floty, jest położenie Siemiatycz przy transeuropejskiej trasie Via Carpatia, która częściowo jest już realizowana.

Kadra doceniona

Przy tej okazji uhonorowano prezesa i pracowników Pronaru - Sergiusz Martyniuk otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej”, najwyższe rządowe odznaczenie przyznawane osobom i instytucjom wnoszącym znaczący wkład w rozwój gospodarczy kraju. Liczni pracownicy Pronaru zostali uhonorowani medalami za długoletnią służbę (złotymi, srebrnymi i brązowymi) oraz wyróżnieni odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Przyczepa dla rolnika

Podczas uroczystego otwarcia Centrum Wystawowego oficjalnie rozstrzygnięto również konkurs „Jeśli przyczepa, to Pronar”. Nagrodę główną - przyczepę rolniczą PT606 - otrzymał Robert Kawęcki z m. Strzakły na Lubelszczyźnie, właściciel gospodarstwa specjalizującego się w ekologicznej hodowli drobiu (w środku).

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.