[ATR] Aktualności EuroSkillsPIGMiUR

Wyniki krajowego finału EuroSkills

Data publikacji:

17 września w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się finał eliminacji, którego zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj na zawodach EuroSkills 2020 w konkurencji technika maszyn rolniczych i budowlanych.

Zobacz także: Kubota zapowiada - 250 KM do 2030 r.

W finale w szranki stanęli laureaci VII edycji konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którzy przez cały rok przygotowywali się do tych zmagań pod kierunkiem dr. Mirosława Czechlowskiego, pracownika Katedry Inżynierii Biosystemów, a jednocześnie pełniącego funkcję eksperta w WorldSkills Poland.

Trzy konkurencje

W trakcie finału zawodnicy: Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek musieli zmierzyć się z trzema zadaniami związanymi z obsługą, diagnostyką i naprawą maszyn rolniczych.

Pierwsza z konkurencji dotyczyła pomiaru wydatku pompy hydraulicznej w ciągniku Steyr 4100 Multi. Jednak wcześniej zawodnicy musieli zlokalizować i usunąć usterkę polegającą na zwarciu w obwodzie czujnika prędkości obrotowej wału korbowego silnika. W drugim zadaniu finaliści mieli zainstalować pasy napędzające zgniatacz pokosów w kosiarce Pöttinger Nova Cat 302 RBC, a sedno zadania polegało na dokonaniu regulacji osiowości kół pasowych oraz rolki napinającej. Trzecie zadanie polegało na wykonaniu próby kręconej w siewniku Pöttinger Terrasem C4 Artis.

Za każde z zadań można było uzyskać maksymalnie 20 punktów, a do punktacji uzyskanej w Poznaniu zawodnikom doliczono punkty zdobyte podczas dwóch pierwszych zadań finału zrealizowanych 4 września w Warszawie, podczas szkolenia w firmie Bosch Rexroth. 

Reprezentant Polski wyłoniony

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że bezsprzecznym zwycięzcą finału jest Marek Wiącek, który zdobył 84 punkty ze 100 możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajął Miłosz Augustyn, który zgromadził 60 punktów, a na najniższym podium stanął Piotr Bryszak, który przegrał rywalizację o drugie miejsce zaledwie jednym punktem.

Dzięki temu zwycięstwu Marek Wiącek dołączył do polskiej reprezentacji na konkurs EuroSkills 2020, który ze względu na pandemię COVID-19 został przesunięty z września br. na styczeń 2021 r. Na zawodach w Grazu (Austria) nasz kraj reprezentować będzie 17 zawodników startujących w 16 konkurencjach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.