[ATR] Technika Feerum

Wielkie możliwości Feerum na Ukrainie

Data publikacji:

Od dobrych kilku lat dolnośląska firma Feerum koncentruje się przede wszystkim na zaopatrywaniu rynków eksportowych - w latach 2019-2020 wartość sprzedaży poza granicami kraju przekroczyła 287 mln zł! W przypadku producenta z Chojnowa na pierwszym miejscu plasuje się zdecydowanie kierunek wschodni.

Na pierwszym miejscu struktury geograficznej rynków zbytu Feerum jest Ukraina. W efekcie zgodnej z harmonogramem realizacji rekordowych kontraktów z ukraińskim klientem (kontrakty z Epicentr K na łączną kwotę ponad 70 mln euro, lata 2018-2020) firma obserwuje duże zainteresowanie swoją ofertą w tej części świata.

Urzeczywistnienie projektu służącego magazynowaniu oraz suszeniu ziaren zbóż o łącznej pojemności 1,5 mln ton, w stosunkowo krótkim czasie, jest potwierdzeniem dużych możliwości projektowych, produkcyjnych oraz logistyczno - organizacyjnych.

Warto dodać, że Feerum rozpoczęło prace przy budowie elewatora w Antoninach o pojemności ponad 100 tys. ton, również dla firmy Epicentr Agro. Stosunkowo stały poziom zamówień firma notuje na rynku litewskim; gdzie jednak, podobnie jak w Polsce, realizacja inwestycji połączona jest dopłatami unijnymi.

Kraje rozwijające się, w tym kraje wschodniej Europy potrzebują przede wszystkim wsparcia projektowego oraz korzystnego programu finansowania. Całkowita produkcja zbóż na samej Ukrainie mieści się w granicach 75 mln ton rocznie, a w przyszłości możliwe jest podwojenie tej liczby.

Nie da się tego jednak zrobić bez infrastruktury. Konieczna jest modernizacja istniejących kompleksów oraz zwiększanie ich przepustowości - w ocenie firmy Feerum zajmie to kolejnych 5-10 lat. Dodatkowo według prognoz udział kukurydzy w strukturze upraw będzie stopniowo wzrastał, a uprawa ta wymaga większego nakładu przetwórczego i większej pojemności magazynowej.

Większość kontrahentów mimo ogromnych potrzeb magazynowych boryka się z problemem braku środków finansowych na budowę inwestycji. W Polsce funkcjonuje jednak Program Wsparcia Eksportu i Feerum jako producent może otrzymać pieniądze z polskiego banku i jednocześnie ubezpieczyć transakcje w KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

Dzięki temu klienci uzyskują finansowanie do 5 lat w wysokości 10-12% na cały okres. Producent z Chojnowa przetestował ten program z powodzeniem w kontraktach z Epicentr K. Dla mniejszych inwestycji przeznaczone jest finansowanie w postaci akredytywy. Akredytywa pozwala wydłużyć płatność np. za suszarnię nawet o 2 lata.

Co w rynku piszczy?

Jako największe zagrożenie firma Feerum postrzega przerwanie łańcucha dostaw. Obecnie znacznie szybciej trzeba reagować na zmiany na rynku surowców, sytuacja jest bowiem bardzo dynamiczna. Wzrost kosztów produkcji czy wahnięcia cen stali są nie bez znaczenia, jednak najistotniejsze jest to, że na całym świecie widać duże ożywienie w kwestii przechowywania krótko- i długoterminowego żywności. Pandemia, zmiany klimatyczne, jak również zmiany w sposobie prowadzenia gospodarstw domowych - to wszystko ma ogromny wpływ na pogłębienie rynku przechowywania żywności.

Na najbliższą przyszłość Feerum konsekwentnie realizuje przyjętą strategię umacniania pozycji firmy na rynkach międzynarodowych. Prowadzi działania handlowe we wschodniej Europie i Azji. Nadal wiele uwagi poświęca Afryce, ponieważ zwłaszcza region subsaharyjski, w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat będzie miał ogromny wpływ na produkcję żywności na świecie - ze względu na idealne warunki upraw, jak i potrzeby demograficzne. 

Producent przygotowuje się do uruchomienia kilku nowych obiektów na 50-100 tys. ton. Feerum spodziewa się uruchomienia mniejszych obiektów za rok lub dwa, kiedy rolnicy skorzystają z wysokich światowych cen żywności i zarobią wystarczająco dużo pieniędzy na własne projekty infrastrukturalne.


Flagowa inwestycja

W przypadku firmy Feerum są to oczywiście wszystkie obiekty dla Epicentr K (Winnica, Zakupne, Wapniarka, Iwanowka) - w każdym zastosowano najnowsze rozwiązania, energooszczędne suszarnie oraz transporty pracujące z dużą wydajnością.

Jednym z największych zamówień jest wykonany w latach 2019-2020 obiekt w Winnicy o pojemności 267 tys. m³. Firma Feerum zaprojektowała, wyprodukowała i dostarczyła na jego potrzeby 18 silosów płaskodennych, silosy lejowe, 4 energooszczędne suszarnie FTD (o mocy 50 MW) oraz szereg urządzeń do transportu pionowego i poziomego ziarna o wydajności 250 t/h.

Dodatkowo zaprojektowano dwa niezależne pola załadunkowe dla kolei oraz spedycję samochodową. Jest to obecnie najpotężniejszy kompleks przetwarzania i magazynowania zboża w regionie - Epicentr Agro może w nim pomieścić łącznie 375 tys. ton ziarna.
 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.