[ATR] Aktualności CEMA

Według CEMA nastroje biznesowe uległy dalszemu pogorszeniu

Data publikacji:
Według CEMA nastroje biznesowe uległy dalszemu pogorszeniu

Indeks ogólnego klimatu biznesowego dla branży maszyn rolniczych w Europie nadal się obniża po najostrzejszym spadku od czasu krachu w następstwie Covid-19, ale nadal utrzymuje się na plusie. W kwietniu 2022 r. indeks spadł jednak z 30 do 20 punktów (w skali od -100 do +100).

Wzrost cen i niedobory po stronie dostawców nadal stanowią poważne wyzwanie dla całej branży. Po raz kolejny ponad połowa firm planuje czasowe wstrzymanie produkcji z powodu niedoboru pewnych komponentów do produkcji w ciągu najbliższych 4 tygodni.

W tym kontekście należy pamiętać, iż zapasy dilerów w zakresie nowych maszyn zostały znacznie zmniejszone w ciągu ostatnich miesięcy na prawie wszystkich rynkach. Podobnie znacznie zmniejszył się zapas dostępnych maszyn używanych. Jednakże, podczas gdy przedstawiciele branży mogli wcześniej zakładać, że zapasy dilerów spadły poniżej optymalnego poziomu, co spowodowałoby dalsze zamówienia, obecnie pojawia się niepewność w odniesieniu do kilku rynków zbytu. Poziom zaufania spadł nie tylko w Europie Wschodniej, ale także w Austrii i - z wyjątkiem Rumunii - w prawie wszystkich krajach UE-13.

Tymczasem tylko 14% uczestników badania spodziewa się, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy liczba zamówień w ich firmach wzrośnie, a 45% oczekuje jej spadku.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.