Gospodarka i rolnictwo

Unijny kompromis

Data publikacji:

W dniach 19 - 20 października 2020 r. w Luksemburgu odbyły się unijne obrady Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Głównym punktem obrad było wypracowanie kompromisu w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po 2021 r. W obradach uczestniczył polski minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Zobacz też: Optymizmu jeszcze nie widać

Wypracowanie kompromisowego dokumentu nie było łatwe, ponieważ oczekiwane, zwiększone ambicje w stosunku do klimatu i środowiska różniły państwa członkowskie i Komisję Europejską. Prezydencja niemiecka doprowadziła jednak do osiągnięcia porozumienia w tej kwestii.

Przedstawiła dokument, który poparła zdecydowana większość ministrów rolnictwa państw UE. Głównym elementem kompromisu było przeznaczenie minimum 20% środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu (tzw. eko-schematy).

Zapewniono większą elastyczność w zakresie zarzadzania środkami w I filarze, dzięki czemu wszystkie fundusze UE trafią do gospodarstw rolnych, uproszczono system kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości, wyłączono małe gospodarstwa z mechanizmu dyscypliny finansowej. Utrzymana została także możliwość przeznaczenia 15-proc. krajowej koperty I filaru na płatności związane z produkcją.

W komunikacie opublikowanym po zakończeniu obrad zaznaczono, że osiągnięty w Radzie kompromis pozwala na szybkie zakończenie uzgodnień z Parlamentem Europejskim i Komisją, dzięki czemu rolnicy będą mieli zapewnioną ciągłość finansowania i pewność co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.