[ATR] Technika uprawa

Ultrapłytka uprawa gleby

Data publikacji:
Ultrapłytka uprawa gleby

W technologii uprawy roli pojawiają się nowe terminy, a wraz z nimi nowe narzędzia i maszyny. Stosunkowo nowym określeniem jest ultrapłytka uprawa roli. Jest ona jednym z kilku czynników mających wpływ na higienę gleby. To ostatnie określenie także nie jest jeszcze trwale wpisane do słownika agrotechnicznego.

Czynniki wpływające na higienę gleby

Jednym z podstawowych czynników warunkujących wysokie plonowanie jest zdrowotność roślin w czasie wegetacji. Zależy ona od stanu higieny gleby. Rośliny już od momentu kiełkowania są narażone na fitopatogeny grzybicze, wirusowe, bakteryjne, nicienie oraz niektóre stawonogi. Mogą one powodować poważne szkody w uprawie i plonie. Dbanie plantatora o zdrowie roślin jest znacznie łatwiejsze, jeśli wcześniej zadbał o higienę gleby. Zdrowe rośliny łatwiej radzą sobie z chorobami i szkodnikami. Na zdrowotność roślin istotnie wpływa uprawa roli.

Dbanie o higienę gleby powinno się rozpocząć już podczas zbioru przedplonu. Jeśli słoma zostaje na ściernisku, ważny jest stopień rozdrobnienia źdźbeł i jej równomierne rozrzucenie wraz z plewami na szerokości roboczej kombajnu. Kombajn powinien zostawić możliwie niskie ściernisko, ale niezależnie od jego wysokości wskazane jest zastosowanie rozdrabniacza bijakowego. Ujednorodnienie resztek pożniwnych, a następnie ich wymieszanie z glebą ma wpływ zarówno na procesy fizyczne, jak i chemiczne prowadzące do ich rozkładu. Dlatego jest ważne, aby już podczas procesu zbioru przedplonu tworzyć optymalne warunki dla kolejnych zabiegów agrotechnicznych.

Uprawa ultrapłytka

Technologia uprawy roli należy do najważniejszych uwarunkowań higieny gleby. W szczególności dotyczy to odpowiedniego wykonania uprawy ścierniska, która powinna charakteryzować się bardzo płytkim umieszczeniem w glebie osypanych nasion przedplonu i nasion chwastów, przerwaniem podsiąkania wody kapilarami, przecięciem korzeni chwastów, a także wymieszaniem resztek pożniwnych z glebą w celu ich szybkiego rozkładu.

Rośliny ze skiełkowanych nasion samosiewów i chwastów można zniszczyć w kolejnym zabiegu mechanicznym. Takie postępowanie jest powrotem do metod znanych i sprawdzonych. Prowadzi do zmniejszenia zużycia środków chemicznej ochrony roślin, w tym glifosatu, oraz do zastosowania na szeroką skalę metod integrowanej ochrony. W okresie najbliższych 10 lat planowane jest zmniejszenie zużycia środków chemicznej ochrony roślin o połowę.

Za stosowaniem mechanicznych metod w ochronie roślin przemawiają także inne czynniki. Odnotowuje się coraz większe uodpornianie chwastów na substancje aktywne herbicydów, wzrasta zagrożenie pozostałościami substancji aktywnych naturalnego środowiska i produktów żywnościowych, narastają problemy z samosiewami rzepaku i zbóż, a także zwiększa się powierzchnia uprawy międzyplonów, które muszą być odpowiednio przygotowane do wprowadzenia do gleby. Rozwiązaniem powyższych problemów jest ultrapłytka uprawa roli.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.