[ATR] Nowości Fendtopryskiwacze

Światowa premiera opryskiwacza Fendt Rogator 900

Data publikacji:
Światowa premiera opryskiwacza Fendt Rogator 900

Już wkrótce na wybranych rynkach dostępny będzie przeprojektowany, samojezdny opryskiwacz Fendt Rogator 900, który dzięki swoim możliwościom idealnie nadaje się do aplikacji i nawożenia dla gospodarstw wielkoobszarowych. Seria 900 zawiera w sumie 5 modeli opryskiwaczy w tym: Fendt Rogator 932, 934, 937 oraz wersje 934H /937H z wysokim prześwitem. Zakres oferowanej mocy wynosi od 290 do 369 KM, a szerokość robocza to od 27 do 40 m.

Samobieżny opryskiwacz Rogator jest obecny na rynku amerykańskim od ponad 20 lat i w tym czasie otrzymywał liczne modyfikacje i usprawnienia. Teraz, na nowo przeprojektowany Fendt Rogator 900 jest dostępny w kolorze Fendt Nature Green wraz z 6-cylindrowym silnikiem AGCO Power o pojemności 8,4 l. Wersja północnoamerykańska spełnia normę Tier 4 Final i wyposażona jest w filtr DOC, DFP i technologię SCR dla redukcji emisji tlenków azotu. W Ameryce Południowej, Australii i Europie Wschodniej oferowana jest wersja spełniająca normę Tier 3. Wydajne chłodzenie jednostki napędowej zapewnia wentylator ze zmianą kierunku obrotów. W tym przypadku przepływ powietrza sterowany jest poprzez regulację kąta natarcia poszczególnych łopatek wentylatora. Funkcja zmiany kierunku obrotów umożliwia oczyszczenie chłodnic z zanieczyszczeń i drobnego pyłu.

Wysoka stabilność

Większe możliwości stosowania środków ochrony roślin zapewnione są dzięki dużemu prześwitowi maszyny. Podwozie opryskiwacza można sprawnie podnieść poprzez zaledwie jedno naciśnięcie przycisku. Standardowo, w zależności od wybranego ogumienia, opryskiwacze Rogator 900 mają prześwit wynoszący minimum 142 cm, a specjalne wersje H z wysokim prześwitem (High Clearance) pozwalają na podniesienie podwozia nawet do 193 cm. To z kolei pozwala na ich zastosowanie w uprawach kukurydzy lub słonecznika nawet w późnej fazie wzrostu i to bez ryzyka utraty plonów. Stabilność we wszystkich zastosowaniach zapewnia pneumatyczne, niezależne zawieszenie kół. Większa powierzchnia styku opon z podłożem zmniejsza ubijanie gleby.

W związku z tym dla modeli Fendt Rogator 900 dostępne są różne warianty opon o szerokości 480, 680  lub 710 mm. Opcjonalnie można zamówić też system hydraulicznej regulacji rozstawu kół. Rozstaw od 3 do 3,8 m pozwala na dostosowanie maszyny do potrzeb danego gospodarstwa oraz do poruszania się w warunkach ruchu drogowego. W kategorii wyposażenia opcjonalnego jest również system Fendt TI Headland. Jest to specjalny pakiet służący do profesjonalnego zarządzania pracą na uwrociach, składający się z funkcji Fendt TI Auto i Fendt TI Turn Assistant.

Pierwsza z nich to sekwencja czynności roboczych, która jest uruchamiana automatycznie, bezpośrednio po przekroczeniu uwrocia z pominięciem aktywacji za pomocą dżojstika. Fendt TI Turn Assistant umożliwia natomiast samodzielne pokonywanie uwroci w ramach obliczonych odległości do zawracania. Połączenie tych funkcji i napędu na wszystkie koła sprawia, że wszystkie obszary pola są zawsze obrabiane wydajnie i precyzyjnie, bez zbędnych nakładek. 

Wszystko na jednym podwoziu

Fendt Rogator 900 to maszyna wszechstronna i łatwo można ją przestawić z trybu systemu ochrony roślin na system nawożenia mineralnego. Różnice w wyposażeniu obejmują tutaj nadbudowę do ochrony roślin, do nawożenia z rozsiewaczami talerzowymi oraz do nawożenia z rozsiewaczem pneumatycznym. Przełączanie pomiędzy nadbudowami odbywa się za pomocą dźwigu lub systemu podnośnikowego w czasie ok. 2 h. Zbiornik nadbudowy do ochrony roślin ma maksymalną pojemność od 3400 do 4900 l, a ten na nawóz mineralny - 7000 l. 

Dla opryskiwacza Fendt Rogator 900 w wersji z nadbudową do ochrony roślin dostępne są różne systemy rozpylaczy. W standardzie są to elektryczne korpusy rozpylaczy, opcjonalny jest Fendt OptiPulse, czyli system rozpylaczy z modulacją szerokości impulsu (PWM) dedykowany dla szczególnie precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin. System Fendt OptiPulse pozwala w indywidualny sposób dostosować dawkę na każdym nośniku rozpylacza. Funkcja ta przydatna jest podczas jazdy na zakrętach, gdzie można dzięki temu zwiększyć dawkę oprysku po zewnętrznej stronie belki, a zmniejszyć po wewnętrznej stronie.

Dodatkowo w opryskiwaczu zaimplementowano nowoczesne technologie takie jak system prowadzenia VarioGuide, SectionControl czy VariableRateControl, które umożliwiają precyzyjną aplikację środków chemicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kabina - przestronna i komfortowa  

Dla opryskiwacza zastosowana została znana już z modelu Fendt 700 Vario, kabina VisioPlus która dzięki dużej, przeszklonej powierzchni zapewnia operatorowi doskonały widok. Zawiera również w wyposażeniu wielofunkcyjny dżojstik i podłokietnik Fendt oraz Varioterminal 10.4 znany z maszyn Fendt Rogator 600 i Ideal. Ze względu na pracę opryskiwacza ze szkodliwymi dla zdrowia środkami chemicznymi, kabina operatora posiada podwójny system filtracji oparty na filtrze z węglem aktywnym.

Dostępne są również liczne opcje zapewniające wysoki komfort pracy w tym: ogrzewane i wentylowane fotele z dynamiczną amortyzacją i skórzaną tapicerką, system nagłośnienia z czterema wysokiej klasy głośnikami i subwooferem, chłodziarkę na napoje, a także stację meteorologiczną zamontowaną na dachu, z której dane są automatycznie przekazywane do operatora podczas jazdy. 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.