Aktualności

Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w pierwszym kwartale 2022 r.

Data publikacji:

Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w pierwszym kwartale 2022 r. nieco spadła w porównaniu do stycznia-marca 2021 r. Wystarczy rzut oka na dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), które wskazują, iż w tym czasie klienci zarejestrowali 2715 szt. nowych ciągników rolniczych. Wolumen rynku po styczniu-marcu br. jest niższy o 7,5% niż w analogicznym okresie 2021 r. (2715 sztuk). W marcu br. zarejestrowano zaś 1191 szt. nowych ciągników rolniczych. Oznacza to prawie 16-proc. spadek w stosunku do marca 2021 r.

    Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w pierwszym kwartale 2022 r.

Grzegorz Jankowski, prezes zarządu spółki Agroperfekt: 

– Jeśli chodzi o obszar działania naszej firmy, to największym wzięciem cieszą się ciągniki Steyr Profi o mocy 125-150 KM. Jednak wiele wskazuje na to, że tegorocznym hitem sprzedaży będzie model Terrus, o mocy 270-300 KM - tylko do czerwca powinniśmy wydać klientom prawie 10 sztuk tego ciągnika. Łączny udział marki Steyr na terenie przydzielonym do Agroperfektu - czyli w województwie warmińsko-mazurskim i przyległych powiatach - wynosi obecnie 5-6%. To że udział ten jest wyższy niż w skali całego kraju wynika z jednej strony ze specyfiki terenu, z drugiej zaś - ze zmian w sieciach sprzedaży innych marek ciągnikowych, które wymagają czasu aby wrócić do w pełni normalnego działania. 

Patrząc na rynek ciągników rolniczych w Polsce, jest tyle czynników zewnętrznych na które nie mamy żadnego wpływu - kursy walut czy zmiany stóp procentowych. Dlatego też trudno jest przewidywać rozwój wydarzeń w kolejnych miesiącach. Na szczęście nie ma problemów z podażą traktorów. Z tego co słyszymy, praktycznie każdy diler ma jakąś dostępność ciągników. Jest czym handlować i nie ma sytuacji, aby któraś z firm miała wyprzedany plac czy nie dokonała odpowiednich zamówień. Oczywiście ważnym czynnikiem jest kwestia dostępności w fabrykach i ich terminowe dostawy. 

Czynnikiem wpływającym na tegoroczną sprzedaż są na pewno także ceny - gdyby bowiem liczyć rok do roku widzimy podwyżki na poziomie do 10%. Na szczęście mamy jeszcze do dyspozycji zamówione wcześniej ciągniki, co pozwala nam nie wychodzić cenowo poza średnią rynkową. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.