[ATR] Aktualności

Rolnictwo w centralnej Polsce

Data publikacji:
Rolnictwo w centralnej Polsce

Kolejna część analizy wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 poświęcona jest zlokalizowanym w centralnej części kraju, a kluczowym z punktu widzenia produkcji rolnej w Polsce województwom - łódzkiemu, mazowieckiemu i wielkopolskiemu. Poniżej przyjrzymy się z bliska potencjałowi, jakim te województwa dysponują i w jakim zakresie wpłynęły na niego zmiany zachodzące na wsi w poprzedniej dekadzie. 

Z danych tych wyłania się obserwowane już wcześniej zróżnicowanie regionalne wielkości gospodarstw rolnych. W stosunku do danych ogólnokrajowych, województwa łódzkie i mazowieckie charakteryzuje bardziej rozdrobniona struktura gospodarstw rolnych (w 2020 r. było to odpowiednio - 8,3 i 9,4 ha, dla porównania w 2010 r. - 7,5 i 8,5 ha), podczas gdy w województwie wielkopolskim występują gospodarstwa znacznie większe obszarowo (2020 r. - 15,1 ha).  Szczególnie zauważalny jest wzrost ilości gospodarstw w przedziale 30-50 i 50-100 ha. W woj. łódzkim odsetek takich gospodarstw wzrósł z 1,5 do 3%, w woj. mazowieckim - z 2,5 do 3,9%, a w woj. wielkopolskim - z 5,8 do 7,8%

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.