[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Restrukturyzacja małych gospodarstw ze środków ARiMR

Data publikacji:
Restrukturyzacja małych gospodarstw ze środków ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że termin złożenia wniosków o przyznanie premii na „Restrukturyzację małych gospodarstw” został wydłużony do 30 czerwca 2021 r.

Premia na to działanie wynosi 60 tys. zł i jest wypłacana w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 48 tys. zł po otrzymaniu decyzji i złożeniu przez beneficjenta wniosku o płatność i druga - 12 tys. zł po prawidłowej realizacji biznesplanu.

O ten rodzaj wsparcia może się starać rolnik, który posiada gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Bardzo ważne jest to, by wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekraczała 13 tys. euro. Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS, jak i w ZUS. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Trzeba natomiast spełnić jeszcze inny warunek – przychody z działalności rolniczej muszą stanowić co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów.

Pomoc musi być w całości przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub na przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Przynajmniej 80 proc. premii trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe (budowę lub remont budynków, nabycie nowych maszyn, zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt, zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków). Taką pomoc w ramach PROW 2014-2020 można uzyskać raz, a w przypadku małżonków przysługuje ona tylko jednemu z nich – niezależnie od tego czy prowadzą wspólne, czy odrębne gospodarstwa.

Wnioski o przyznanie wsparcia można składać w oddziałach regionalnych Agencji znanymi już ścieżkami, a więc osobiście lub przez pełnomocnika, a także przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej czy też w formie coraz częściej stosowanej – jako dokument elektroniczny wysłany za pośrednictwem platformy ePUAP.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.