Gospodarka i rolnictwo

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej

Data publikacji:

Rada UE formalnie przyjęła Wspólną Politykę Rolną (WPR) na lata 2023-2027. Nowe przepisy torują drogę „sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR”.

– Po ponad trzech latach ciężkiej pracy dotarliśmy w końcu do finiszu. Przyjęta właśnie nowa WPR to szczególnie ważny moment w unijnej polityce rolnej, gdyż przygotowuje sprawiedliwszą i bardziej przewidywalną przyszłość dla europejskich rolników

– oświadczył Joże Podgorszek, słoweński minister rolnictwa, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Proces reformy WPR rozpoczął się w 2018 r., kiedy Komisja Europejska opublikowała swój pierwotny wniosek.

W październiku 2020 r. Rada i Parlament Europejski przyjęły swoje stanowiska negocjacyjne, rozpoczynając dziewięć miesięcy negocjacji, których zwieńczeniem było porozumienie polityczne w czerwcu 2021 r.

Jednym z kluczowych elementów nowej polityki jest wprowadzenie planów strategicznych na szczeblu państw członkowskich. Rządy krajowe mogą dzięki temu dostosować przepisy WPR do potrzeb społeczności rolniczych we współpracy z władzami lokalnymi i odpowiednimi zainteresowanymi stronami. Nowa polityka jest również najambitniejszą z dotychczasowych pod względem środowiskowym, gdyż aż 1/4 płatności bezpośrednich przeznaczono na ekologiczne praktyki rolne.

Państwa członkowskie mają czas do 1 stycznia 2022 r. na przedłożenie projektów planów strategicznych, po czym Komisja rozpocznie proces oceny tych planów i przekazywania informacji zwrotnych. Nowa WPR wejdzie w życie w 2023 r. i będzie obowiązywać do 2027 r.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.