Aktualności

Pokazy Dalbo Trimax 300 w ciężkich warunkach

Data publikacji:

Jak w praktyce sprawdza się 3-metrowy agregat do uprawy bezorkowej Dalbo Trimax 300? Odpowiedzi na to pytanie redakcja atr express szukała 11 maja na polach w powiecie sierpeckim (woj. mazowieckie), testując agregat z hydraulicznym zabezpieczeniem zębów (11 zębów), które omijają przeszkody/kamienie, poruszając się na boki i w górę.

Agregat wyposażony w wał t-ring 600 pracował na głębokości ok. 30 cm, aby jak najlepiej wymieszać glebę z nawozami czy z gnojowicą, wcześniej rozlewaną na tym polu, tym bardziej, że opady na tym polu wyniosły ok. 100 l w ostatnim tygodniu. Zadaniem agregatu było więc to, aby również dobrze spulchnić glebę zbitą przez deszcz.

Damian Adamczyk - współwłaściciel gospodarstwa rolnego, w którym odbywały się pokazy maszyny:

– Łącznie obrabiamy ok. 500 ha ziemi, z czego zdecydowana większość zasiewów stanowi kukurydza - ok. 320 ha, 35 ha rzepak i reszta zboża. Jesteśmy ukierunkowani na hodowlę trzody chlewnej i wszystkie zasiewy wykorzystujemy na własne potrzeby. U nas w gospodarstwie dominują gleby piaszczyste, natomiast do testowania agregatu do uprawy uproszczonej Dal-Bo Trimax 300 celowo wybraliśmy pole, gdzie jest większa różnorodność gleb, aby pokazać możliwości tej maszyny.  Z marką Dal-Bo jesteśmy związani już od kilku lat - użytkujemy agregat Rollomaximum 630 (6 m), który jest przeznaczony na gleby cięższe.

Posiadamy również od Dal-Bo wał 6-metrowy z pierścieniami 55 cm, który również doskonale się sprawdza w naszych warunkach. Pierwszą maszynę tej marki kupiliśmy jako używaną - był to ponad 20-letni wał - sprawdził się u nas w gospodarstwie – jest bardzo dobrej jakości, jeśli chodzi o wykonanie, spawy, itp. To są twarde maszyny, praktycznie bezawaryjne, stąd decyzja o zakupie kolejnych maszyn duńskiego producenta.Wybór najprawdopodobniej padnie właśnie na ten agregat z uwagi na to, że tutaj mamy często problem z wjechaniem w pole ze względu na dużą ilość wody i taki agregat zawieszany jest po prostu niezbędny.

Agregat zaczepiany do uprawy bezorkowej jest w tych warunkach bardzo ryzykownym rozwiązaniem. Kolejną zaletą tego agregatu jest bardzo duży skok cylindra hydraulicznego przy zębach, co znacznie poprawia jakość pracy i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu unika się zapychania maszyny. Dodatkowo można ją doposażyć w wał poprzeczny 400 mm, co jeszcze bardziej poprawia strukturę gleby i rozdrobnienie.

Co jest bardzo charakterystyczne dla tej maszyny - po uprawieniu pola, jadąc w poprzek uprawianej powierzchni, nie czuć nierówności - uprawa jest równa, co nie zawsze ma miejsce w przypadku maszyn konkurencyjnych. Przyszłościowo można ją również dowolnie rozbudować i przystosować do własnych potrzeb, np. zwiększając/zmniejszając ilość zębów czy zmieniając ich rozstaw.

Justyna Brzustewicz, reprezentująca markę Dal-Bo w Polsce

– Agregaty Dal-Bo Trimax dostępne są w szerokościach roboczych nawet do 6 metrów (przy szerokości roboczej 5,3 m i 6 m jest to wersja zaczepiana). Przy wersji 3-metrowej, jaką tutaj prezentujemy, zapotrzebowanie mocy wynosi (w zależności oczywiście od gleby) przy glebach lekkich od 150 KM, natomiast przy głębokości roboczej 30 cm zapotrzebowanie mocy wzrasta do 200 KM (wtedy ciągnik jest obciążony maksymalnie - w 100% - przyp.red.).

Ta maszyna może pracować na maksymalnej głębokości 35 cm, a system zabezpieczenia zębów polega na odchylaniu się zębów po 20 cm w każdą stronę, a dodatkowo dzięki cylindrom hydraulicznym 30 cm podnosi się w górę. Można również zastosować zęby o większej szerokości redlic oraz dodatkowo dołożyć podcinacze - do płytszej uprawy, bardziej do podcięcia gleby. Ta wersja, która tutaj pracuje, posiada talerze, które mieszają ziemię oraz wał T-ring, który odpowiada za wyrównanie gleby po uprawie. Dodatkowo maszyna może być wyposażona w komputer, który pokazuje na bieżąco głębokość pracy w kabinie ciągnika.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.