[ATR] Technika UniaapvSiewnikiGüttler

Pielęgnacja użytków zielonych

Data publikacji:

Stopniowa degradacja użytków zielonych jest zjawiskiem powszechnym i może być spowodowana przez wiele czynników. Uszkodzenia darni są wynikiem trudnych warunków pogodowych, długotrwałego zalania, intensywnego żerowania szkodników czy też nieodpowiedniego użytkowania. W efekcie degradacji łąka ma mniejszy udział wartościowych gatunków traw oraz roślin motylkowych, a wzrasta w niej niestety udział chwastów. Wartość odżywcza paszy uzyskiwanej z takiej zielonki jest wówczas niska. Rozwiązaniem tego problemu jest podsiewanie, które uzupełnia skład gatunkowy łąki o wartościowe odżywczo rośliny. Zabieg przeprowadza się w drugiej połowie kwietnia lub w sierpniu na glebach organicznych oraz do połowy września na mineralnych. Poniżej przegląd dostępnych na rynku wybranych maszyn stosowanych do posiewania traw.

APV

W ofercie firmy APV znajduje się bardzo szeroki wybór maszyn do pielęgnacji użytków zielonych, w tym podsiewu traw. Dostępne są brony - chwastowniki, rozsiewacze jedno- i dwutarczowe, siewniki pneumatyczne, multidozowniki, a także wysoko wydajne agregaty przeznaczone do intensywnej pielęgnacji łąk i pastwisk w profesjonalnych gospodarstwach rolnych oraz w działalności usługowej.

Do tej ostatniej grupy zalicza się właśnie agregat Grünlandprofi GP 300 M1, który umożliwia kompleksową pielęgnację użytków zielonych podczas zaledwie jednego przejazdu maszyny. Agregat taki stanowi połączenie brony i wału ugniatającego, a do tego zapewnia jeszcze możliwość przyłączenia siewnika pneumatycznego APV. Połączenie kilku czynności roboczych podczas jednego przejazdu to duża oszczędność czasu i pieniędzy, zwłaszcza na dużych areałach.

Model Grünlandprofi zapewnia najwydajniejszy sposób podsiewu oraz wyrównanie kretowisk i innych nierówności przy pomocy resorowanej włóki wyrównującej. Sprężynowe zęby brony efektywnie wyrywają chwasty i usuwają sfilcowania, a jednocześnie przy tym napowietrzają darń. Brona wyposażona jest w 40 zagiętych zębów 12 mm oraz 56 zębów 8 mm. Następnie siewnik rozsiewa nasiona w otwartą glebę, a wał ugniatający je dogniata.

Agregat GP 300 M1 mocowany jest na TUZ Kat. II, wymaga ciągnika o mocy co najmniej 90 KM, który wyposażony jest w 1 sekcję dwustronnego działania dla regulacji wału. Oferowana szerokość robocza wynosi 3 m, masa własna agregatu uzależniona jest od rodzaju zastosowanego wału 1355/1665 kg lub 1765 kg.

Ważne jest to, że model GP 300M1 daje możliwość oddzielnej regulacji głębokości roboczej brony oraz wału, aby swobodnie regulować agresywność pracy poszczególnych elementów roboczych. Umożliwia w ten sposób idealne dopasowanie maszyny do potrzeb i panujących warunków.

Wersja wyposażenia Full Edition to agregat z wałem Cabridge 390/530 mm lub zębatym 410 mm wraz z systemem oświetlenia, schodkami do napełniania siewnika, siewnikiem pneumatycznym PS 300M1 z dmuchawą elektryczną, z modułem sterującym 5.2 i zestawem czujników GPS oraz czujnikiem pozycji TUZ. Ponadto agregat można wyposażyć jeszcze w licznik roboczogodzin, tablice ostrzegawcze z oświetleniem, skrzynkę narzędziową i płytki rozsiewające.

Jar-Met

Brona chwastownik firmy Jar-Met to maszyna uniwersalna. Przeznaczona jest do bronowania użytków zielonych, wygrabiania darni i niwelowania kretowisk, ale równie dobrze sprawdzi się podczas usuwania chwastów i rozbijania skorupy glebowej na polach uprawnych. Wyposażona w sztywniejsze zęby sprężyste może być też z powodzeniem stosowana w uprawie pożniwnej, do bronowania niskich ściernisk, rozgrabiania resztek pożniwnych oraz niszczenia chwastów i samosiewów.

Wersję podstawową brony - chwastownika można doposażyć w dodatkowe elementy robocze, które obejmują płozę nożową oraz tylny wał gładki. Otrzymuje się wówczas pełnoprawny agregat pielęgnacyjny do użytków zielonych, który umożliwia nacinanie darni, wyrównanie podłoża i dokładne niwelowanie kretowisk.

Opcjonalnie dostępne są siewniki do poplonów w wersji elektrycznej lub pneumatyczny APV, które umożliwiają wydajny wysiew np. nasion traw. Siewnik do poplonów może być także zawieszony na przednim TUZ ciągnika. Za przykrywanie wysiewu i ugniatanie gleby odpowiedzialny jest tylny wał o szerokości roboczej 1,2 lub 1,5 m.

W ofercie polskiego producenta jest cały typoszereg brony - chwastownika, który obejmuje narzędzia wyposażone w 2, 4 lub 6 sekcji roboczych. Wymienione sekcje mają szerokość 1,2 lub 1,5 m. Szerokość robocza brony wynosi od 1,5 do 9 m. Brony 4- i 6-sekcyjne są ponadto składane hydraulicznie na czas transportu. Elementy robocze stanowią zęby sprężynowe o średnicy 7 mm i regulowanym kącie natarcia. W zależności od szerokości sekcji, w jednej umieszczono po 24 lub 30 takich zębów.

Masa własna agregatu wynosi od 420 do 1360 kg, a zapotrzebowanie na moc dla brony z wałem i płozą określone jest na 36 do 108 KM. Deklarowana przez producenta wydajność efektywna przy prędkości 10 km/h szacowana jest na 3 do 12 ha/h.

 

Vredo

Siewniki Vredo przeznaczone są do siewu bezpośredniego na użytki zielone, łąki, pastwiska, trawniki oraz grunty zwarte. Podsiew traw z tymi maszynami odbywa się w pojedynczym zabiegu, przez co można zaoszczędzić do 80% czasu i kosztów. Marka Vredo cieszy się uznaniem na światowym rynku, jej wysoka trwałość i wydajność sprawiają, że jest chętnie wybierana przez firmy świadczące usługi w zakresie renowacji użytków zielonych.

Siewniki Vredo Agri oferują szerokość roboczą 2,5 lub 2,9 m, a w wersji Twin 4,4 i 5,8 m. Modele Twin mają po dwie sekcje wysiewu, każda o szerokości 2,2 lub 2,9 m. Sekcje są oczywiście hydraulicznie składane i blokowane do pozycji transportowej. Uzupełnieniem oferty Agrotechnic jest seria Compact o szerokości roboczej 0,97-2,17 m. Niezależnie od wersji siewnika szerokość międzyrzędzi wynosi 7,5 cm.

Siewniki Vredo wyposażone są w system wysiewający talerzowy. Osobno zawieszone dyski są wykonane ze stali o podwyższonej twardości i odporności na ścieranie. Poprzez zastosowanie aktywnych elementów tnących darń możliwe jest wprowadzenie nasion trawy w rosnącą ruń bezpośrednio do gleby, dzięki czemu szybciej przebiega proces kiełkowania i wschodu roślin.

Optymalne ustawienie nachylenia talerzy utrzymuje właściwy kąt rozcinania gleby. Elementy wysiewające siewników Vredo odchylają się o 15 cm, co pozwala zachować równą głębokość siewu nawet w bardzo nierównym terenie, przy czym zalecana głębokość w przypadku siewu traw wynosi od 1 do 2 cm. Wielość wysiewu nasion jest regulowana w zakresie od 0 do 80 kg/ha. Pojemność zbiorników na nasiona w zależności od serii wygląda następująco: Agri 250/290 l, Pneumatic 200/450 l oraz Compact 100-220 l.

Zmienny ciężar siewnika umożliwia pracę w różnych warunkach glebowych, masa walca regulowana jest ilością wlewanego płynu. Seria Vredo Agri ma w opcji także umożliwiający kopiowanie terenu wał pierścieniowy, który idealnie sprawdza się w trudniejszych warunkach glebowych i na kamienistym podłożu. Dostępny jest też siewnik pneumatyczny z krzywką w zbiorniku nasion napędzaną z oddzielnego koła napędowego przy ziemi. Rozwiązanie to pozwala dostosować ilość wysiewanego materiału do prędkości jazdy.

Wersje Twin zapewniają najwyższą wydajność siewu. Wymagają przy tym jednak ciągnika o mocy 125-180 KM. Dwie sekcje oparte na oddzielnych wałach dociskowych pracują niezależnie od siebie. Każda para dysków dociskana jest osobną sprężyną. Zastosowanie specjalnych aparatów wysiewających pozawala na regulację dawki od 3 do 210 kg/ha, pojemność zbiornika wynosi 450 l.

Przy prędkości roboczej 13 km/h zapewnia to znakomite rezultaty: szybkość i wydajność jednocześnie. W standardowym wyposażeniu Agri Twin znajduje się elektryczny licznik, w opcji dostępny jest wał Packer na twarde, pofałdowane i kamieniste podłoża.

Güttler

Firma Güttler oferuje kompleksowe rozwiązania do pielęgnacji użytków zielonych. Green Master ma wielostronne zastosowanie takie jak bronowanie, wałowanie i dosiew w jednym przebiegu roboczym. Green Seeder przeznaczony jest do pielęgnacji użytków zielonych, dosiewu i nowego siewu trawy, ale również do przewietrzenia ziemi i darni, usuwania starej, sfilcowanej darni oraz zastosowań na roli.

Green Master umożliwia wyrównanie podłoża pod siew, optymalne umieszczenie nasion na podłożu z uzyskaniem odpowiedniego zagęszczenia oraz pobudzenie starej darni do krzewienia. W skład maszyny wchodzą: brona, wał samoczyszczący oraz siewnik.

Brona Harroflex jest to jedna z efektywniejszych bron dostępnych na rynku. Wyposażona została w wyjątkowo wytrzymałe zęby 12 mm, ma także możliwość regulacji sposobu pracy od agresywnej do delikatnej. Samoczyszczący wał Prismenwalze zapewnia doskonałe zagęszczenie ziemi pod dosiew oraz pobudza proces krzewienia. Dzięki działaniu 305 wierzchołków pryzmatycznych na m² nasiona trawy są wtłaczane w glebę, a luźna darń zostaje dognieciona do podłoża. Dopełnieniem agregatu jest siewnik pneumatyczny, który rozrzuca nasiona dokładnie tuż nad ziemią.

GreenMaster sprawdzi się również w uprawie roli podczas np. przywałowania wysadzonej przez mróz oziminy, podsiewu kukurydzy i zbóż, zwalczania omacnicy prosowianki, wałowania przed i posiewnego oraz w uprawie poplonu.

GreenSeeder to niedrogi zestaw do dosiewu trawy i uprawy międzyplonów. Jego główne zalety to modułowy system rozbudowy, zastosowana brona HarroFlex z regulowanym stopniem agresywności pracy, a także możliwość wałowania przed i po siewie. GreenSeeder może być w razie potrzeby zawieszony na przedni TUZ bez siewnika, maszynę można bez problemów dopasować do zmiennych potrzeb.

 

Unia

Do podsiewania traw na użytkach zielonych Unia proponuje siewnik Fenix G, który przekonuje swoją nowoczesną, kompaktową konstrukcją. Zawieszana wersja siewnika zapewnia dużą zwrotność podczas pracy, a uniwersalny aparat wysiewający FX gwarantuje szybką kalibrację i optymalną dokładność wysiewu.

Siewnik pneumatyczny do podsiewu trawy wyposażony jest w 32 redlice jednotalerzowe w rozstawie 90 mm. Talerze o wymiarach 405 x 6 mm wykonane są z hartowanej stali borowej. Mocowane są na indywidualnych trzymakach i zabezpieczone poprzez amortyzatory gumowe. Odstęp pomiędzy pierwszym a drugim rzędem redlic wynosi 60 cm. Minimalny nacisk talerza na podłoże 90 kG zapewnia idealny kontakt nasion z glebą. Zastosowane stożkowe łożyska bezobsługowe zapewniają długi okres bezawaryjnej eksploatacji.

Uniwersalny aparat wysiewający FX służy do wysiewu zarówno drobnych, jak i grubych nasion i to bez konieczności wymiany rolek. Umożliwia powtarzalny wysiew dawki od 1,8 do 400 kg/ha i posiada szybki system opróżniania z pozostałych nasion. Duży pojemnik na nasiona ma pojemność 1000 l. Napęd aparatu może być mechaniczny od koła kopiującego lub opcjonalnie także elektryczny.

Ciśnienie, pod jakim nasiona są transportowane do rozdzielacza, jest regulowane poprzez przepływ oleju podawanego na silnik hydrauliczny, co jest szczególnie ważne przy siewie drobnych, lekkich nasion na płytkiej głębokości. Wydajny wentylator napędzany jest za pomocą silnika hydraulicznego zasilanego z hydrauliki ciągnika.

Fenix G wyposażony jest również w specjalistyczny wał pryzmatyczny, który składa się z żeliwnych pierścieni o dwóch średnicach 450 i 500 mm. Żeliwne kręgi dobrze kruszą zbrylenia oraz zamykają bruzdę wykonaną przez redlicę. Dzięki swojej konstrukcji wał nie oblepia się nawet przy dużej wilgotności podłoża i zapewnia równocześnie dobre kopiowanie terenu. Do prac w niekorzystnych warunkach wilgotnościowych zaleca się stosować dodatkowe obciążniki (2x150 kg). Standardowe obciążenie wynosi 420 kg.

Wyposażenie siewnika obejmuje również sterownik Basic Seed, rozbudowany system oświetlenia drogowego LED oraz składany tylny stopień załadunkowy z poręczą zabezpieczającą.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.