[ATR] Nowości

Pełna automatyzacja żywienia z Gama Group

Data publikacji:

Pochodząca z Podlasia firma Gama Group Szepietowscy z siedzibą w Wysokiem Mazowieckiem wprowadziła do oferty robot EM Qube, umożliwiający automatyczne żywienie bydła mlecznego paszą TMR. Rozwiązanie to pozwala znacząco zredukować czas potrzebny hodowcy na przygotowanie paszy.

 

Zobacz także: Valtra w świecie E-sportu

Magazynowanie potrzebnych surowców do przygotowania paszy TMR w kuchni paszowej pozwala na zmniejszenie czasu zaangażowania hodowcy w proces przygotowania paszy. Kuchnię paszową EM Qube wystarczy napełnić raz na kilka dni. A skoro tak, to czym jest to unikatowe urządzenie marki Euromilk?

Trzy elementy

EM Qube składa się z trzech podstawowych elementów: samojezdnego wozu paszowego, wieży załadowczej oraz systemu zarządzania. Wóz paszowy wyposażony jest w zbiornik o pojemności ok. 2 m³ oraz ślimak z napędem elektrycznym. Cięcie i mieszanie paszy odbywa się podczas pobierania jej z magazynów - pozwala to na zoptymalizowanie czasu jej przygotowywania. Kolejny element systemu, czyli wieża załadowcza, wyposażona jest we frez pobierający poszczególne składniki paszy z balotów, kostek oraz pryzm.

System zarządzania robotem umożliwia podział stada na wiele grup żywieniowych - według niezależnych recept żywieniowych, a także podział na strategie wyjazdów. Oznacza to, że robot sam ładuje, miesza i rozdaje pasze objętościowe, jak i treściwe według ściśle ustalonej receptury. Oczywiście w pełni zautomatyzowane urządzenie jest kontrolowane za pomocą komputera lub smartfona.

Rozwiązanie na prąd

System EM Qube jest w pełni elektryczny, co z jednej strony wpływa na ograniczenie kosztów pracy, a z drugiej zaś - ma pozytywny wpływ na środowisko. Godne uwagi, że ładowanie poszczególnych składników TMR i ładowanie akumulatorów robota odbywa się jednocześnie - nie ma potrzeby montażu stacji ładującej, a także angażowania dodatkowego czasu potrzebnego do naładowania robota.

Poza tym z deklaracji producenta wynika, iż system zarządzania robotem jest prosty i intuicyjny, a przy tym zawiera wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego zarządzania stadem.
Jakie jeszcze inne atuty ma EM Qube? Do tej listy na pewno należy zaliczyć kompaktowe wymiary, dzięki którym robot bez problemu może się przemieszczać po ciasnych korytarzach i niskich przejazdach. Z kolei wyprofilowane podwozie sprawia, że EM Qube w każdym przejeździe podsuwa krowom paszę znajdującą się poza ich zasięgiem.

Dla 200 krów

Według producenta nowy robot sygnowany znakiem Euromilk to bardzo dobra propozycja dla gospodarstw mających stado krów powyżej 200 sztuk - jedna wieża załadowcza może współpracować z dwoma robotami EM Qube. Ta koncepcja zakłada, że gdy jedno urządzenie karmi zwierzęta, drugi robot pracuje z frezem załadowczym i przygotowuje pokarm. Po pewnym czasie następuje zmiana i opróżniony paszowóz podłącza się do modułu, a ten z przygotowanym pokarmem żywi zwierzęta.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 22/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.