Technika

Owoce dobrze zebrane z Frumaco

Data publikacji:

Dla wielu sadowników problemem staje się znalezienie odpowiednich pracowników do zbierania owoców i pielęgnacji roślin, ponadto ludzka praca jest coraz droższa. Z tego względu włoska firma Frumaco Europe opracowała Tecnofruit - nowoczesną i zaawansowaną technologicznie formę zbioru owoców, która znacząco ułatwia prace w sadach. Polskim przedstawicielem Frumaco jest firma Rolsad z Rawy Mazowieckiej.

Maszyny do zbioru owoców z taśmą transportową z serii Tecnofruit są wydajne, proste w obsłudze i mogą być stosowane przez cały rok do różnego typu prac. Oprócz standardowego zbierania owoców nadają się bowiem do przycinania drzew zimą lub latem, przerzedzenia drzew oraz do prac przy siatkach przeciwgradowych (z opcjonalnymi platformami).

Ważnymi aspektami ich działania są przede wszystkim: wysoka jakość zbiorów, możliwość zebrania owoców z całego drzewa za jednym razem oraz natychmiastowy transport do skrzynek. To według zapewnień producenta, pozwala zredukować koszty związane z pracą przy zbiorach nawet o 1/3.

Tecnofruit CF 105 to kompaktowa maszyna sadownicza, która sprawdzi się w pracy dla rzędów o szerokości od 3 do 4 m oraz dla drzew o wysokości do 3,6 m. Jej napęd zapewnia 3-cylindrowy silnik Kuboty o mocy 24,8 KM o ograniczonym zużyciu paliwa oraz niskiej emisji spalin zgodnej z normą Tier 4.

Za przekazywanie napędu odpowiada przekładnia hydrostatyczna (2 biegi do przodu, 2 do tyłu). Maksymalna prędkość jazdy wynosi 8 km/h, a sterowanie odbywa się za pomocą dżojstika. CF 105 wyposażona została w 4 boczne, sterowane zdalnie platformy (z tyłu 1,25x0,36 m, z przodu 0,8x0,36 m) i umożliwia zbiory na 3 rożnych wysokościach.

Na maszynie może pracować jednocześnie do 6 osób. Wyposażenie opcjonalne pojazdu zawiera: dodatkowy centralny przenośnik taśmowy, napęd na 4 koła, dodatkowy dżojstik, pojemnik na spady, automatyczną lub zwykłą przyczepę na puste skrzynki oraz urządzenie pneumatyczne (sprężarka powietrza 480 l umieszczona na zewnątrz maszyny z napędem hydraulicznym) dla obsługi 4-5 sekatorów do przycinania drzewek.

Wersja CF 110 przeznaczona jest do zbioru owoców dla rzędów o szerokości od 3,6 do 4,5 m oraz dla drzew o wysokości do 3,8 m. Wyposażona jest w 4-cylindrowy silnik Lombardini o mocy 33 KM, a także analogiczny do poprzedniego modelu układ przenoszenia napędu, z tym że maksymalna prędkość poruszania się wynosi w tym przypadku 18 km/h, a sterowanie odbywa się za pomocą orbitrola układu kierowniczego.

Dla obsługi przewidziano 4 duże platformy boczne o wymiarach 1,38x0,4 m, które ułatwiają pracę osobom zbierającym. CF 110 w standardowym wyposażeniu posiada automatyczną przyczepę na puste skrzynie oraz urządzenie do przycinania z 6-8 sekatorami.

Opcjonalnie dostępne są: napęd z automatyczną blokadą dyferencjału, napęd na 4 koła, automatyczny układ kierowniczy z systemem ultradźwiękowych czujników, kontener na spady, przedni dyszel czy zestaw oświetlenia itd.

Automatyczna przyczepa

Wspomniana już automatyczna przyczepa na puste skrzynie jest doskonałym uzupełnieniem systemu zbierania Tecnofruit. Posiada 5 funkcji hydraulicznych obejmujących: transport pustych skrzyń na taśmie łańcuchowej na górze przyczepy, podnoszenie pustych skrzyń, transport pełnych skrzyń w dolnej części przyczepy, rozładowanie pełnych skrzyń na ziemię a także hydrauliczny układ kierowniczy. Może pomieścić maksymalnie 16 pustych skrzyń i 3 pełne. Wymiana skrzyń jest bezpieczna i trwa zaledwie 20 s.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.