Nowości Uprawa i siew

Nowe rozwiązania Pöttinger w technice siewu i uprawy

Data publikacji:

Nowości na AgroShow Podczas tegorocznej edycji targów AgroShow Bednary 2023 firma Pöttinger przedstawiła swoje nowe rozwiązania. W centrum uwagi były oczywiście technika siewu i uprawy, a wśród prezentowanych maszyn można było zobaczyć nowe warianty siewnika Aerosem, kolejną wersję siewnika Terras i siewnika mechanicznego Vitasem, a także kultywator Terria z możliwością łączenia z przednim zbiornikiem Amico lub siewnikiem Tegosem.

    Nowe rozwiązania Pöttinger w technice siewu i uprawy

Kultywator Terria zapewnia szeroki zakres zastosowania i większą efektywność pracy. Oferowany jest w wersji 3- i 4-belkowej, o szerokości roboczej od 4 do 6 m. Po tym jak kultywatory  zostały wyposażone w system nawożenia za sprawą redlicy nawozowej, naturalnym kolejnym krokiem jest możliwość połączenia z siewnikiem do wysiewu nasion i mikrogranulatów Tegosem. W ten oto sposób możliwe staje się wykonanie dwóch zabiegów, czyli uprawy gleby z siewem międzyplonów lub nawożeniem w pojedynczym przejeździe, co oznacza oszczędność paliwa oraz czasu. Większa rentowność wynika również z zastosowania hydraulicznego systemu wspomagania trakcji Traction Control, który sprawia, że ciężar kultywatora jest przeniesiony na tylną oś ciągnika. Zapewnia to optymalne przenoszenie mocy trakcyjnej z ciągnika na kultywator. Ewentualny poślizg jest więc zredukowany, a prowadzenie traktora bardziej efektywne.

W połączeniu z siewnikiem

Dążąc do redukcji kosztów zabiegów agrotechnicznych, z jednoczesnym uwzględnieniem aspektów środowiskowych, kultywator Terria można doposażyć w siewnik Tegosem o pojemności zbiornika wynoszącej 500 litrów. Taki układ bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Zaznaczyć należy w tym miejscu, że wysiew międzyplonu skutecznie zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby, co przy obecnych okresach długotrwałej suszy ma decydujące znaczenie. Międzyplon reguluje i normalizuje dodatkowo poziom azotu w glebie, stabilizuje jej strukturę w głąb profilu, zwiększa infiltrację wody i jednocześnie zmniejsza możliwość erozji. Jak widać, korzyści są wielotorowe, a dzięki temu, że liczba przejazdów agregatu jest ograniczona, chroni się glebę przed ugniataniem oraz zmniejsza ponoszone koszty.

Dozowanie w siewniku realizowane jest poprzez wymienny wałek wysiewu, który jest sterowany elektrycznie w zależności od prędkości jazdy. Na uwrociach np. wyłącza się automatycznie, siew jest wstrzymany, a materiał siewny się nie marnuje. Przed pracą system jest oczywiście poddawany kalibracji poprzez przeprowadzenie próby kręconej. Za efektywny transport materiału do blach rozsiewających odpowiada hydrauliczna dmuchawa, gdzie kąt ustawienia blach rozsiewających można regulować, obracając wałek. Takie rozwiązanie gwarantuje równomierny stopień wysiewu, blisko powierzchni gruntu, a rośliny otrzymują optymalne warunki do dalszego rozwoju. Obsługa siewnika odbywa się poprzez prosty w obsłudze terminal roboczy, można tutaj intuicyjnie dostosować ustawienia maszyny do bieżących warunków polowych.

Aby zapewnić lepszy efekt wyrównania powierzchni gleby, kultywator Terria można także wyposażyć w wały typu tandem oraz dostępną w wyposażeniu opcjonalnym włókę niwelującą zamiast kroi talerzowych. Włóka z kolei ma korzystny wpływ na tworzenie gruzełkowatej struktury gleby, co daje końcowo bardziej równomierne efekty.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.